SME

Chirurgia nie je pre vás, choďte rodiť deti. Na lekárskych fakultách odrádzajú budúce doktorky

Niektorým ani nedovolia asistovať pri operáciách.

Ženy na chirurgii nechceme, počúvajú medičky už počas štúdia. (Zdroj: SME)

Na medicíne sa s nimi údajne stretne takmer každá. Sexistické poznámky, ponižovanie aj odrádzanie, že ženy na ťažké odbory, ako sú napríklad chirurgia či traumatológia, nepatria.

Aj Klaudia, ktorá je sekundárna lekárka a budúca pediatrička v hlavnom meste, sa počas štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave stretla s s diskrimináciou a odrádzaním pre svoj rod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Napríklad na chirurgických odboroch a tam, kde sa vyžaduje väčšia sila, boli pedagógovia muži a mali rôzne poznámky, ako napríklad – dievčiny môžeme poslať rovno domov a my chlapi sa ideme pozrieť na toto a tamto...,“ vraví mladá lekárka. Redakcia Klaudiino priezvisko pozná, ale nezverejňuje ho pre jej obavy, že by sa jej svedectvo mohlo vypomstiť neskôr v práci.

Soňa Salvová, ktorá študovala na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine, dnes pracuje na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Počas štúdia ju však ťahalo skôr k všeobecnej chirurgii.

„Časom som nadobudla pocit, že prebiť sa v chlapskom kolektíve s takým nastavením, aké je na Slovensku, bude náročnejšie, ako by som zvládla a bola ochotná trpieť,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už na jednom z pohovorov po škole jej primár oddelenia povedal, že žena na sále aj tak odpadne a nechápal jej záujem o operatívu. Dal tiež najavo, že už aj tak vie, koho zoberie.

„Na miesto, na ktoré som sa hlásila, nakoniec zobrali dvoch mladých mužov, taktiež absolventov,“ vraví Salvová.

Salvová je presvedčená, že takéto postoje sú „zažraté hlboko v mysliach staršej generácie“. „Jednoducho vyrastali vo svete, kde ženy boli nanajvýš sestry, doktoriek bolo minimum a ak, tak väčšina v nechirurgických odboroch,“ vraví.

S podobnými ponižujúcimi skúsenosťami sa medičky a absolventky zdravotníckych a lekárskych odborov na Slovensku stretávajú často. Denník SME sa rozprával s viac ako desiatkou mladých žien, budúcich aj súčasných lekárok či zdravotných sestier.

Väčšina spomínala poznámky od pedagógov, kolegov a ďalších členov a členiek zdravotníckeho personálu v nemocniciach, že sú príliš pekné, aby niečo na medicíne robili, alebo že ženy na "mužské" odbory nepatria. Súčasne opisovali aj sexuálne obťažovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Väčšina týchto žien mala okrem toho spoločný aj strach. Nie všetky chceli o svojich skúsenostiach hovoriť pre účely článku, prípadne pod plným menom, pretože sa báli dôsledkov v škole či v práci.

Súvisiaci článok Odmietla "večerné doučovanie", vyhodil ju zo skúšky. Medičky zažívajú sexuálne obťažovanie Čítajte 

Toto nie je odbor pre ženu

Elisabeth Orságová je v bakalárskom ročníku na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Študuje za zdravotnú sestru.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8WCT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu