Detva 10. júla (TASR) - Rekordných sedem tisíc divákov sledovalo sobotňajší večerný program jubilejných 40. Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP) v Detve.
Podpolianske oslavy vyvrcholili dnešným galaprogramom. Jedenásť scénických programov a rovnaký počet sprievodných podujatí videlo počas štyroch dní podľa odhadov organizátorov takmer 25 tisíc milovníkov tradičnej ľudovej kultúry.
Návštevníkov podľa podpredsedu programovej rady FSP Igora Kovačoviča neodradilo ani daždivé počasie. "Pri vytváraní dramaturgie festivalu sme využívali výchovno-metodický princíp. Ten sa na javisku prejavil aj v stretnutí generácií, starých muzikantov a spevákov s mladými, a rodákov zo zahraničia s domácimi súbormi," zdôraznil Kovačovič.
Na slávnostiach vystúpilo vyše 1400 účinkujúcich. Predstavilo sa deväť domácich folklórnych súborov dospelých, šesť detských folklórnych súborov, jedenásť folklórnych skupín, tri zahraničné súbory, deväť súborov Slovákov zo zahraničia a 80 sólistov. Na tradičnom Jarmoku remesiel predviedlo svoj um a zručnosť takmer 50 majstrov, informoval TASR tlačový tajomník FSP Ján Zaťko.
Mimoriadny ohlas u divákov vyvolali známi hudci a speváci spod Poľany, ktorí vytvorili v sobotu večer orchester, a prezident Ivan Gašparovič v detvianskom kroji, ktorý pozdravil Detvanov i ďalších návštevníkov. Najväčším zážitkom však bolo vystúpenie Lúčnica Detve v koncepcii jej umeleckého šéfa, rodáka z Hriňovej pri Detve Štefana Nosáľa. Toto teleso nechýbalo ani v minulosti pri okrúhlych jubileách detvianskeho festivalu. Veľký potlesk patril i malým folkloristom zo stredného Slovenska, ktorí predviedli svoje umenie dnes popoludní.
Folklórne súbory, skupiny, ľudové hudby a sólisti zahraničných Slovákov z Maďarska, Srbska a Čiernej Hory, Českej republiky, Chorvátska, Rumunska, Ukrajiny, Poľska, Francúzska a Kanady sa už po ôsmykrát v rámci slávností stretli v programe Slovákov žijúcich za hranicami vlasti s názvom Pozdrav Detve v posledný festivalový deň.
Štvordňový folklórny maratón sprevádzala súťaž a tradičná tvorivá dielňa výrobcov ľudových hudobných nástrojov Instrumentum excellens a ďalšie sprievodné podujatia, napríklad osem výstav, vyhrávanie heligónkarov, ukážky folklóru hosťujúcich súborov z Čiech a Poľska či jedinečné ukážky podpolianskej svadby na vyzdobených vozoch.
Tohtoročné FSP boli tiež pripomienkou 130. výročia narodenia katolíckeho kňaza Karola Antona Medveckého a 100. výročia jeho vydania prvej podrobnej monografie o Detve a tamojších tradíciách.
Celkové náklady na prípravu tohtoročných jubilejných 40. FSP sa vyšplhali podľa organizátorov na 4,1 milióna korún.
dc mh