Text je prepisom relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Barbora Paľovčíková.
Poslanec za stranu OĽaNO GYÖRGY GYIMESI porušil koaličnú dohodu. Do parlamentu spolu s opozičným extrémizmom Tomášom Tarabom (strana Život) predkladá návrh, aby na štátnych a verejných budovách nemohli viať dúhové vlajky.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) ho žiada, aby návrh stiahol. Minister financií a predseda hnutia Igor Matovič ho, naopak, podporil. Poslanec reagoval, že zákon nestiahne.
"Návrh nestiahnem, lebo je to moje hodnotové ukotvenie, ktoré je pevné. Osobne si nemyslím, že som urobil niečo, čo doteraz neurobil v koalícii náš koaličný partner SaS," hovorí Gyimesi.
Koľko dúhových vlajok visí na štátnych a verejných budovách?
Jedna visela na budove, kde sídli ombudsman a ďalšia na slovenskom veľvyslanectve v Maďarsku.
Pýtam sa preto, že poslanci by prostredníctvom zákonov mali riešiť pálčivý, až systémový problém. Pri tomto návrhu sa javí, že ide o neexistujúci problém.
Nemyslím si to. Nič také ako pálčivý alebo nepálčivý problém v zmysle ústavy a našich zákonov neexistuje. Máme legislatívnu iniciatívu v akejkoľvek téme, dokonca môžeme podávať aj protiústavné zákony. Takéto zákony môže parlament schváliť a potom je na rade pani prezidentka a Ústavný súd, aby posúdil ústavnosť a zákonnosť prijatých noriem.
Takýto zákon má opodstatnenie v slovenskom právnom poriadku už len preto, že ochrana štátnosti by mala byť jednou z priorít každej vlády.
György Gyimesi
- v roku 2020 bol zvolený za poslanca Národnej rady,
- je podpredsedom Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet,
- študoval na Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Sám ste však povedali, že to nie je vôbec rozšírený problém. Konkrétne ste vymenovali jednu budovu na Slovensku, kde viala dúhová vlajka. Musíme všetko hneď regulovať zákonom, keď to ani nie je problém?
Po jednej môže prísť druhá, desiata či dvadsiata. Potom sa to môže stať úplne normálnou vecou. K tomu by sme neradi chceli prispieť tým, že budeme nečinní.
Problém existuje, pretože minimálne dvakrát v histórii sa stal. Neboli by sme radi, ak by sa z toho stala norma.
O dúhovej zástave sa nikde nezmieňujeme, rozprávame o symboloch. Vieme, že menšín je viac, každá majú svoju zástavu.
Akých iných vlajok by sa zákaz ešte týkal?
Transrodové osoby majú svoju zástavu a všelijaké iné, dokonca neviem ani všetky pomenovať. Ale videl som zoznam na jednej strane A4 a myslím, že ich bolo vyše 70.
Prečo by potom podľa rovnakej logiky nemali byť zakázané kresťanské symboly v školských triedach alebo na úradoch?