Bratislava 10. júla (TASR) - Podpredseda ANO Ľubomír Lintner priznal, že aliancia zvažovala pri návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi všetky možnosti, ktoré hlasovanie ponúkalo, s tým, aby súčasná vláda zostala zachovaná.
ANO podľa neho počas schôdze parlamentu pozorne vnímalo aj zasadnutie vlády, ktorá rokovala o investičnej zmluve s juhokórejskou spoločnou Hankook. "Dohoda v poslaneckom klube aj s vedením strany bola takého charakteru, že ak by počas toho rokovania bolo padlo rozhodnutie, tak že budeme zvolávať koaličnú radu, a tam by sme vyslovili svoj postoj," uviedol dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút dvanásť Lintner. Vláda nakoniec zmluvu z Hankookom odmietla až po hlasovaní o odvolaní premiéra.
Rozhodnutia kabinetu ohľadne Hankooku, ako i dividend zo Slovenského plynárenského podniku podľa Lintnera veľmi vážne ohrozia dohodu o budúcoročnom štátnom rozpočte. "Musíme sa vážne porozprávať o tom, ako naši koaliční partneri pristupujú k rezortom, za ktoré sme politicky zodpovední v ANO, a predovšetkým ministerstvo hospodárstva," uviedol.
Lintner priblížil aj ďalšie podrobnosti piatkového rozhovoru predsedu vlády s viceprezidentom Hankooku. Juhokórejský výrobca pneumatík je podľa neho ochotný akceptovať zníženie štátnej pomoci len o dve až tri miliardy korún. Dzurinda pritom prišiel s predstavou znížiť pomoc z 21 na 6 percent, na čo sa viceprezident Hankooku usmial, dodal Lintner. Potvrdil tiež, že minister hospodárstva Pavol Rusko napísal predstaviteľom spoločnosti list, aby otvorili priestor na rokovanie do konca augusta.
Poslanec za ĽS-HZDS Karol Džupa naznačil podozrenie, že Smer mal uzavreté dohody minimálne s dvoma koaličnými stranami o zostavení novej vlády po prípadnom odvolaní premiéra. Pripomenul, že Smer neoslovil ĽS-HZDS v súvislosti s iniciatívou odvolať Dzurindu a na túto tému sa neuskutočnili žiadne oficiálne politické rokovania. "Keď politická strana Smer rovnako vie ako my, že po odvolaní vlády musí byť stanovená nová vláda, tak s nami jednoducho neráta na zostavení tejto vlády. Matematika parlamentných čísle nedáva inú možnosť, len to, že sme pojali podozrenie, že pre vznik prípadnej vlády po odvolaní tejto ráta minimálne s dvoma z troch politických strán vládnej koalície, lebo inak na to nebude mať dostatočný počet," vyhlásil Džupa. Predseda Smeru Robert Fico sa podľa neho len letmo dotkol tých rezortov, kde sedia ministri za KDH, SMK a ANO a celá kritika bola namierená na členov kabinetu za SDKÚ. ĽS-HZDS by sa podľa Džupu zapojila do prípadnej ďalšej iniciatívy odvolať premiéra len v prípade, že bude istota 76 hlasov a jasné to, čo bude deň po odvolaní vlády.
Poslanec za Smer Miroslav Číž rokovania s koaličnými stranami o zostavení novej vlády odmietol. Zopakoval, že Smer do žiadnej vlády bez volieb nevstúpi. ĽS-HZDS je podľa neho pre Smer potenciálnym partnerom a nevidí v ňom nepriateľa. "Ak voči niekomu vedieme ideový spor, tak vedieme spor s SDKÚ, ktoré je nositeľom reforiem a organizátorom privatizácie strategických podnikov," uviedol Číž.
Podobne i Lintner vyhlásil, že s ANO neboli žiadne rokovania o novom zložení vlády.
Poslanca za SDKÚ Stanislava Janiša slová Lintnera o rôznych úvahách ANO pri hlasovaní o odvolaní Dzurindu prekvapili. "Beriem to tak, že sa blížime do záverečnej fázy vládnutia. Neprikladal by som tomuto vyjadreniu nejakú väčšiu hmotnosť," povedal. Návrh opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi považuje za prejav populizmu. Predkladatelia si podľa neho uvedomili, že Slovensko má ťažké obdobie za sebou a "vlak im uteká". Posledné rozhodnutie vlády ohľadne Hankooku neznamená podľa neho koniec tejto investície.