BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady György Gyimesi (OĽANO) nestiahne návrh zakazujúci vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu.
Uviedol to po tom, čo ho premiér Eduard Heger (OĽANO) na takýto krok vyzval.
Porušenie koaličných pravidiel
"Vážim si pána premiéra, jeho názor, ako aj jeho hodnotové nastavenie, ale zákon nestiahnem," povedal Gyimesi pre TASR.
Heger v pondelok povedal, že takáto novela spôsobí väčšiu polarizáciu spoločnosti. "Potrebujeme ísť práve opačným smerom, a to úctivou diskusiou aj o citlivých otázkach, ktoré v spoločnosti máme," zdôraznil.

Podľa premiéra Gyimesi porušil koaličné pravidlá, keď návrh podal bez súhlasu koaličnej rady aj klubu OĽANO spolu s opozičným poslancom Tomášom Tarabom (nezaradený).
Šéf OĽANO Igor Matovič označil Gyimesiho návrh za správny, zneužívať štátne budovy na šírenie "propagandy" akejkoľvek sexuálnej orientácie podľa neho nie je v súlade s verejným záujmom.
SaS bude žiadať stiahnutie
Strana SaS bude na koaličnej rade žiadať o stiahnutie návrhu zákaze symbolov propagujúcich sexuálnu orientáciu.
"György Gyimesi porušil koaličnú zmluvu a spojil sa s exkotlebovcom, aby spoločne ubližovali menšinám," vyhlásila poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková.
Označila to za homofóbne správanie, za ktoré sa postavil aj líder OĽANO Igor Matovič. "Považujem to len za ďalší dôkaz spolupráce OĽANO s fašistami, keďže tento návrh prišiel po nápade regulovať politické diskusie," dodala.
LGBTI komunita u nás stále podľa strany SaS nepožíva také práva, aké by si zaslúžila.
"Očakával by som, že poslanec Gyimesi sa bude skôr venovať maďarskej menšine a nie utláčať inú menšiu v snahe polarizovať a rozdeľovať spoločnosť," doplnil poslanec za SaS Miroslav Žiak.
Aliancia hovorí o neschopnosti vlády
Návrh kritizuje aj mimoparlamentná Aliancia. "Menšinový politik si musí uvedomiť, že každá menšinová téma môže byť zdrojom napätia," uviedol predseda republikovej rady Aliancie László Sólymos.
Zámerom Gyimesiho iniciatívy je podľa neho odviesť pozornosť od neschopnosti vlády. "Poburuje ma, že takúto menšinovú tému zneužíva menšinový politik bez akejkoľvek empatie a štipky tolerancie," dodal Sólymos.
Zákon o štátnych symboloch
Gyimesi podal spolu s Tarabom do parlamentu návrh novely zákona o štátnych symboloch SR a ich používaní.

Návrh novely hovorí o tom, aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označuje štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.
Poslanci tvrdia, že tak reagujú na trend, pri ktorom niektoré orgány SR alebo verejné inštitúcie verejne podporujú niektoré ideológie, najmä vyvesením vlajky prezentujúcej takúto ideológiu.