BRATISLAVA. Ruský režim vedie vojnu proti demokratickým hodnotám a pravidlám, ktoré na našom kontinente dekády zabezpečovali mier.
Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na otváracom prejave bezpečnostnej konferencie Globsec.
Prostredníctvom videospojenia vystúpil aj ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj.
Chyby, ktoré sa nemôžu opakovať
Pre nastolenie mieru považuje Čaputová za nevyhnutné pokračovať v podpore Ukrajiny.
"Putinova rozsiahla invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala presne pred 99 dňami, nenecháva nikoho na pochybách, že ruský prezident nebojuje len s naším východným susedom. Ukrajina bola napadnutá za to, že sa odvážila byť odlišná od Putinovho Ruska. Pre zlepšovanie právneho štátu, boj s korupciou a otvorenú spoločnosť," vyhlásila prezidentka.
Za chybu považuje prehliadanie či zlú interpretáciu varovných signálov, ktoré vojne na Ukrajine predchádzali. História podľa Čaputovej ukázala, že ak agresor bojuje proti hodnotám, vzdanie sa územia ho zrejme nezastaví. Poukázala na Mníchovskú dohodu. Vyzvala, aby sa rovnaká chyba nezopakovala.
Zároveň verí, že Európska rada sformalizuje kandidátsky status Ukrajiny. "Pretože posledných 20 rokov ukazuje, že ponechanie krajín medzi EÚ a Ruskom vedie k väčšej nestabilite. Toto je strategické politické a bezpečnostné rozhodnutie, ktoré musíme prijať," skonštatovala.
Pozor na propagandu
Obnova Ukrajiny podľa Čaputovej nemôže počkať do konca agresie. Hovorí o obrovskej úlohe a investícii do spoločnej prosperity. Deklarovala aktívnu účasť Slovenska.
Prezidentka varovala tiež pred ohrozením v podobe dezinformácií a propagandy. Európska únia podľa nej musí robiť viac, aby zvýšila zodpovednosť sociálnych médií za ich obsah.
"Mrzí ma, keď sa sloboda slova používa ako ospravedlnenie nečinnosti na našej strane. Mali by sme brať propagandu založenú na lži len ako neškodný názor? Nemyslím si," podotkla s tým, že demokratické nástroje zahŕňajúce slobodu slova nesmú byť používané na zničenie demokracie samotnej.
Jednotný postup a zvýšenie dodávok zbraní
Zelenskyj pripomenul dôležitosť jednotného postupu krajín Európy proti Rusku. Takisto apeloval na zvýšenie dodávok zbraní pre Ukrajinu a Európsku úniu vyzval na vypracovanie siedmeho balíka sankcií proti Rusku.
Ruská invázia na Ukrajinu má podľa Zelenského vplyv aj na rôzne oblasti hospodárstva, potravinovej bezpečnosti, životného prostredia či migrácie. "Akékoľvek rozdelenie v Európe je príležitosťou pre Rusko pokračovať vo svojej bojovej politike," varoval.
Zelenskyj poďakoval všetkým krajinám, ktoré Ukrajine posielajú zbrane, peniaze alebo pomáhajú inými opatreniami. "Dodávky zbraní je potrebné zvýšiť, pretože práve na bojisku na Ukrajine sa rozhoduje, či sloboda v Európe zostane zachovaná pre všetkých," povedal.
Ničenie identity a vynútenie poslušnosti
Hlavným zmyslom sankcií EÚ podľa neho nie je len spôsobiť škody Rusku, ale priviesť Európu k nezávislosti od Ruska, najmä v oblasti energetiky. Pripomenul, že EÚ sa nedávno dohodla na šiestom balíku sankcií proti Rusku, ktorý zahŕňa aj obmedzenie dovozu ruskej ropy.
Jednotu Ukrajiny podľa neho posilní poskytnutie štatútu kandidátskej krajiny Európskej únie a neskôr aj plnohodnotné členstvo v spolku.
Zelenskyj pripomenul ruskú blokádu ukrajinských prístavov, ktorá môže podľa neho viesť k nedostatku a nárastu cien základných potravín v mnohých krajinách. "Ak tomu nezabránime, nastane politický chaos v Afrike, Ázii a migračná kríza v Európe," upozornil a poukázal tiež na riziko protestov v európskych krajinách.
Rusko podľa neho neuznáva spoločné záujmy iných krajín a sústreďuje sa len sa svoje záujmy, ktoré sú v skutočnosti záujmami niekoľkých jednotlivcov. "Rusko sa usiluje podrobiť si ostatných a prinútiť ich k poslušnosti, zničiť identitu iných ľudí," povedal a dodal, že Rusko to v súčasnosti uskutočňuje na Ukrajine.
Ukrajina by mala vstúpiť do EÚ
Na konferencii vystúpila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Podľa nej je nie len naším strategickým záujmom, ale aj morálnou povinnosťou, aby mala Ukrajina možnosť vstúpiť do Európskej únie.
"Ukrajinci musia vyhrať túto vojnu a (ruský prezident Vladimir) Putin musí pocítiť veľkú strategickú prehru. Musí byť jasné, že agresor za napadnutie suverénnej krajiny zaplatí obrovskú cenu," povedala.
Pokračovala, že členské štáty EÚ plne mobilizujú ekonomickú silu prostredníctvom sankcií, zatiaľ čo Putin mobilizuje svoje jednotky. Zdôraznila, že členské štáty sa musia zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív.
Podľa nej ide o "najvážnejšie odstrihnutie", aké môže Únia urobiť ruskej ekonomike, ktorá nie je veľmi diverzifikovaná.
Dodala, že Ukrajina ihneď potrebuje ekonomickú a finančnú podporu. V súvislosti s obnovou Ukrajiny zmienila vytvorenie platformy, ktorá bude vedená Ukrajinou.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine