SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Konal, keď iní zostali ticho pred tým, čo páchal vojnový režim

Ako 16-ročný bojoval proti fašizmu, za komunizmu ho väznili v lágri.

Branislav Tvarožek má 96 rokov. Proti nehumánnosti a totalite vystúpil, keď malo iba šestnásť. (Zdroj: Marko Erd)

Je pred polnocou a centrom Bratislavy sa túla nanajvýš pár opilcov. Práve na takúto chvíľu čaká štvorica stredoškolákov, ktorá vyráža do októbrovej noci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie to prvý raz, v nočnom čase takto chodia ulicami a rozhadzujú vlastné protištátne letáky. Majú len šestnásť rokov, no sloganmi sa jasne vyjadrujú proti vojnovému režimu. Okrem toho nesú farbu a štetec a zamaľovávajú hákové kríže. Kým jeden maľuje, ďalší hliadkuje, iný vyhadzuje letáky, svietia si baterkami. Nejde pritom o študentský výstrelok.

Píše sa rok 1942, z budov vejú zástavy s dvojkrížmi, svetom zúri druhá svetová vojna. Nacisti ju vyhrávajú, ich slovenskí prisluhovači sa cítia ako na koni. Väčšina spoločnosti je laxná, na Slovensku sa žije v závetrí mimo vojny, z Viedne sem za lacnými prostitútkami a mäsom chodia nacisti a štát prosperuje z nakradnutého majetku po deportovaných Židoch.

Stredoškoláci sa náhlivo presúvajú po nábreží Dunaja od Zuckermandla k Propelleru. Odrazu ich vyrušia rýchle kroky. Policajná hliadka všetkých zatýka.

Všelijaké nemúdre heslá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Tak ako neskôr boli popísané ploty a tabule socialistickými heslami, vtedy boli budovy a zastávky popísané všelijakými nemúdrymi nemeckými heslami a hákovými krížmi. Preto sme sa rozhodli ich zatierať olejovou farbou. Neviem, ako si nás všimli, ale išli sme v noci z 27. na 28. októbra, aby sme si uctili vznik Československej republiky, takže už ten dátum bol podozrivý. Nemecká hliadka nás zatkla a eskortovala na policajnú stanicu a odtiaľ na riaditeľstvo ,U dvoch levov‘. Keď kamarát na otázku Nemca, akej je národnosti, povedal, že Slovan, dostal facku. Neskôr nás vyšetrovali slovenskí policajti. Biť nás už nebili,“ rozpráva pre SME Branislav Tvarožek. Má 96 rokov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ľudia z vlakovej súpravy neutrpeli žiadne zranenia a evakuovali ich do priestorov železničnej zástavky.


TASR 1 h
Podľa Úradu pre verejné obstarávanie košická župa i jej správa ciest kupovali prístroje, ktoré nechceli. Kontrolórom totiž nesedia technické parametre teplomerov s tým, čo požadovali obstarávatelia v zadaní.

Tí pochybenie priznali. Kraj sa odvolal.


2 h
Rýchlo idúci fiat zastavili vlani až výstrely z policajnej zbrane, ktoré mu prestrelili pneumatiku.

Výchylky v zdraví vodičov hlásia polícii lekári.


2 h
Anestéziológia v minulosti a dnes sa priam ani nedajú porovnať.

História anestéziológie je pútavá.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu