BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa a druhého stupňa pred vysokými teplotami.
Informoval o tom na svojom webe.
Horúčavy prvého aj druhého stupňa
Výstrahy pred vysokými teplotami sa týkajú predovšetkým západného, južného i časti východného Slovenska.
Výstrahy druhého stupňa s dosahovaním maximálnej teploty vzduchu 35 stupňov Celzia od 15:00 do 18:00 hodiny očakávajú na západnom Slovensku v okresoch Senica, Malacky, v celom bratislavskom kraji, ďalej na južnom Slovensku v okresoch Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Komárno a Šaľa.
Na teploty do 35 stupňov Celzia sa môžu pripraviť aj obyvatelia banskobystrického kraja v okresoch Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca. Na východnom Slovensku sa výstraha druhého stupňa týka okresov Sobrance, Michalovce a Trebišov.
Varovanie pred horúčavami prvého stupňa, kde teplota môže vystúpiť až do výšky 33 stupňov Celzia od 14:00 do 18:00 hodiny, sa týka takmer celého trenčianskeho, trnavského i časti banskobystrického kraja.
Na severe v oblasti Liptova, Oravy a Tatier SHMÚ nevydalo žiadne výstrahy pred vysokými teplotami. V okrese Rožňava a veľkej časti prešovského i košického kraja SHMÚ tiež informuje o výstrahách pred horúčavami prvého stupňa.
Búrky zasiahnu takmer celé Slovensko
Búrky zasiahnu v pondelok takmer celé územie Slovenska. Na západnom Slovensku sa prudké lejaky spojené s nárazmi vetra a krúpami očakávajú už popoludní.
Večer a v noci sa presunú do okresov na strednom a východnom Slovensku.
"Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako sú stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne," upozornili meteorológovia.
Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch. Riziko predstavujú poletujúce trosky a nezabezpečené predmety. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a prechodne obmedziť cestnú premávku.
Česko je na tom rovnako
Víkendové horúčavy v Česku, pri ktorých padol nový teplotný rekord pre mesiac jún, vystriedali silné búrky. Zo západnej časti krajiny sa postupne presúvajú na sever a severovýchod. Výstrahy však platia pre celú republiku.
TASR informáciu prevzala z webu Českej televízie.
Meteorológovia pôvodne očakávali, že búrky v Česku sa objavia tesne pred poludním.
Pršať však začalo už pred deviatou hodinou ráno, a to v západnej časti krajiny. V okolí Rokycian sa vyskytlo aj silné krupobitie. Podľa Českého hydrometeorologického ústavu tam krúpy dosahovali veľkosť štyroch centimetrov.
Okolo 9.30 h prišla búrka aj do Prahy. Výstrahu s vysokým stupňom nebezpečenstva vydal ČHMÚ pre celú republiku okrem Karlovarského a Ústianskeho kraja.
Najsilnejšie búrky očakávajú medzi jednou hodinou popoludní a polnocou. Na východe krajiny by vietor mohol dosahovať rýchlosť 90 kilometrov za hodinu.
Na miestach, kde je vyhlásená výstraha s vysokým stupňom nebezpečenstva, môžu padať krúpy väčšie než dva centimetre.
Hrozí tiež rozvodnenie menších tokov, zaplavenie či podomletie ciest. Na cesty môžu spadnúť konáre alebo aj celé stromy, ktoré môžu spôsobiť zranenia, varujú meteorológovia.
Silné búrky vystriedali obdobie horúčav, ktoré vyvrcholilo v nedeľu 19. júna. Na stanici v Řeži u Prahy namerali rekordných 39 stupňov Celzia, čo predstavuje historické celorepublikové maximum pre mesiac jún.
Oblastné rekordy padali na viacerých miestach v republike. Po miernom krátkom ochladení by sa malo od stredy znova otepľovať.