BRATISLAVA. Vláda SR schválila návrh na darovanie vojenského materiálu pre Ukrajinu v hodnote 2 052 221,51 eura. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet.
Ministerstvo obrany využije možnosti refundácie niektorých výdavkov súvisiacich s darovaním vojenského materiálu na úrovni EÚ (Európsky mierový nástroj) a na základe bilaterálnych dohôd.
Podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) šéf rezortu obrany špecifikoval, že vyše 130 miliónov dostane Slovenská republika spätne preplatené.
Z predloženého materiálu vyplýva, že Slovensko tak urobí v kontexte pretrvávajúcej masívnej nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine a v nadväznosti na požiadavky Ukrajiny.
Korčok sa vyjadril aj k aktuálnej situácii medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Pripomenul, že v utorok (26. 4.) bol v Moskve na návšteve generálny tajomník OSN.
Ruská strana podľa neho naďalej hovorí, že mierové riešenie môže nastať vtedy, keď bude definitívne uznanie anexie Krymu a budú odtrhnuté dve ľudové republiky- Donecká a Luhanská.
Po rokovaní vlády šéf slovenskej diplomacie uviedol, že by Ruská federácia urobila najlepšie, keby prestala s vojnou, odtiahla svoje vojská preč a potom sa môžu začať mierové rokovania.
"Aj dnes sme na bezpečnostnej rade dostali brífing v tom smere, že nasledujúce dva týždne budú z vojenského hľadiska veľmi dôležité," dodal.
Z rokovania:
- Vláda odobrila poslanecký návrh novely zákona, ktorý upravuje pravidlá počas rokovania výborov Národnej rady. Zmena zavádza pravidlá pre zabezpečenie poriadku v rokovacej sále pléna parlamentu aj na rokovanie výborov parlamentu. Napríklad bude možné odobrať rečníkovi slovo, ak sa opakovane a aj po výzve odchyľuje od prerokúvanej veci.
- Dopravné incidenty, pri ktorých nastane len hmotná škoda v akejkoľvek výške, sa od júna nebudú považovať za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť.
- Vláda nesúhlasí s návrhom poslancov opozičnej strany Smer na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO).
- Povinnosti, odmeňovanie, predpoklady na výkon práce, špecifiká pracovného pomeru, ale aj ostatné náležitosti pracovnoprávnych vzťahov profesionálnych náhradných rodičov by mal vyriešiť nový zákon z dielne ministerstva práce.
- Podmienky posudzovania príjmu domácnosti na poskytovanie dotácie na stravu dieťaťu s osobitnou ochranou sa upravia. Ide o dotácie na stravu pre deti odídencov z Ukrajiny. Po novom sa bude skúmať príjem len za posledný mesiac predchádzajúci dňu podania žiadosti o poskytnutie dotácie.
- Vláda schválila nariadenie, ktorým sa upravujú podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Nariadenie súvisí s uzavretím medzinárodnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov, na základe ktorej sa bude utečencom z Ukrajiny poskytovať finančná pomoc.
- Vláda schválila Národný program reforiem Slovenskej republiky na rok 2022. Popisuje reformné snaženie vlády v kľúčových štrukturálnych oblastiach.
- Deficit verejných financií v tomto roku klesne oproti minulému roku zo 6,2 percent hrubého domáceho produktu na úroveň 5,1 percenta HDP. Vyplýva to z programu stability na roky 2022 až 2025, ktorý v stredu s pripomienkami schválil vládny kabinet.
- Michal Miškovič končí ako člen Legislatívnej rady vlády SR. Vláda schválila jeho odvolanie k 30. aprílu. Návrh na odvolanie Miškoviča podal podpredseda vlády SR Štefan Holý.
- Náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky by mal byť aj naďalej Daniel Zmeko.
- Do hodnosti brigádneho generála by mal byť vymenovaný plukovník Martin Remeš. Brigádni generáli Peter Babiar a Róbert Tóth majú byť povýšení do vojenskej hodnosti generálmajora.
- V minulom roku prijali orgány štátnej správy celkovo 140 petícií a 3320 sťažností. Spolu s tými, ktoré prešli z agendy roku 2020, vybavili celkovo 139 petícií a 3388 sťažností. Prešetrili 75 petícií a 1745 sťažností, opodstatnenosť zistili v prípade ôsmich petícií a 362 sťažností, čo predstavuje 20,3-percentnú opodstatnenosť.
- V roku 2021 prijali do Ozbrojených síl 629 občanov, čo bolo o 250 menej než v roku 2020. Vyplýva to z Komplexného hodnotenia obrany SR za rok 2021, ktoré v stredu vzala na vedomie vláda.
- Väčšina súčasnej vojenskej techniky je po dobe životnosti. Pri bojovej technike ide o vozidlá na pásových podvozkoch, teda T-55, BVP, T-72, kde je priemerný vek približne 35 rokov, ale aj o špeciálnu techniku na kolesových podvozkoch hlavne ruskej výroby (KRAZ, MAZ, ZIL, URAL, UAZ).
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine