SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Prezidentka rešpektuje prelomenie veta, obráti sa na Ústavný súd (reakcie)

Skrátené legislatívne konanie bolo podľa prezidentky použité v rozpore s ústavou.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje prelomenie veta poslancami v prípade protiinflačnej pomoci. Obráti sa však na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prezidentky by vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti.

Načítavam... Matovič sa vysmial svojim poslancom, SaS aj premiérovi (23. 6. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

„Inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade podľa prezidentky použitý v rozpore s ústavou, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie, a teda vo vetovaných častiach nebol daný ani jeden z dôvodov na skrátené legislatívne konanie,“ doplnil Strižinec.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič sa poďakoval

Minister financií a predseda vládneho hnutia OĽaNO Igor Matovič sa na sociálnej sieti poďakoval. „Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce držali, lobovali. Veľká vec sa podarila,“ uviedol Matovič.

Pre koalíciu je podľa Hegera dôležitá jednota

Rodiny sú bližšie k významnej pomoci štátu aj od budúceho roka, konštatoval premiér Eduard Heger. Ocenil tiež, že koaličná SaS "balíček" nevetovala. Čítaj ďalej

"Pre stabilitu koalície je dôležité, že najväčší poslanecký klub OĽaNO nakoniec zostal jednotný. Poctivou diskusiou sa naše názory priblížili a rodiny sú bližšie k významnej pomoci štátu aj od budúceho roka," poznamenal Heger na sociálnej sieti.

Hlasovanie s fašistami bolo pre Krúpu cez čiaru

Juraj Krúpa z OĽANO sa pri hlasovaní zdržal., pretože podľa jeho slov narazil na svoju červenú čiaru, keď nevedel so sebou urobiť kompromis, pričom jeho červená čiara je hlasovanie s "fašistami".

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva, že hlasovanie s poslancami z ĽSNS bolo jednorazovou záležitosťou. "Bolo nám povedané, že sa to už nezopakuje," povedal s tým, že poslanci intenzívne rokovali s vedením OĽANO.

"Veľa vecí zarezonovalo, veľa vecí sme si povedali. Očakávam, že aj niektoré situácie, ktoré vznikali, sa už nebudú opakovať. Možno aj to bol ten dôvod, prečo sa moji kolegovia rozhodli takto hlasovať. Majú očakávania, že niektoré veci sa zmenia," skonštatoval.

Poslanci hlasovali podľa svojho presvedčenia

Vedenie OĽANO malo podľa jeho slov povedať poslancom, že ich výhrady sú relevantné, opodstatnené a budú reflektované v budúcnosti. Nekonkretizoval, o aké zmeny má ísť. Poslanci podľa Krúpu hlasovali slobodne. "Neboli žiadne vyhrážky ani žiadne vydieranie," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomienky prezidentky podporili z klubu OĽANO poslankyne Martina Brisudová, Anna Mierna, Monika Kozelová a okrem Krúpu tiež poslanci Andrej Stančík a Kristián Čekovský.

"Vzhľadom na to, že pripomienky tesne neprešli, stáli sme pred rozhodnutím, či pomôcť v týchto ťažkých časoch rodinám alebo nie," povedal novinárom Čekovský, ktorý napokon zákon ako celok podporil.

"Stáli sme pred rozhodnutím, či rodiny dostanú pravidelnú pomoc, a bolo jasné, že bez hlasov strany SaS by rodiny nedostali peniaze v pravidelnej fáze," vysvetlil svoje rozhodnutie Čekovský.

Obeťou budú podľa Sulíka verejné financie

"Obeťou nechutného spojenia OĽaNO s fašistami na prelomenie veta pani prezidentky sú spoločné verejné financie nás všetkých," reagoval na prelomenie veta líder SaS Richard Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa Bittó Cigániková vidí ako problém hlasovanie koaličných poslancov s pomocou poslancov zo strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko a porušenie koaličnej zmluvy.

„Nie som prekvapená, očakávala som to. Vnímam to ako veľký problém. Kolegovia kašlú na tú zmluvu pravidelne,“ povedala po hlasovaní Janka Bittó Cigániková.

„Ústavný súd to zrušiť môže a zákon nebude platiť ako celok. Pripomienky (prezidentky Zuzany Čaputovej, pozn. SITA) urobili z podľa nášho názoru veľmi zlého zákona, zákon znesiteľný. Keby sa prijali pripomienky prezidentky bol by to veľmi vylepšený zákon. Minister financií sa rozhodol takto s tým, že Ústavný sud ho môže zrušiť celý,“ povedal Viskupič.

OĽaNO podľa Šeligu nechcelo ustúpiť

Balík označil Šeliga za hračku Matoviča. "Nemá to nič s konzervativizmom, bol to obyčajný politický súboj, ktorý, aby Igor Matovič vyhral, rozhodol sa použiť ĽSNS. Navyše tu bolo na stole riešenie, aby od 1. júla mali rodiny pomoc a mali sme polrok na rokovanie," skonštatoval pred novinármi.

SkryťVypnúť reklamu

Stabilita koalície je podľa neho ohrozená. "Je to klin do koalície, neviem, ako bude ďalej pokračovať," povedal s tým, že opätovne sa sám seba pýta, či chce pokračovať v tejto koalícii.

Podľa Šeligu je ohrozené aj to, či rodiny niečo dostanú, keďže sa nevie, čo urobí Ústavný súd SR. OĽANO sa podľa neho rozhodlo vziať si za spojencov ľudí, ktorí spochybňujú pandémiu či vojnu na Ukrajine.

Výhrady ZMOS neboli strašením, ale hrozbami

Rozhodnutie poslancov berie Združenie miest a obcí Slovenska na vedomie s tým, že už pomerne krátky čas v realite ukáže, že jeho výhrady a riziká neboli strašením, ale hrozbami, ktoré takto parlament uvalil na mestá, obce aj samosprávne kraje.

"Parlamentná väčšina zároveň ukázala, že dodržiavanie legislatívneho procesu a ekonomická predvídateľnosť pre ňu nie sú dôležité," dodal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Je presvedčený, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali prelomeniu veta prezidentky Zuzany Čaputovej, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným.

Väčšina parlamentu sa podľa ZMOS-u stredajším rozhodnutím obrátila chrbtom samosprávam, ale aj skupine sociálnych partnerov.

"Svojím hlasovaním dali najavo, že im nezáleží na argumentoch tých, čo tvoria ekonomické hodnoty, obhajujú práva zamestnancov a tiež samospráv, ktoré robia všetko pre dostupnosť služieb a obslužnosť územia," vysvetlil.

Samosprávy nebudú mlčať, očakáva Únia miest

Odmietnutie všetkých výhrad samospráv i sociálnych partnerov k protiinflačnému balíčku je aktom brutálneho centralizovania moci i ohrozením demokracie ako takej. Uviedol prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie v parlamente nazval "smutným príbehom 77 poslancov, ktorí sa vydali cestou orbánovskej politiky".

Presadenie protiinflačného balíčka neznamená podľa neho len zhoršenie života v obciach, mestách a krajoch, ale aj centralizáciu moci i oslabenie samospráv.

Očakáva, že dosahy "falošnej a populistickej pomoci rodinám" pocíti verejnosť v mestách a obciach už v horizonte niekoľkých mesiacov.

Gröhling to považuje za zradenie hodnôt

Prelomenie veta považuje minister školstva Branislav Gröhling (SaS) za ďalšie zradenie zdravého rozumu a hodnôt, hneď po nevydaní Roberta Fica.

Pellegrini hovorí o trpkom víťazstve Matoviča

Temná koalícia je definitívne realitou., vyhlásil Peter Pellegrini. Ako dodal, kľúčové hlasovanie prebehlo bez koaličného partnera strany SaS, Za ľudí, ale zato s hlasmi fašistov.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto je a bude zapísané ako trpké víťazstvo Igora Matoviča nad poslednými zvyškami zdravého rozumu,“ skonštatoval.

Líder Hlasu povedal, že minister Matovič sa „vykašľal“ na seniorov a radšej sa spriahol s fašistami a rozdeľuje spoločnosť s vymysleným konfilktom, kto je za a kto proti rodine.

Zrodila sa nová hnedá koalícia, tvrdí PS

V parlamente sa zrodila nová hnedá koalícia OĽANO, Sme rodina a ĽSNS. Povedal to predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka, ktorý upozornil, že hlasujúci sa už nemôžu vyhovárať, že zákon by prešiel aj bez fašistov.

"Do dnešného dňa bolo nepredstaviteľné, že fašisti budú mať rozhodujúci hlas v tak závažnej legislatíve. Všetci poslanci a poslankyne tejto hnedej koalície dopredu vedeli, že prekračujú hranicu a umožňujú ďalšiu legitimizáciu fašistov okrem tej, čo predviedol Matovič rokovaním s nimi," povedal Šimečka.

SkryťVypnúť reklamu

SNS vyzýva SaS na odchod

Ak si chce strana SaS zachovať svoju tvár, mala by odísť z vlády. Myslí si to mimoparlamentná SNS, podľa ktorej Igor Matovič (OĽANO) presadením protiinflačného balíka s "novými koaličnými partnermi" stranu SaS ponížil a porušil koaličnú zmluvu.

Protiinflačný balík podľa nej nie je pomoc rodinám, ale totálna likvidácia verejných financií a rozpočtu miest a obcí.

SNS zároveň podotkla, že návrh by neprešiel, keby boli v pléne prítomní nitriansky primátor Marek Hattas, primátor Hlohovca Miroslav Kollár a starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký.

"Ak nedokážu zastávať plnohodnotne funkcie poslancov Národnej rady SR a zastupovať záujmy starostov a primátorov, nemajú čo robiť na dvoch stoličkách," konštatuje SNS.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 395
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 15 825
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 929
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 063
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 030
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 239
 7. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 3 809
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 058
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Vláda podľa lekárskych odborárov nepredstavila reálne kroky, ktorými chce riešiť situáciu v zdravotníctve.


TASR 2 h
Ilustračná foto

Podľa prieskumu ministerstva chýbajú ambulancie.


14. aug
Hladina rieky Torysa je tento rok extrémne nízka.

Pod úhyn sa podpisuje enormné sucho.


4 h
Top 10: O Slovensku do sveta.

Desať správ zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu