SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Ranný brífing: Matovič prelomil rebéliu aj veto, novú koalíciu vyskladal s fašistami

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Igor Matovič prelomil rebéliu poslancov OĽaNO a tí prelomili prezidentkino veto jeho sporného sociálneho balíčka. Matovičovi navyše pomohli proruskí a ľudácki bitkári, ktorí majú problém so Židmi. Bez hlasov šiestich poslancov ĽSNS by veto prezidentky neprelomili.

Zrodila sa definitívne na Slovensku hnedá koalícia? Prihlásil sa Igor Matovič otvorene k spolupráci s náboženskými fanatikmi a extrémistami? A čo to bude znamenať pre vládu, koalíciu i budúcnosť Slovenska? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ako na Slovensku vytvoriť smart city: Inteligentné mesto môže vzniknúť len spoluprácou všetkých aktérov – samosprávy, biznisu i výskumných a vzdelávacích inštitúcií. A nápady musia prichádzať zdola. O možnostiach, ako to dosiahnuť, diskutovali primátori, odborníci a predstavitelia štátnej správy na konferencii Smart City Summit: Sme na ceste k smart cities.

SkryťVypnúť reklamu

OĽaNO a Sme rodina s fašistami prelomili veto. Matovič ustál rebéliu poslancov

Poslanci OĽaNO, Sme rodina a fašistov z ĽSNS prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a 77 hlasmi opätovne schválili protiinflačný balíček Igora Matoviča za takmer 1,2 miliardy eur.

Za hlasovali aj poslanci OĽaNO, ktorí chceli výhrady Čaputovej vypočuť a odmietali prelomiť veto spolu s fašistami. „Pre stabilitu koalície je dôležité, že najväčší poslanecký klub OĽaNO nakoniec zostal jednotný,“ vyhlásil premiér Eduard Heger.

Matovič následne na tlačovej konferencii už tradične kritizoval svojho koaličného partnera Richarda Sulíka.

„Možno fašisti budú vhodnejším partnerom,“ reagoval Sulík s tým, že SaS bude cez leto rozmýšľať, či zostane v koalícii. Strana sa ale pre Matovičove útoky naďalej nebude zúčastňovať na koaličných radách.

SkryťVypnúť reklamu

Stále však nie je jasné, či napokon pomoc rodinám vyplatia. Zákon schválili poslanci v skrátenom legislatívnom konaní, aj keď obsahuje ustanovenia, ktoré majú platiť až od januára. Prezidentka sa chce pre obídenie legislatívneho procesu obrátiť na Ústavný súd.

 • Gyimesi drží Matoviča na čudnej diéte: Matoviča zrejme neruší, že ako líder protikorupčného hnutia si necháva našepkávať od obdivovateľa autoritára napájaného z európskych peňazí. Jasné, veď cudzia korupcia hlasy vo voľbách neprináša. A nedá sa ňou búchať domácich politických oponentov po hlave, píše Zuzana Kepplová.
 • Sulík stojí opäť pred otázkou rozbitia vlády: Je pochopiteľné, že od razantnej odpovede Sulíka odrádza neustále pripomínaná stigma z rozbitia Radičovej vlády a ôsmich rokoch nasledujúceho marazmu. No Matovič dostal za dva roky veľkú časť krajiny do bodu, kde už prestávajú s tým obdobím vidieť rozdiely, píše Jakub Filo.

Sú proti Židom aj potratom. Kto pomohol Matovičovi prelomiť veto prezidentky

Hoci s tým šéf OĽaNO Igor Matovič kedysi nemal problém, teraz sa pri debatách o balíčku pomoci rodinám zdráhal nazvať poslancov z ĽSNS fašistami.

SkryťVypnúť reklamu

"Vy nepozeráte na to, o čom sme hlasovali, za čo sme hlasovali, že sme hlasovali. Áno, aj táto časť, keď hovoríte fašistov, tak polovička fašistov hlasovala za rodiny a polovička fašistov hlasovala proti rodinám. Nezaujíma vás podstata," povedal Matovič napríklad v polovici júna moderátorke relácie televízie Joj Na hrane.

Poslanci z ĽSNS sa podľa neho zaujímali o rodiny viac ako SaS, "môžete hovoriť koľkokoľvek fašisti alebo extrémisti", povedal niekoľko týždňov predtým v rádiu Expres.

Bez šiestich prítomných poslancov ĽSNS by sa však Matovičovi veto prezidentky prelomiť nepodarilo. Pozrite sa na ich minulosť.

 • Matovič sa pridáva k Ficovi: A čo teda s fašistami, ktorí pohotovo čakajú, kedy zas niektorá zo strán ostane odkázaná na ich podporu, aby sa postupne v očiach voličov metamorfovali na prijateľnú stranu? Azda len to, že Matovič sa v ďalšej kategórii politických úchyliek pridáva k Ficovi, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
 • Ponuka, ktorá sa neodmieta: Konštatovanie o zrode „tieňovej“ hnedej koalície je síce banálne, ale opakuje sa právom. Potvrdenie spolku s kotlebovcami neznamená, že sa teraz rozpadne „nominálna“ koalícia, ale je to symbolický prelom a odteraz sa smie takpovediac všetko, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

 • Kotlebov protizákonne získaný byt: Marian Kotleba zrejme využil štátny príspevok pre ĽSNS, získaný za výsledok vo voľbách aj na to, aby si do osobného vlastníctva kúpil byt v Banskej Bystrici. Na ten si požičal od straníckej mládežníckej organizácie Ľudová mládež, ktorej strana pravidelne posiela financie zo štátneho príspevku. Výdavky strán štát vôbec nekontroluje.
 • Operácia nesprávneho oka: V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. V dôsledku toho prišiel o obe oči. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. V nemocnici prijali viaceré opatrenia. Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 331 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 165 testov. V nemocniciach aktuálne leží 157 pacientov, pribudli aj tri obete ochorenia Covid-19.

Je najúspešnejším lovcom nacistov, teraz sa chystá na ruských vojnových zločincov

Eli Rosenbaum bol vo svojej práci výnimočne úspešný. Počas takmer štyroch desaťročí práce pre americké ministerstvo spravodlivosti odhalil viac ako sto bývalých nacistov, ktorí sa po vojne dostali do Spojených štátov a často žili pod falošnými menami. V tomto je dokonca úspešnejší ako legendárny Simon Wiesenthal a ďalší lovci nacistov.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa Rosenbaum začal venovať aj páchateľom iných genocíd a vojnových zločinov, napríklad v Rwande. Po novom sa bude zameriavať aj na zločiny, ktorých sa v týchto mesiacoch dopúšťa na Ukrajine ruská armáda.

Americký minister spravodlivosti Merrick Garland počas návštevy Ukrajiny oznámil, že v jeho rezorte vznikne špeciálny tím vyšetrovateľov, ktorí budú v spolupráci s ukrajinskými orgánmi odhaľovať ruských páchateľov vojnových zločinov a porušovania ľudských práv. Tím povedie práve Rosenbaum.

Američania pošlú troch prokurátorov na Ukrajinu a ďalších napríklad na Blízky východ, kde budú okrem iného vyšetrovať aj ruské snahy obchádzať sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné štáty.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Ukrajinský spravodaj: Na Ukrajine zadržali predstaviteľov, ktorí údajne donášali utajované informácie Rusku. Rusi zas údajne pre neschopnosť plánujú výmenu viacerých ruských veliteľov. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
 • Ruský spor s Litvou: Suwalský koridor, sedemdesiat kilometrov dlhý pás, spájajúci Bielorusko a Kaliningradskú oblasť, ruskú exklávu v zovretí Poľska a Litvy, sa aktuálne stal terčom ostrého sporu medzi Ruskom a Litvou. Čiastočná blokáda dodávok tovarov, ktoré sú na európskych sankčných zoznamoch a ktoré putovali po zemi z Ruska cez Litvu do Kaliningradu a naspäť, vyvolala konflikt.
 • Zelenského apel na Úniu: Volodymyr Zelenskyj vyzval EÚ, aby prijala ďalší balík sankcií voči Rusku. Prijatie v poradí siedmeho sankčného balíka EÚ voči Rusku je potrebné čo najskôr, uviedol ukrajinský prezident. Opakovane tiež apeloval na nevyhnutnosť ďalších dodávok zbraní pre Ukrajinu.
 • Ruský postup pri Severodonecku: Ruské jednotky obsadili niekoľko obcí pri Severodonecku a Lysyčansku. Ruskí vojaci obsadili obec Toškivka, ktorá sa nachádza južne od Severodonecka, a dediny Pidlisne a Myrna Dolyna, ktoré ležia viac na západ. Už predtým sa objavili správy, že Rusi kontrolujú celý Severodoneck okrem chemického závodu Azot.

V krátkosti zo sveta:

 • Českých Starostov potápa kauza zločineckej skupiny: Česká vláda sa otriasa, druhou najsilnejšou koaličnou stranou totiž zmieta škandál, v ktorom sa objavuje korupcia, mafia a už aj samovražda. K politikom českých Starostov vedú väzby z policajnej akcie Dozimeter.
 • Gruzínsko musí poraziť svojho Mečiara: Ukrajina a Moldavsko majú k Únii bližšie, Gruzínsko nie. Situácia sa v Gruzínsku začala zhoršovať s poslednou výmenou vlády, v krajine rastie autoritárstvo. Za zmenou režimu je podnikateľ a bývalý premiér Bidzina Ivanišvili, ktorý má silné väzby na Rusko.
 • Zemetrasenie v Afganistane a Pakistane: Zemetrasenie s magnitúdou 5,9 postihlo časti husto obývaných oblastí Afganistanu a Pakistanu. O život prišlo najmenej tisíc ľudí, zranených je viac ako 1500 ľudí. Taliban vyzval všetky humanitárne organizácie, aby do oblasti okamžite vyslali tímy a zabránili tak ďalšej katastrofe.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Na Rusko nedal dopustiť. Po fabrike na juhu Slovenska zostali len dlhy

Máte v rukách svetový unikát aj fabriku, ktorá má za sebou desaťročia skúseností. Napriek tomu podnik neprežije, jednou z príčin je, že ste stavili na ruský trh. Takto by sa dal zhrnúť príbeh spoločnosti Festap, ktorá vo Fiľakove vyrábala smaltované nádoby.

Festap vyrábal najmä klasické smaltované vane a orientoval sa predovšetkým na východné trhy. "Viackrát sme hovorili, že západná Európa si vybudovala nie železnú oponu, ale železný čínsky múr z hľadiska ochrany svojich trhov, takže my sme prestali s aktivitami do týchto teritórií," hovoril majiteľ firmy Alfonz Moravčík ešte v roku 2001 pre Hospodársky denník.

Na Rusko šéf podniku nedal dopustiť: "Na ruskom trhu panujú korektnejšie obchodné pomery v našom výrobnom odbore ako na Západe, kde sú ochranárske opatrenia nepreniknuteľné."

SkryťVypnúť reklamu

Firma, ktorá v najlepších časoch zamestnávala tristo zamestnancov, je v konkurze. Tradície–netradície, zostali po nej len dlhy.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Pomoc s ukrajinským obilím: Slovensko chce tiež prepravovať ukrajinské obilie cez svoje územie. Ministerstvo dopravy navrhuje vytvoriť dopravný koridor z Ukrajiny po železnici do riečneho prístavu v Bratislave a ďalej po Dunaji až do rumunského prístavu. Odtiaľ by obilie mohlo pokračovať do Afriky.
 • Česi zvyšujú kľúčovú sadzbu: Česká národná banka zvyšuje kľúčovú sadzbu na sedem percent, je tak najvyššia za 23 rokov. Diskontná sadzba a lombardná sadzba vzrástli rovnako o 125 bodov na šesť, respektíve osem percent. Hlavným dôvodom razantného zvyšovania úrokových sadzieb je snaha o skrotenie vysokej inflácie.
 • Ekonomika Srí Lanky skolabovala: Zadlžená ekonomika Srí Lanky sa po mesiacoch nedostatku potravín, pohonných hmôt a elektriny zrútila, vyhlásil srílanský premiér Ranil Vikremesinghe, ktorý pôsobí zároveň ako minister financií. Ostrovná krajina už oznámila, že pozastavuje splácanie zahraničného dlhu vo výške sedem miliárd dolárov.

Serena ohlásila veľký návrat. Žiaľ, má už trocha veľa rokov, vraví expertka

Zrejme neexistuje obávanejšia hráčka druhej svetovej tisícky ako práve ona. Víťazka 23 grandslamových titulov Serena Williamsová ohlásila veľký návrat do súťažného diania na tohtoročnom Wimbledone.

SkryťVypnúť reklamu

Legendárna americká tenistka hrala naposledy súťažný zápas na Wimbledone 2021, Bieloruske Aliaksandre Sasnovičovej skrečovala po šiestich gemoch.

Američanka bude mať v septembri už 41 rokov a viac-menej sa už aj v minulej sezóne sústredila iba na grandslamy. Na Australian Open si dokonca zahrala semifinále. Teraz si však dala dlhšiu prestávku.

"Je to skvelá správa pre ženský tenis aj pre nás, že ju budeme môcť sledovať. Bude to neuveriteľne zaujímavé," uviedla pre Eurosport televízna expertka a bývalá tenistka Barbara Schettová.

Televízna expertka tiež upozorňuje, že by fanúšikovia nemali mať prehnané očakávania. Nevieme veľa o tom, či Williamsová za posledný rok mala dostatok tréningu, nevieme, kedy si doliečila zranenie.


Ako Ken vyzerá ozaj zle. Ryan Gosling však už aj s nafukovacou Ančou nakrútil pekný film

V 80. rokoch by bol s takým výzorom vysnívaným mužom dievčat na základnej škole. Dnes? Už by zrejme nezaujal ani tie.

SkryťVypnúť reklamu

Presne tak však vyzerá Ryan Gosling na najnovšej fotografii. Odfarbené blond vlasy, belasá rifľová vesta a pod ňou napoly odhalené brucho a hruď bez gramu tuku.

Samozrejme, nie je to jeho civilná podoba, vyzerá tak len preto, že hrá hračkárskeho Kena, teda priateľa legendárnej bábiky Barbie vo filme, ktorý by mal byť hotový v júli 2023.

Napriek tomu, polovica z tých, čo túto fotku niekde na sociálnych sieťach alebo v médiách zahliadli, musela zostať zmätená: Je niečo, čo môže ospravedlniť a vysvetliť návrat takého predpotopného playboya v čase, keď už aj hračkárske firmy bojujú proti stereotypom? Aký film, sa to, preboha, chystá?

V krátkosti z kultúry:

 • Knižné tipy na dovolenky: Dovolenky sa blížia a mnohí z nás hľadajú dobré knihy, pri ktorých si oddýchneme alebo načerpáme nové vedomosti. V redakcii denníka SME sme preto pripravili výber toho najlepšieho, čo sme za posledné obdobie čítali. Inšpirujte sa knižnými tipmi od redaktorov a redaktoriek denníka SME.
 • Rusi by si so slobodou neporadili: Ukrajinský režisér Ihor Ivanko dostal od úradov povolenie, aby sa v Bratislave mohol zúčastniť premiéry filmu, v ktorom rekonštruuje život svojho dedka, slávneho kameramana, ktorý trpí Alzheimerom. Neprišiel však kvôli filmu, ale preto, aby nám mohol povedať, čo sa u nich deje.
 • Walden pre tínedžerov: Kaleidoskop spevu vtákov, pokoja prírody i rôznorodých pocitov. Mladý Absynt prichádza s druhou knižkou pre deti, ktorá ponúka mladému čitateľovi pestrý mix dôležitých tém, ako sú napríklad klimatická kríza, autizmus či šikanovanie.

Rozhovory ZKH

Ako sa zmenila Ukrajina za štyri mesiace? Ako sa vyvíjajú boje? Ako sa to môže skončiť pre Vladimira Putina? A má zmysel baviť sa o obnove Ukrajiny, keď sa tam stále bojuje? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poradcom premiéra pre Ukrajinu Alexandrom Dulebom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pokorte horúčavy najlepšou letnou maškrtou. Ochlaďte sa domácou zmrzlinou a nanukmi.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 4. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 5. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 793
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 230
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 478
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 318
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 537
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 712
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 492
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marian Kotleba na súde v prípade šekov s neonacistickou symbolikou.

Žilinkovo rozhodnutie nemá kto zvrátiť.


5m
Richard Sulík

Minister Matovič je podľa SaS veľký problém súčasnej koalície.


SITA 2 h
Ornitológ Vladimír Šrank (vľavo) a zoológ zo ŠOP SR Stanislav Harvančík poukázali na prínos Košských mokradí.

Mokrade mali podľa zákona zasypať Hornonitrianske bane.


3 h
Kardinál Jozef Tomko počas národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra 2014 v Šaštín-Stráže.

Vo veku 98 rokov zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko.


a 1 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu