SME

Ranný brífing: Nový šéf NKÚ roky pracoval so Smerom, Moskva kopíruje Západ

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Doterajší podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy sa stal novým šéfom úradu. Bol členom strany Smer a pracoval aj ako poradca dvoch jej ministrov. Teraz Fica kritizuje.

Ruský prezident sa teší, že západné firmy odchádzajú z krajiny a nahradia ich miestne. Rusi napríklad hovoria, že McDonald im nič dobré nepriniesol, aj tak sa však chystajú otvoriť jeho kópiu.

Hovoria, že sa začala nová fáza vojny na Ukrajine, že posuny už budú relatívne malé a že teraz bude rozhodujúce to, kto vydrží dlhšie. Čo Rusi dosiahli a čo je ich cieľom, kto momentálne vyhráva a prečo? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Zatváral Dzurindovu vládu do klietky hanby. Teraz Andrassy strieda kandidáta SDKÚ v kontrolnom úrade

Keď sa ako 16-ročný počas Nežnej revolúcie v roku 1989 zúčastnil na generálnom štrajku, vylúčili ho „na jeden deň“ z gymnázia. Po revolúcii však vstúpil do Strany demokratickej ľavice, ktorá bola nástupníčkou Komunistickej strany Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Ako podpredseda mal veľký podiel na úpadku SDĽ, ale stretol sa v nej s Robertom Ficom a neskôr po zlúčení strán sa stal členom Smeru. Keď však v roku 2006 kandidoval za primátora Spišskej Novej Vsi proti nominantovi Smeru, zo strany ho vylúčili.

Najvhodnejšie miesto si našiel, keď robil hovorcu primátorovi Bratislavy Milanovi Ftáčnikovi a stal sa hovorcom roka, povestným slovným spojením: „Ja vám to vyzistím...“

Doterajší podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy sa v stredu stal novým šéfom úradu. Hlasovalo zaňho 75 poslancov. Na čele NKÚ vystriedal Karola Mitríka, ktorý sa šéfom úradu stal pred siedmimi rokmi ako kandidát SDKÚ.

Andrassy pritom ako mladý politik SDĽ po jej neúspechu vo voľbách 2002 v roku 2003 symbolicky zatvoril druhú vládu Mikuláša Dzurindu z SDKÚ do klietky hanby v Levoči, kde sa narodil. Ešte aj ako súčasť prvej Dzurindovej vlády sa SDĽ vo vedení s Andrassym snažila v koalícii robiť opozičnú politiku.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu išiel Mitrík za poslankyňou OĽANO Máriou Šofranko, aby ho navrhla za šéfa NKÚ. Mitrík pripustil, že zavážilo aj to, že všetci traja pochádzajú alebo bývali v Spišskej Novej Vsi.

Spájanie s extrémistami pokračuje. Gyimesi s Tarabom chcú zakázať dúhové vlajky na úradoch

Obdivovateľ maďarského premiéra Viktora Orbána, odporca manželstiev párov rovnakého pohlavia György Gyimesi z OĽaNO chce s odídencom z Kotlebovej ĽSNS Tomášom Tarabom (Život) zakázať dúhové vlajky na štátnych budovách.

Parlamentu predložili spoločný návrh, aby na sídlach štátnych inštitúcií nemohli visieť "symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie". Za porušenie by hrozila pokuta sedemtisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je zrejmé, či Giymesi koná s vedomím straníckeho šéfa Igora Matoviča, patrí však k jeho najbližším spolupracovníkom. Gyimesi tvrdí, že s ním o návrhu nerokoval. "Neverím tomu, že to urobil bez toho, aby o tom Matovič nevedel," hovorí Marián Viskupič z SaS.

Gyimesi, ktorý opakovane cituje Orbánovu frázu "otec je muž a matka je žena", porušil koaličnú zmluvu a vnáša ďalší konflikt nielen do rozbitých vzťahov medzi vládnymi stranami, ale aj medzi poslancov OĽaNO.

OĽaNO a extrémisti spolupracujú čoraz intenzívnejšie. Matovič rokoval o podpore miliardového balíčka na zvýšenie sociálnych dávok na deti s podpredsedom ĽSNS Martinom Beluským. Keď balíček v stredu parlament schválil aj vďaka poslancom z ĽSNS a poslancom okolo Tarabu, Matovič sa k spolupráci s nimi prihlásil.

SkryťVypnúť reklamu

"Naozaj som hrdý na to, že sa k nám pridali ľudia aj z ĽSNS, aj zo strany Život. Nemuseli to urobiť, mohli hodiť nás aj rodiny cez palubu. Ale tu sa teraz ukázalo, kto za koho kope,“ ďakoval Matovič.

  • Olamovači dúhových vlajok: V hnutí na pravidlá príliš nedbajú, rozhodujúca je blízkosť k predsedovi. Preto sa to Gyimesimu prepečie. A dokonca si trúfneme hádať, že jeho návrh o nevyvesovaní dúhovej vlajky na budovu úradu ombudsmanky nie je úlet, ale posilnenie trendu, píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti z domova:

  • Kollár spoznal trest: Zoroslav Kollár sa priznal, že dal úplatok 40-tisíc eur, aby ho neodpočúvala Slovenská informačná služba, a tiež k tomu, že pomáhal kryť nelegálnu výrobu cigariet. S prokurátorom sa dohodol na treste.
  • Rezník chce pokračovať: Súčasný riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník sa opäť uchádza o miesto na čele Rozhlasu a televízie Slovenska. Jeho päťročné pôsobenie na tomto poste charakterizuje napätá atmosféra v spravodajstve, nespokojnosť redaktorov, otvorené listy, výpovede, výmena šéfov aj polmiliónový televízny film v réžii programového riaditeľa.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy na Slovensku v sobotu odhalili 86 nakazených koronavírusom. V nemocniciach je aktuálne 207 pacientov s covidom, pribudla aj jedna obeť ochorenia.

Ešteže odchádzajú. Putin sa teší, že ruský trh ovládnu domáce firmy

Vladimir Putin si pochvaľuje, že desiatky západných spoločností opustili ruský trh. Hovorí, že ich môžu ľahko nahradiť domáce firmy. „Občas, keď sa pozriete na tých, čo odchádzajú, poviete si: možno chvalabohu, že idú. Ich miesto zaujmeme my, naše firmy, naša výroba,“ vyhlásil Putin v budovateľskom prejave.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská výroba podľa Putina „už teraz rastie a bude bezpečne stáť na pôde, ktorú pripravili naši partneri“. „Nič sa nezmení.“ Odborníci však nie sú takí optimistickí.

Guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová varovala, že nadchádzajúce mesiace budú „ťažké pre firmy aj pre občanov“. Viac než tri mesiace od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu sa totiž dosahy západných sankcií prehlbujú.

Nedostatkovým tovarom sa neraz stávajú aj tie najzákladnejšie potreby, vrátane papiera či vložiek a tampónov. Nefungujú štandardné dodávateľské trasy, na ktoré sa Rusko spolieha pri dovoze materiálov a súčiastok na výrobu áut. Dodávateľské spoločnosti DHL, UPS a FedEx navyše už niekoľko mesiacov odmietajú doručovať zásielky do Ruska.

  • Potuchlina neveje len z Kremľa: Vyčítali sme Putinovi, že nepočíta s Ukrajincami, že z nich chce mať Malorusov a kto takú ponuku neprijme, bude denacifikovaný (Buča nám nechala jasnejšiu predstavu, čo sa tým myslí). Lenže aj bardom západného politického myslenia tento národ akosi vypadol z rovnice, čo by nás malo poburovať aj oveľa viac než v prípade autokrata z Kremľa, píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajinský spravodaj: Ruská armáda na východe Ukrajiny zintenzívnila ofenzívu v snahe dobyť mesto Severodoneck. Podľa rannej správy ukrajinského generálneho štábu ukrajinské jednotky opäť zničili niekoľko ruských tankov a obrnených vozidiel. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
  • Rusi sa poučili: Rusi sa začali zameriavať na malé ciele, obsadzujú dediny v okolí Severodonecka, ku ktorému sa vďaka tomu približujú. Bitka o Donbas ukazuje, že ruská armáda začína fungovať efektívne.
  • Kompromisné embargo: Zástupcovia krajín Európskej únie sa nezhodli ani na podpore nového návrhu protiruských sankcií. Komisia pritom predložila kompromisný návrh embarga na dovoz ruskej ropy, ktoré nezahŕňalo prepravu sieťou ropovodov.
  • Turecko trvá na blokovaní Švédska a Fínska: Erdogan trvá na blokovaní vstupu Švédska a Fínska do NATO. Turecký prezident tvrdí, že stretnutia s fínskymi a švédskymi delegáciami neboli „na očakávanej úrovni“ a krajiny nepodnikli žiadne kroky na zmiernenie bezpečnostných obáv Turecka.
  • Druhý útok na Kyjev: Rusko údajne zvažuje druhý útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Spravodajský web Meduza napísal, že Moskva znovu dúfa, že môže vyhrať "opotrebovávaciu vojnu" na Ukrajine. Táto forma vojny sa snaží systematicky a postupne znižovať schopnosť nepriateľa viesť vojnu, vyčerpávať ho.
  • Zelenskyj navštívil východ: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil frontové pozície v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Od začiatku ruskej ofenzívy ide o jeho prvú verejnú cestu mimo Kyjevskej oblasti.
  • Uzavretie Chersonskej oblasti: Proruské úrady uzavreli severné hranice Chersonskej oblasti. Utečencom tak znemožnili dostať sa na územie ovládané ukrajinskou vládou. Ako náhradné riešenie ponúkli alternatívne cesty cez územia obsadené ruskými jednotkami.

Zo zahraničných webov:



Vytiahneme Slovákom benzín z nádrže? Ako funguje maďarská stopka

Čerpacie stanice v Maďarsku nemali ani 24 hodín na to, aby sa novej vyhláške z dielne vlády Viktora Orbána prispôsobili. Tá hovorí o tom, že pohonné látky za nižšie, úradne zastropované ceny môžu od piatka (27. mája) tankovať iba autá s maďarskou poznávacou značkou.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie vlády vyvolalo nevôľu pumpárov. „Týmto rozhodnutím sa 2200 čerpacích staníc v Maďarsku dostane do systému, ktorý je nerealizovateľný,“ kritizoval rozhodnutie vlády pre maďarské médiá prezident Asociácie nezávislých čerpacích staníc Gábor Egri.

Čerpačkám vraj chýbajú personálne kapacity, aby kontrolovali EČV a museli by prispôsobiť novej realite aj pokladnice, kde by evidovali trhovú cenu pre cudzincov a oficiálnu cenu pre maďarských vodičov.

Dve ceny (oficiálna a trhová) môžu podľa šéfa pumpárov vyvolať zmätok u vodičov, keďže na informačnú tabuľu viditeľnú z cesty sa všetky informácie nevojdú.

Vodiči totiž najprv natankujú a potom idú zaplatiť. Cena by mala byť jasne napísaná, pretože ak vodič odmietne zaplatiť, pretože sa podľa neho dostal do informačného omylu, veľa možnosti pri pokladni neexistuje. „Zavoláme policajtov alebo vodičovi z auta vypumpujeme benzín?“ pýta sa šéf asociácie.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Dedoles žiada reštrukturalizáciu: Na tento rok plánovala firma Dedoles najmenej 150-miliónové tržby a podľa toho aj investovala. Rast však nenaplnil očakávania a firma prepustila stovky zamestnancov. Situácia sa ešte viac zhoršila a napokon firma požiadala súd o povolenie na reštrukturalizáciu.
  • Pozemky na Železnej studničke: Bratislavská Železná studnička nie je lukratívna len pre návštevníkov, ale aj podnikateľov a developerov. Cesta k realizácii projektu však môže byť problematická. Skúsenosť s tým má aj finančná skupina Arca Capital. Pozemky jej zobral jeden z veriteľov a poslal ich do dražby.
  • Plyn z Nórska: Slovenský plynárenský priemysel podpísal kontrakt na dodávky nórskeho zemného plynu, ktorý by mal pokryť približne 32 percent našej ročnej spotreby. Spolu s ďalšími dodávkami by tak malo byť od júna možné bez ruského plynu pokryť 65 percent spotreby.

Fínsko vyhralo MS v hokeji, Kanada má striebro a Česko bronz

Hokejisti Fínska sú majstrami sveta, vo finále zvíťazili nad Kanadou 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v presilovke Sakari Manninen.

SkryťVypnúť reklamu

Do vedenia išli Kanaďania presilovkovým gólom Dylana Cozensa v 24. minúte. Fíni v 3. tretine otočili na 3:1, avšak Kanaďania v záverečnej hre bez brankára strelili dva góly a dotiahli zápas do predĺženia.

Hokejisti Fínska sú prví od roku 2006, ktorí získali v tom istom roku olympijské zlato a titul majstrov sveta. Útočník Valtteri Filppula je prvým Fínom, ktorý získal okrem zlata na MS a ZOH aj Stanleyho pohár. Okrem neho dosiahlo na zlatú trojkorunu 29 hráčov a jeden tréner.

Českí hokejisti ukončili desaťročné čakanie na medailu z majstrovstiev. V roku 2012 získali v Helsinkách bronz a rovnaký cenný kov si vybojovali opäť vo Fínsku, hoci tentokrát v Tampere v Nokia Arene. Po famóznej tretej tretine zdolali USA 8:4.


Kde sa mafiáni zbavovali tiel? Klimatická zmena odhaľuje aj dávne zločiny

Priehradná nádrž Mead je najväčšia v USA a jedna z najväčších na svete. V súčasnosti je však naplnená len na tridsať percent svojej kapacity, čo je najnižší stav od jej otvorenia v roku 1936.

SkryťVypnúť reklamu

Západ Ameriky totiž od roku 2000 zažíva najsuchšie obdobie za posledných 1 200 rokov. Od tohto roku klesla hladina nádrže o 45 metrov. Keď je Mead maximálne naplnená, má na najhlbšom mieste 162 metrov.

Sucho na juhozápade Ameriky trvá nepretržite už 22 rokov, čo je tak dlho, že mu vedci dokonca pridali predponu mega. Ako hladiny nádrží klesajú, odhaľujú desaťročia ukryté vraky lodí, ľudské ostatky a dávne zločiny.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Čo hľadáme na Street View: Slovensko je v službe Street View dostupné už desať rokov, pričom zmapované sú nielen ulice miest, ale aj ďalšie lokality, ako je napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa či Vlkolínec. Nové snímanie ulíc prebieha práve teraz a bude trvať až do konca leta.
  • Tajomstvá Pompejí: Vedcom skúmajúcim pozostatky ľudí z Pompejí sa podarilo získať genetické tajomstvá z kostí muža a ženy, ktorí zomreli, keď rímske mesto pohltil popol zo sopky Vezuv.
  • Vakcína proti kiahňam: Očkovacích látok proti prvým kiahňam je málo, ľudstvo ich vo veľkom nepotrebovalo už viac ako štyridsať rokov. Aj na Slovensku sa proti nim prestalo očkovať už v roku 1980.

Rozhovory ZKH

Ako došlo k sporu so sólistami opery? Mali by sa k tomu vyjadrovať politici? Bude ministerka kultúry odvolávať Mateja Drličku z funkcie? A aká je jeho vízia pre operu SND? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom Slovenského národného divadla Matejom Drličkom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra


Recept dňa

Na zber bazy je už najvyšší čas. Pripravte si osviežujúci bazový sirup, šumivý nápoj alebo džem.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu