Laura Codruța Kövesiová spôsobila medzinárodnú senzáciu, keď ako šéfka rumunského protikorupčného riaditeľstva za päť rokov stíhala desiatky starostov, poslancov, niekoľkých ministrov a dokonca aj bývalého premiéra. Väčšina z nich skončila s právoplatnými trestmi.
Čelila za to množstvu mediálnych aj trestnoprávnych útokov a napokon sa jej vládna moc zbavila na základe pochybných obvinení.
Kövesiová bola v týchto dňoch na Slovensku už ako prvá európska prokurátorka, ktorá pracuje na vzniku špecializovaných vyšetrovacích tímov v krajinách Únie.
Pre denník SME opísala, ako prebieha stíhanie politikov a o čom diskutovala s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.
Laura Codruța Kövesiová
- Zamlada hrala profesionálne basketbal, neskôr vyštudovala právo a v roku 2002 sa stala historicky najmladšou generálnou prokurátorkou v Rumunsku.
- Od roku 2013 šéfovala rumunskému Národnému protikorupčnému riaditeľstvu (DNA), ktoré malo právomoc stíhať verejných funkcionárov.
- Kövesiová v rokoch 2013 až 2015 začala stíhať desiatky politikov a jej úrad mal v prieskumoch dôveryhodnosť okolo 60 percent, podobne, ako tamojšia ortodoxná cirkev.
- Začiatkom roku 2018 tamojší minister spravodlivosti Tudorel Toader dosiahol jej prepustenie, hoci ju prezident Klaus Iohannis pôvodne odmietol odvolať. Neskôr Európsky súd pre ľudské práva uznal, že týmto krokom boli porušené jej práva.
- Od októbra 2019 vedie novú Európsku prokuratúru (EPPO).
Sledujete dianie na Slovensku a tzv. očistný proces, ktorý sa začal po vražde novinára Jána Kuciaka?
Áno, samozrejme.
Jeho rodina vás podporila pred voľbami európskeho prokurátora. Ako ste to vnímali?
Bola som veľmi poctená.
V súčasnosti sa diskutuje, či by mal parlament povoliť zatknutie poslanca a bývalého premiéra Roberta Fica. Aký máte názor na väzobné stíhanie politikov?
K interným problémom na Slovensku sa nevyjadrujem. Vo všeobecnosti však môžem povedať, že keď som bola v Rumunsku generálnou prokurátorkou, jednou z mojich hlavných právomocí bolo žiadať o zrušenie imunity stíhaných ministrov alebo bývalých ministrov.
Vo všetkých prípadoch som o zrušenie imunity žiadala, pretože jediný na svete, kto môže povedať, či je človek nevinný alebo vinný, je nakoniec súd alebo sudcovia. Nechcela som zastaviť proces spravodlivosti a nechcela som zastaviť žiadne vyšetrovanie.
Môžete aspoň vo všeobecnosti zhodnotiť situáciu, keď politici dosadia k sebe lojálnych ľudí do polície a finančnej správy a tí na ich príkaz zneužívajú svoje právomoci? Dá sa to nazvať organizovanou zločineckou skupinou?