Bratislava 8. júla (TASR) - Štátna ochrana prírody SR - Správa Tatranského národného parku (TANAP) upozorňuje, že pri vykonaných prácach na uvoľňovanie prístupových ciest v Tichej a Kôprovej doline nie je možné sa odvolávať na projekt protipožiarnej ochrany, lebo nebol v tom období schválený.
Okrem toho o zásahoch nebola dopredu informovaná Správa TANAP-u. "Napriek tomu rozsah vykonaných prác je podľa nášho názoru podstatne väčší, ako vyplýva z požiadaviek protipožiarneho projektu a došlo k poškodeniu biotopov v okolí týchto ciest," uvádza sa vo tlačovej informácii Správy TANAP-u.
Štátne lesy TANAP-u začali v Tichej doline s uvoľňovaním lesných ciest pod rúškom protipožiarnych opatrení už 4. júna, teda v čase, keď ešte nebol projekt protipožiarnej ochrany na území Vysokých Tatier po veternej kalamite oficiálne schválený, zdôraznila Správa TANAP-u. Rokovanie k pripomienkam ministerstva životného prostredia k predmetnému projektu sa konalo až 29. júna v Tatranskej Lomnici.
Okrem toho Správa TANAP-u pripomína, že cesta do doliny Krížna nie je v projekte uvedená ani ako protipožiarny pás ani ako protipožiarny priesek, takže sa s ňou uvažuje ako s existujúcou cestnou sieťou, kde jej potrebná šírka na základe písomnej informácie Prezídia Hasičského a záchranného zboru je taká, aby umožňovala pohyb a činnosť súčasne dvoch hasičských automobilov vedľa seba. Cesta do doliny Kôprovica je v projekte navrhnutá ako rozčleňovací protipožiarny priesek, kde bola pre podmienky kalamitného územia navrhnutá šírka šesť metrov. Cesta do doliny Hlina, ktorá bola uvoľňovaná v tom istom období ako predošlé lokality je v projekte navrhnutá tiež ako rozčleňovací protipožiarny priesek.
Správa TANAP-u sa preto obrátila na tvorcu projektu so žiadosťou o vysvetlenie, či bol vôbec vykonaný zásah potrebný v rozsahu podľa projektu protipožiarnej ochrany alebo by postačoval pás široký šesť metrov vrátane telesa približovacej cesty.