V najbližších rokoch sa Ukrajina do Únie nedostane, ukazujeme nulovú empatiu
Skončila sa Konferencia o budúcnosti Európy. Rok debát s občanmi jednotlivých členských štátov priniesol desiatky návrhov, ktorými by sa mali orgány Európskej únie riadiť.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok v rozhovore pre SME hovorí o tom, prečo Únia nepotrebuje spoločnú armádu a aké miesto v budúcnosti Európskej únie má Ukrajina.
Rusi môžu Putina odstaviť až po porážke na Ukrajine
Keď jej otec pred rokmi varoval Západ, že Vladimira Putina treba zastaviť, lídri slobodného sveta tomu veľkú váhu neprikladali.
„Mnohí ľudia sú dnes naozaj ohromení presnosťou, s akou otec dokázal predvídať budúcnosť Ruska, a jeho schopnosťou predpovedať, čo Putin urobí,“ hovorí pre SME dcéra zavraždeného ruského politika Borisa Nemcova Žanna Nemcovová.
V Bratislave už pribudla nová ulica pomenovaná po Nemcovovi, ktorý bol pred siedmimi rokmi najvýraznejším kritikom Putinovho režimu a odporcom ruskej agresie v Donbase. Jeho meno dnes nesie ulica pri budove ruskej ambasády.
Na miesto sa prišla pozrieť aj Žanna Nemcovová, ktorá už sedem rokov žije v exile. "Rusi nechcú niesť žiadnu zodpovednosť za kroky Kremľa, chcú oddeliť svoj život od štátu. Veriť propagande je pre nich pohodlnejšie. Nechcú sa cítiť vinní.“
Pomoc EÚ s odstrihnutím od ruských energií vítame. Peňazí je však málo
Odpojenie členských krajín Európskej únie od ruských energií má od polovice mája jasnejšie kontúry v podobe iniciatívy REPowerEU. Obsahuje opatrenia, ktoré majú urobiť ešte pred začiatkom najbližšej vykurovacej sezóny, ale aj investične náročnejšie dlhodobejšie zmeny.
Členským štátom má pomôcť balík 210 miliárd eur, o ktorý chce Európska komisia zvýšiť financie v ich plánoch obnovy. Slovensko si zrejme prilepší o 350 miliónov eur.
Podľa Lívie Vašákovej, šéfky sekcie plánu obnovy na Úrade vlády, to vzhľadom na množstvo investícií a reforiem, ktoré od Slovenska očakáva eurokomisia v oblasti energetiky, nie je dostatočná suma.
„Budeme sa snažiť vyrokovať viac. Prepočet robila Komisia na základe kľúča, ktorý sa využíval pri pandémii, no nereflektuje na súčasnú situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine,“ uvádza v rozhovore pre INDEX.
Dedoles žiada o reštrukturalizáciu. Priestor na ďalšiu chybu nemá
Na tento rok plánovala firma Dedoles najmenej 150-miliónové tržby a podľa toho aj investovala. Rast však nenaplnil očakávania a v apríli INDEX priniesol informáciu, že firma prepustila stovky zamestnancov.
Majiteľ a šéf Dedolesa Jaroslav Chrapko hovoril, že firma je stále zdravá a že hľadá investora. Situácia sa však zhoršila a napokon firma požiadala súd o povolenie na reštrukturalizáciu. „Naštrbili sme dôveru veriteľov, museli sme zakročiť,“ uznáva Jaroslav Chrapko v rozhovore.
V ozdravnom pláne Dedoles radikálne znižuje očakávané predaje aj investície. Niektoré náklady vrátane reklamných však firme zostanú, pretože potrebuje predať letnú kolekciu, od ktorej závisí prísun peňazí na splatenie dlhov.
Rozvody už nie sú stigmou, no hrozí, že sa stanú normou
Niektoré rozvody prebehnú pokojne a bez problémov, iné sa naťahujú mesiace až roky. Dobrý rozvod však podľa psychologičky a poradkyne Márie Krýslovej neexistuje.
"Skoro vždy je pre všetkých zúčastnených v istej miere bolestný," tvrdí odborníčka. Preventívnymi krokmi sa však dá zabrániť eskalovaniu konfliktov, deštruktívnemu správaniu a aj zmierniť vplyv na deti.
Krýslová v rozhovore vysvetľuje, prečo sa páry najčastejšie rozvádzajú, aké chyby obvykle robia, na akých zručnostiach treba popracovať, ak chce človek prejsť rozvodom či rozchodom čo najmenej bolestne, a taktiež, ako celý proces vnímajú deti.
"Zúfalé deti sa nemusia prejavovať navonok smútkom a plačom, ale len sa hnevať a byť neposlušné. Dosť často sa až u mňa odkryje, ako na tom v skutočnosti dieťa je, a že má napríklad už premyslený plán, ako sa zabiť. A rodičia zaujatí vzájomným bojom to nepostrehnú," upozorňuje.
Infektológ o opičích kiahňach: Prenos je omnoho ťažší, ako sa vykresľuje
V Európe sa objavilo niekoľko prípadov opičích kiahní. Ochorenie hlásia napríklad z Veľkej Británie, Španielska či Portugalska. Nedávno sa objavilo aj v Rakúsku a prvý prípad zaznamenali v utorok aj v Čechách. Odborníci očakávajú, že sa objaví aj inde a vírus v krajinách môže cirkulovať už niekoľko týždňov.
Martin Novotný, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach v rozhovore vysvetľuje, že v tomto momente by sa dovolenky v Španielsku či na Kanárskych ostrovoch neobával.
„Nevidím dôvod na paniku. Väčšina prípadov je na jednom mieste s úzkym kontaktom týchto ľudí. Ak sa človek správa zodpovedne, nemyslím si, že by sa opičími kiahňami mohol nakaziť niekde vonku,“ opisuje.
Na ISS sme sa zhovárali aj o vojne. Keď sme pozerali filmy, tí zlí boli vždy Rusi
Astronaut z NASA Mark Vande Hei sa nedávno vrátil z 355 dňového pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Prekonal americký rekord v najdlhšom pobyte vo vesmíre.
Koľko má to dievča rokov? To je tragédia, počula na vysokej škole. Božidara Turzonovová má osemdesiat
Hovorí, že Slovenské národné divadlo tvorí zásadnú časť jej identity. Na jeho doskách strávila už takmer 60 rokov a ani po toľkých desaťročiach ju divadlo neprestáva fascinovať.
Jedna z prvých dám slovenského divadelníctva, neodmysliteľne spätá so Slovenským národným divadlom, Božidara Turzonovová, oslávila v sobotu 28. mája okrúhle životné jubileum.
V deň svojej osemdesiatky odohrala v Činohre SND predstavenie Ruských denníkov. Titul, ktorý si sama vybrala ako svoje narodeninové predstavenie, podľa nej dostal po udalostiach na Ukrajine nový aktuálny kontext.
V rozhovore pre SME NÁRODNÉ pri príležitosti životného jubilea hovorí o svojom vzťahu k Slovenskému národnému divadlu aj o tom, kedy je divadlo pre ňu poslaním.
Keď cítim fanatizmus, štartuje sa vo mne bojovnosť
Vyrastal v Stupave počas socializmu a už ako dieťa vnímal rozdiel medzi prepracovaným kovaním na stupavskom kaštieli a brizolitovými omietkami socialistických domov. Jedno ho inšpirovalo, druhé podľa neho nemalo príbeh.
„Nelichotivá bola aj vtedajšia móda, ktorá robila hrubé členky, hrubé kolená. Využívala hrubé materiály, zemité farby. Nemalo to esprit ani šmrnc. A nehovorím len o móde, ale aj o kultúre bývania,“ myslí si módny návrhár Boris Hanečka.
Časy, keď všetci žili v uniformnom štýle, pre neho nemali dušu. A nechápe hlasy, ktoré hovoria, že za socializmu bolo lepšie. Nemá rád bigotnosť, ani fanatizmus. "Vtedy sa správam úplne inak. Naštartuje sa vo mne bojovnosť," hovorí.
V čase rozhovoru dokončoval prácu na kostýmoch pre baletnú inscenáciu v Slovenskom národnom divadle - Fashion Ballet ´22. Choreografia aj hudba vznikali počas tvorby odevu. "Mali sme autorskú slobodu, priestor aj čas. Navyše to bol aj experiment."
Po pandémii sú drahé kapely ešte výrazne drahšie. Booking je ťažký
Zhruba jeden a pol mesiaca delí fanúšikov dobrej hudby od otvorenia brán jubilejného 25. ročníka festivalu Pohoda.
O prípravách, očakávaniach, raste cien, aj o reakcii Pohody na dianie na Ukrajine sme sa rozprávali s organizátorom trenčianskej Pohody Michalom Kaščákom.
Rozhovory ZKH
- Minister hospodárstva Richard Sulík: Kažimír bol jednoznačne lepší minister financií ako Matovič
- Predseda parlamentu Boris Kollár: S Pellegrinim mám dobré vzťahy. Je korektný, vážim si ho
- Exminister práce Jozef Mihál: Pripomienkové konanie robil Matovič na Facebooku
Podcasty SME
- Ľudskosť: Psychologička Lenka Pavuková Rušarová: Apely na to, aby človek odpustil svojim rodičom, nie sú v poriadku
- Gyncast: Primár Peter Kaščák: Myómy sú večnou témou gynekológie
- Dejiny: Germánov lákal bohatý rímsky svet za Dunajom, hovorí archeológ Vladimír Turčan

Beata
Balogová
