SME

Ranný brífing: Politici si opäť vybavili odpovede, Kollárov satelit vzbudzuje obavy

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Koalícia na poslednú chvíľu menila mediálne zákony, politici si tiež prinavrátili právo na odpoveď. Vláda, ktorá sa hlási k ochrane novinárov, zavádza prostriedky na vlastnú ochranu, vraví odborník.

Boris Kollár ohlásil satelitné mestečko s 20-tisíc bytmi neďaleko Bratislavy. Obrovský projekt však môže byť príkladom, ako by sa to robiť nemalo.

Odviate strechy, zdemolované autá, zabodnuté škridly v stenách domov, doslova veľká spúšť. To je len výsek obrazu z obcí na Južnej Morave z minulého roka. Ako sa z tejto ničivej katastrofy obce spamätali a ako to tam vyzerá? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Súťaž o letnú dovolenku: V dnešnom tlačenom vydaní denníka SME uverejníme kupón s SMS kódom, ktorý nám stačí poslať poštou alebo cez SMS a my vás zaradíme do žrebovania o skvelú letnú dovolenku. Môžete vyhrať letecký zájazd na Ischiu, do Jordánska alebo na Madeiru.

SkryťVypnúť reklamu

Dezinfoweby musia odkryť vlastníkov aj darcov, politici si potvrdili právo na vyjadrenie

Po dvoch rokoch príprav koalícia popri hádkach o balíčku Igora Matoviča schválila aj nové mediálne zákony. Ich pôvodným zámerom bolo modernizovať legislatívu, ktorá sa ešte nevzťahovala na online médiá a dezinformačnú scénu.

Rozruch však vyvolali narýchlo prijaté pozmeňujúce návrhy na žiadosť Sme rodina a časti OĽaNO, ktoré vrátili do zákona právo politikov na odpoveď.

Denník SME preto pripravil sériu otázok a odpovedí o tom, aké zmeny tento balík mediálnych zákonov prinesie.

  • Keď zákony pretláčajú výpalníci: Médiá prežijú aj zmenu, ktorú si presadila Obyčajná rodina. Nezávislí novinári si budú naďalej robiť svoju prácu. No pre verejnosť ostáva priepasť medzi tým, čo po vražde novinára politici sľubovali a čo nakoniec do zákona pretláčali. Svoj vlastný záujem, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Liberáli dostávajú po papuli a SaS je pri tom: Je iróniou osudu, že nedemokratický režim táto koalícia buduje pre tú, čo príde po nich, ale to nám môže byť v zásade ukradnuté. Pre našu diskusiu je podstatné, že strana, ktorá si do názvu dala slobodu a solidaritu, vo vlastnom aj verejnom záujme také niečo nemôže legitimizovať svojou prítomnosťou, píše Peter Tkačenko.

Nie je to len o žltých pruhoch. Mikulec musí súrne nakúpiť policajné autá a chýbajú mu peniaze

Budú sivé s modrými a žltými pruhmi, budú stáť viac ako 131 miliónov a zatiaľ na ne chýbajú peniaze. Ministerstvo vnútra potrebuje počas krízy obmeniť zastaraný vozový park, pretože terajšie policajné vozy prestávajú byť bezpečné a cena za servis začína presahovať cenu, za ktorú ich kúpili.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie peniaze by mali ísť na prezlečenie všetkých policajtov do modernejších uniforiem.

Denník SME pripravil analýzy a grafy, ktoré ukazujú, prečo je pre Slovensko drahé prevádzkovať staré autá aj koľko by teoreticky stála celková obmena policajných uniforiem.

Širšiu diskusiu o obmene vozidiel spustila nedávno polícia na svojom facebooku, keď nechala ľudí hlasovať o tom, ako by mali nové policajné autá vyzerať. Obmena vozidiel je však oveľa širšia, netýka sa len polície, ale všetkých osobných automobilov, ktoré má ministerstvo vnútra.

V krátkosti z domova:

  • Vznikne parlamentná stráž: Len za ostatných niekoľko mesiacov poslanci v parlamente polievali ukrajinskú vlajku minerálkou, púšťali z reproduktorov zvuk sirény alebo pískali na píšťalke. Téma parlamentnej stráže pre podobné situácie sa aj na základe toho po rokoch diskusií prvý raz zreálnila.
  • Minulosť slovenských polepšovní: Pôst, samotka, tvrdé lôžko aj bitie trstenicou či metlou. Aj takto trestali mladých delikventov vo výchovných ústavoch už pred takmer sto rokmi. Starosti s mládežou totiž nie sú produktom moderných čias. Prvá, Kráľovská polepšovňa vznikla na Slovensku už pred 120 rokmi.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 338 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 258 testov. V nemocniciach aktuálne leží 160 pacientov, pribudli aj dve obete ochorenia Covid-19.

Rusi ho zranili, vyzliekli a použili ako štít. Reportáž zo zničených miest, kde sa vracia život

Približne tristo mŕtvych pri bombardovaní a okupácii Irpiňa. Masové hroby, tisíc mŕtvych v Buči. Asi sto obetí bombardovania bytoviek v Boroďanke a deštrukcia dediny Horenka.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa dnes vyberiete do mestečiek a dedín severozápadne od Kyjeva, ktoré prežili ruské bombardovanie a mesačnú okupáciu, cesty lemuje jedna zničená budova za druhou.

Za každým domom, za každým zhoreným autom je ľudský príbeh tragédie, ale aj príbeh odhodlania začať odznova na tom istom mieste.

Okrem zhruba tristo civilistov zomrelo v Irpini aj 50 ukrajinských vojakov, ktorí bránili mesto. Pre 39-ročného Maksima Menšuna sa skutočné peklo začalo ráno v sobotu 5. marca.

Maksim vtedy už niekoľko dní pomáhal s evakuáciou priateľov a susedov zo svojho kedysi 60-tisícového mesta. To isté robil aj vo víkendové ráno. Tesne predtým, než sa začalo ostreľovanie a ulice zaplavili ruské tanky, sa mu posledné autobusy ešte vypraviť podarilo.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Štyri mesiace od invázie: Severodoneck je už prakticky dobytý ruskou armádou a obkľúčenie Lysyčanska sa zintenzívňuje v čase, keď si svet pripomína štyri mesiace od začiatku ruskej invázie na ukrajinské územie. Prečítajte si analýzu vojny štyri mesiace od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
  • Ruský postup pri Lysyčansku: Rusko obsadilo ďalšie dve osady pri Lysyčansku, uviedol ukrajinský generálny štáb s tým, že cieľom súčasnej ruskej ofenzívy je obkľúčenie Lysyčanska. Podľa amerického Inštitútu pre výskum vojny je rýchle obsadenie mesta nepravdepodobné.
  • Raketomety HIMARS na Ukrajine: Raketomety HIMARS z USA dorazili na Ukrajinu, informoval o tom minister obrany Oleksij Reznikov. "Toto leto bude pre ruských okupantov horúce, pre niektorých z nich posledné," napísal na twitteri. Reznikov množstvo zbraní nespresnil. V médiách sa však už skôr objavilo, že USA nakoniec schválili, že odovzdajú Ukrajine štyri moderné raketomety HIMARS.
  • Útok na Hadí ostrov: Ukrajina podnikla ďalší vzdušný útok na Hadí ostrov v Čiernom mori. Zničila pri ňom niekoľko kusov ruskej techniky. Útok zasiahol ďalší protiraketový systém Pancier-S1, radarovú stanicu, samohybnú húfnicu Msta-S a niekoľko kusov ďalšej automobilovej techniky.
  • Putinova dôveryhodnosť na dne: Vnímanie ruského prezidenta sa ocitlo na najnižšej úrovni za ostatných 20 rokov. Ako uviedol americký inštitút Pew Research Center, iba deväť percent opýtaných dôveruje tomu, že „robí vo svetových záležitostiach správnu vec“. Výskum sa uskutočnil v 18 krajinách sveta, kde v priemere 90 percent ľudí tvrdilo, že Putinovi nedôverujú.
  • Štatút kandidátskej krajiny: Lídri európskych krajín udelili na summite Európskej únie v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Viacero lídrov členských krajín označilo túto udalosť za "historický moment" a signál nádeje pre ukrajinský ľud.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Tisícky nájomných bytov podľa Kollára? Dopravný chaos bude len začiatok

Téma nájomných bytov bola pre Borisa Kollára a jeho Sme rodina jednou z kľúčových v predvolebnom boji. Dokonca sľuboval ročne postaviť 25-tisíc nájomných bytov.

Zákon, ktorý má tento chýbajúci segment bývania odštartovať a podporiť, je na svete a Kollár sa pred pár dňami stihol pochváliť prvým projektom, ktorý do istej miery má napĺňať aj predvolebné sľuby.

Aj ten však môže ukazovať, že je rozdiel stavať kvalitne s úmyslom zlepšovať kvalitu bývania a stavať na kvantitu, pri ktorej je rozhodujúci objem. Obrovský projekt môže byť stelesnením príkladu, ako by sa to robiť nemalo.

  • Geto Borisa Kollára: Dvadsaťtisíc lacných bytov nahromade niekde pri Bratislave, o ktorých nedávno hovoril Boris Kollár? V jazyku propagandy sa to môže označovať ako mestečko, no v skutočnosti hrozí, že ak na niektorom zo vstupov do Bratislavy niekedy niečo také naozaj vyrastie, pôjde skôr o obrie geto, píše Branislav Benčat.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nová štvrť v Petržalke: V bratislavskej mestskej časti Petržalka sa pripravuje výstavba nového projektu, ktorý sa zaradí medzi najväčšie v meste. Developerská spoločnosť Oxio ukázala vizualizácie projektu Nová Matadorka. Na rozsiahlej ploche bývalého podniku Matador má vyrásť nová polyfunkčná štvrť s približne 2300 bytmi.
  • Kontajnery z Koša: V areáli priemyselného parku v obci Koš medzi Novákmi a Prievidzou sa kedysi vyrábali betónové skruže. Dnes tam pôsobí firma Unipas, ktorá podniká v strojárstve a biznise so skladateľnými kontajnermi. Na Slovensku ich nepredáva, odberateľov má v Austrálii, Japonsku aj v USA. V budúcnosti chce posilniť aj predaj na európskom kontinente. Expanzia je súčasťou novej vízie.
  • Česká energetická suverenita: Česká vláda chce mať v blízkej budúcnosti pod kontrolou kľúčové domáce elektrárne, teda vlastnú výrobu elektriny. V prejave k občanom to povedal premiér Petr Fiala. Do piatich rokov chce krajina dosiahnuť energetickú suverenitu.

Nikam nechoď, chvíľu tu ostaneme. Mladý Slovák pobláznil švédskeho manažéra

Patrí medzi najväčšie talenty slovenského hokeja. Od deviatich rokov hráva vo Švédsku. V sezóne 2020/21 pôsobil pre pandémiu na Slovensku. Do histórie sa zapísal ako najmladší hráč, ktorý strelil gól v extralige. Mal 15 rokov 7 mesiacov a 18 dní.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcoročnom drafte NHL by mal Dalibor Dvorský podľa zámorských expertov patriť k najžiadanejším hráčom. Zámorské tímy by po ňom mohli siahnuť už v prvej desiatke.

Posledné dva roky je hráčom AIK Štokholm, kde odohrá aj nasledujúcu sezónu. Športový manažér klubu Christoffer Malm prezradil v rozhovore pre Sportnet, ako vníma rodáka zo Zvolena z hokejovej i povahovej stránky.


BMW, ktoré osobne pomaľoval Andy Warhol, prišlo na Slovensko

Postaviť dobré auto je umenie. A niekedy sa dá aj estetický zážitok posunúť na vyššiu úroveň. Jeden z dôkazov je k dispozícii na výstave, ktorú BMW otvorilo v Galérii moderného umenia Danubiana v Bratislave. Poponáhľajte sa, pretože trvá len do 26. júna.

Ústrednou témou je oslava 50. výročia založenia športovej M divízie. Hlavným lákadlom je pretekárske auto, ktoré sa zmenilo na umelecké dielo.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci Danubiany si tak môžu pozrieť v poradí štvrtý BMW Art Car z roku 1979. Je ním model M1 v okruhovej úprave Skupiny 4. Ešte pred pretekmi Le Mans ho pomaľoval samotný kráľ pop artu Andy Warhol.

„Pokúsil som sa vytvoriť vizuálny obraz rýchlosti. Keď automobil ide naozaj rýchlo, všetky línie a farby sa rozmazávajú a zlievajú do machule,” hovoril v roku 1979 Warhol o svojom výtvore. Na pomaľovanie auta mu stačilo 28 minút a stihol pritom minúť šesť kilogramov farby. Následne bolo auto zalakované.

V krátkosti ďalšie autonovinky:

  • Dacia ukázala nové logo: Rumunská automobilka Dacia ukázala, ako bude vyzerať jej kompletný modelový rad s novým logom. Zmeny sa týkajú najmä prednej masky. Najnovšie logo sa už vlani objavilo na koncepte Bigster a pripomína písmeno X. Ide však o písmená DC, teda jediné spoluhlásky v názve Dacia.
  • Peugeot s netradičnou karosériou: Peugeot predstavil nový model, ktorý prezentuje ako nečakaný z každého uhlu. Novinka dostala číselné označenie 408 a netradičnú karosériu fastback. Má za úlohu osloviť tých, čo hľadajú auto s vyšším posedom a originálnym dizajnom v C segmente, ale klasické kompaktné SUV sa im už zunovali.
  • Kia ukazuje realitu zdražovania: Kia sa pri modeli Niro môže pýšiť hneď troma úrovňami elektrifikácie. Môžete ho mať ako klasický full-hybrid alebo zo siete nabíjateľný plug-in hybrid a elektromobil bez akejkoľvek pomoci spaľovacieho motora. Zverejnenie predpredajného cenníka však ukazuje, o koľko medzigeneračne poskočila cena.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na prelomenie veta prezidentky s fašistami? Ako sa dajú riešiť nekonečné konflikty Igora Matoviča? A čo robí premiér Eduard Heger, ktorého posledné týždne vôbec nepočuť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslancom strany Za ľudí Jurajom Šeligom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si sirup, džem, koláče aj zmrzlinu. Vybrali sme pre vás pätnásť receptov s ríbezľami.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu