Staré Hory 8. júla (TASR) - V letnom období večer a v noci lietajú v blízkosti pouličných lámp v dedinách i mestách netopiere. Akrobatickým manévrovaním počas letu sa zmocňujú nočných druhov motýľov, ktoré k lampám priťahuje svetlo.
"Netopiere predstavujú nenahraditeľnú skupinu živočíchov. Lovia totiž hmyz, ktorý je aktívny výlučne v noci a pre vtáky loviace cez deň neprístupný. Netopiere tak udržujú na únosnej miere stavy tohto hmyzu a zabraňujú jeho premnoženiu v prírode," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Život netopierov, podobne ako väčšina toho, čo je spojené s nočným životom, je opradený mnohými poverami. Často ich spájajú s nadvládou zla, temných síl či strašidiel. Netopiere sú pre väčšinu ľudí "odpudzujúce" a "strašidelné" zvieratá.
Nijaká negatívna vlastnosť, ktorú ľudia týmto liatajúcim cicavcom pripisovali obzvlášť v minulosti, nie je pravdivá. Ani povera o tom, že sa netopiere môžu zapliesť do vlasov. Sú totiž vynikajúcimi vzdušnými akrobatmi. Pri prenasledovaní hmyzu sa dokážu vyhýbať aj jemným vetvičkám stromov, keďže sa orientujú pomocou takzvanej echolokácie. Do priestoru okolo seba vysielajú ultrazvukové vlnenie, ktorého odrazy vzápätí vyhodnocujú. Saniga spomenul, že vrcholom priestorovej orientácie netopiera je schopnosť presne lokalizovať letiacu korisť, ktorá neustále mení smer a vzdialenosť od predátora.
Zimným spánkom sú medzi laikmi známe predovšetkým medvede. Ešte zaujímavejší je však zimný spánok netopierov. Sú to výlučne hmyzožravé tvory a museli sa počas vývoja prispôsobiť striedaniu ročných období. Kolónie netopierov zimujú zvyčajne spolu, a to najčastejšie v podzemných priestoroch - jaskyniach, opustených banských štôlňach alebo pivniciach, kde nepriaznivé obdobie prespávajú. Počas tohto spánku klesá teplota ich tela na 1 až 2 stupne Celzia a dôležité fyziologické procesy - frekvencia dýchania a tep srdca - sa znižujú na minimum.