BRATISLAVA. O protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o podpore starostlivosti o deti a odídencov s postihnutím budú poslanci Národnej rady hlasovať v utorok po 11.00 h.
Hlasovať sa zatiaľ bude o posunutí do druhého čítania. Informoval o tom podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Parlament o návrhoch rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
V piatok má plénum dokončiť rokovanie k všetkým trom návrhom. Ak to bude potrebné, debatovať budú poslanci aj po 14.00 h, no hlasovať nebudú.

V utorok budú pokračovať od 9.00 h rokovaním o návrhu z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Po utorkovom hlasovaní by mali rokovať výbory a od 14.00 h by mali debatovať o troch návrhoch, ktoré budú už v druhom čítaní.
Grendel zároveň informoval, že z programu aktuálnej schôdze vypustili návrh novely Zákonníka práce z dielne poslancov Jozefa Lukáča a Jaroslava Karahutu (obaja Sme rodina) a zaradia ich na ďalšiu riadnu schôdzu v júni.
ĽSNS i Taraba sú za prorodinné opatrenia, k balíku majú výhrady
Nezaradení poslanci zo strany ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu podľa vlastných slov podporujú myšlienku prorodinných opatrení. Majú však výhrady k niektorým opatreniam týkajúcim sa balíka protiinflačnej pomoci rodinám z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).
Chcú o nich ešte rokovať, hovoria aj o vlastných návrhoch na zmeny. "Súhlasíme s myšlienkou a s tým, aby sa rokovalo o zvýšenej podpore rodín. Neznamená to však, že súhlasíme s tým, ako je zákon momentálne nastavený, predložený," povedal poslanec za ĽSNS Martin Beluský s tým, že zaradenie návrhu do programu aktuálnej schôdze podporili, aby myšlienku pomoci nezmietli zo stola pre niektoré výhrady.
Tvrdí, že pracujú na zmenách, aby sa postupne dostali na papier a aby mohli byť pretavené aj do paragrafového znenia.
Viskupič: Matovič používa klamstvo ako pracovnú metódu
Akýkoľvek dobrý nápad, keď sa preženie a nezasadí do reality, prestáva byť dobrým. Minúť 400 miliónov eur na krúžky v čase, keď nemá kto učiť, je nezodpovedné hazardovanie s financami. V rozprave to povedal šéf finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS).
Za lož označil tvrdenie predkladateľa návrhu, ministra Matoviča, že neboli žiadne stretnutia k zvyšovaniu platov učiteľov. Viskupič uviedol, že má k dispozícii fotografie, na ktorých sú Matovič s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) a šéfom školských odborov.
Štát musí podľa Viskupiča zabezpečiť základ, a to je vzdelanie v školách, nie krúžky. Poslanec vymenoval viacero vecí, ktoré považuje v návrhu zákona za chybné. Ako príklad spomenul „obludný zber“ osobných údajov o deťoch alebo, že zákon nedefinuje, kto bude môcť na krúžkoch učiť a čo. Viskupič odmietol, že by minister školstva zakázal úradníkom vo svojom rezorte riešiť voľnočasové poukazy.
Vyhlásil, že ide o klamstvo ministra financií, ktorý ho používa ako „pracovnú metódu“. Viskupič sa obáva, že financovanie voľnočasových aktivít bude „obrovskou živnou pôdou pre podvodníkov“.
Výbor žiada tretiu hodinu telesnej výchovy
Školský výbor tiež vyzval ministra Gröhlinga k prinavráteniu tretej hodiny telesnej výchovy na základné a stredné školy. Ide o uznesenie, ktoré prijali na mimoriadnom stretnutí výboru. Ministrovi výbor odporúča prinavrátiť danú hodinu cez fixáciu disponibilnej hodiny. Splnomocnenec podotkol, že školy majú dve hodiny telesnej výchovy od roku 2008.
Gröhling reagoval, že školy majú aj v súčasnosti možnosť využiť disponibilnú hodinu na tretiu hodinu telesnej a pohybovej výchovy.
Rozhoduje o tom totiž riaditeľ školy. Odbor komunikácie a marketingu doplnil, že tri hodiny telesnej výchovy boli naposledy v rokoch 2003 až 2008, a to iba na prvom stupni základných škôl.
Ak protiinflačný balíček neprejde, Za ľudí prinesieme iné riešenie
- Ak parlament nakoniec neschváli návrh na razantnejšie zvýšenie prídavkov na deti, daňového bonusu a zavedenie príspevku na voľnočasové aktivity pre deti, strana Za ľudí navrhne alternatívne riešenie v sume 500 miliónov eur. Na tlačovej besede to uviedol hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý. Tretina z tejto sumy by boli výdavky spojené so zvýšením životného minima a adresných dávok, ktoré sú na životné minimum napojené. Ide napríklad o prídavky na deti, rodičovský príspevok, dávky v hmotnej núdzi, či príspevky pre ťažko zdravotne postihnutých. S návrhom na razantnejšie zvýšenie životného minima prišla aj strana Sloboda a Solidarita, ako aj opozičná strana Hlas. Druhú tretinu zo sumy 500 miliónov eur by podľa Meravého tvorili náklady spojené so zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane pre pracujúcich, čo by zvýšilo čisté príjmy pre zamestnancov aj samostatne zárobkovo činné osoby. Zvyšnú tretinu by predstavovali výdavky na vyšší daňový bonus a prídavky na nezaopatrené deti. „Inflácia zasahuje všetkých, aj strednú triedu," povedal. Podľa neho by išlo o kombináciu adresných a plošných opatrení.