BRATISLAVA 10. júla (SITA) - Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner nepopiera, že keby bolo stanovisko koaličných partnerov k juhokórejskej investícii Hankook Tire známe ešte pred hlasovaním v parlamente o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi, možno by sa ich poslanci zachovali inak. "V prípade, že by to rozhodnutie padlo vtedy, zvolali by sme Koaličnú radu - a tam by sme vyjadrili svoj postoj," uviedol v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Lintner tiež nevylúčil, že poslanci za ANO by sa na hlasovaní nezúčastnili a je presvedčený, že postoj k zmluve s Hankookom, ktorú KDH a SDKÚ nepodporili, bol politicky motivovaný a nebol správny. Ako skonštatoval, s koaličnými partnermi sa budú musieť "vážne pozhovárať o tom, ako pristupujú k rezortom, ktoré vedú ministri za ANO". V polovici augusta chcú diskutovať aj o možnostiach budúcoročného štátneho rozpočtu pre tieto rezorty, lebo ich podľa Lintnera vážne ohrozili rozhodnutia koaličných partnerov o dividendách Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a spomínanej investície Hankook.
Poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš zdôraznil, že nesúhlas s investíciou Hankook nebol vôbec politicky motivovaný, ale "zvažovali vecné argumenty a efektivitu". Tá podľa neho nie je pri približne 20-miliardovej investícii, do ktorej by Slovensko investovalo stimuly za sedem miliárd korún, zaručená. "Nikto však nemôže tvrdiť, že SDKÚ bráni príchodu investorov na Slovensko," zdôraznil. Ako podotkol, rozhodnutím vlády nie je definitívny koniec tejto investície a rokovania sa môžu pohnúť ďalej po piatku, kedy sa stretli Mikuláš Dzurinda a viceprezident Hankook Tire Young Soo Woo. Janiš vidí problém v tom, že stále nie sú stanovené pravidlá pri vyjednávaní o stimuloch.
Lintner má obavy, že návrh, ktorý Dzurinda viceprezidentovi predniesol, nie je pre Hankook
prijateľný. "Premiér prišiel s predstavou znížiť výšku stimulov z 21 percent na šesť percent z výšky investície, na čo sa viceprezident usmial. Predstava Hankooku, ak budú jeho predstavitelia ochotní aj ďalej rokovať, je o znížení stimulov maximálne o dve miliardy korún," zdôraznil.
Poslanec za ĽS-HZDS Karol Džupa vníma spor ako "mix medzi politickým a pragmatickým prístupom". Podľa neho je síce dôležité privádzať investorov, ale trh by mal byť vyvážený a nemali by chýbať ani slovenskí investori - a najmä by sa malo prihliadať na regióny. Ako upozornil poslanec za Smer Miroslav Číž, tento problém, najmä nejasné mantinely pri vyjednávaní, poukazuje na slabú kontrolnú funkciu parlamentu - a táto otázka by sa mala podľa neho v blízkej budúcnosti otvoriť.