Cez leto sa takmer určite zavedú respirátory
Hoci ešte len pred pár dňami sa na Slovensku začalo leto, denne rastú počty pozitívnych na koronavírus. Ďalšiu vlnu covidu pritom odborníci očakávali až na jeseň.
O tom, prečo prišla tak skoro, kedy vyvrcholí, aké riziko predstavuje pre ľudské zdravie a aké obmedzenia prinesie v bežnom živote, hovorí matematik Richard Kollár, ktorý je odborníkom na šírenie koronavírusu.
Život ruskej opozície sa vrátil do sovietskych čias
Nikto sa nechce postaviť na stranu ruského režimu, nikto nechce byť spájaný s masakrami civilistov, hovorí v rozhovore Damon Wilson, prezident americkej Národnej nadácie pre demokraciu.
Rusi podľa neho začínajú žiť životy ako v sovietskej ére, doma sa vyjadrujú inak ako na verejnosti. Kľúčové je podľa neho dostať k ľuďom pravdivé informácie, toho sa diktátori najviac boja.
Čím viac cestujem po svete, tým viac vidím, že problémy ľudí v nedemokratických režimoch sa až tak veľmi neodlišujú, povedal Wilson.
Falošné orgazmy, synovia s menami otcov aj syndróm Popolušky. Na všetko sú evolučné vysvetlenia
"Aby bolo jasné, hovorím o štatistikách, nie o mojich subjektívnych dojmoch," upozorňuje v rozhovore pre denník SME behaviorálny ekológ Pavol Prokop, keď rozpráva o efekte Popolušky. Nesúvisí so šťastným rozprávkovým koncom, ale s týraním detí otčimami a macochami.
Vedec, ktorý si minulý týždeň prebral ocenenie Vedec roka 2021, sa venuje správaniu zvierat aj ľudí. Skúmal napríklad význam zvukov žien a samíc pri rozmnožovaní, ale aj rodičov, ktorí pomenujú deti po sebe.
30-kilové dievčatá? Poruchy príjmu potravy nie sú len o podváhe, no život týchto ľudí je strašný
Ak človek sám netrpí poruchou príjmu potravy, toto ochorenie len ťažko dokáže pochopiť. Rady ako "Veď sa skrátka najedz!" nefungujú a agresívnejší prístup už vôbec. S ochorením totiž súvisia aj zmeny v mozgu a liečba nie je jednoduchá.
Podľa Kristíny Miřetinskej obyčajný človek nerozumie, prečo niekto nechce jesť alebo sa toho bojí.
"Dnes vieme, že pri poruchách príjmu potravy hrá veľmi silnú rolu aj genetika. Neznamená to automaticky, že človek ochorenie dostane, ale môže to nastať, ak sú prítomné faktory, ktoré ho aktivujú. Pri anorexii je to napríklad energetický deficit, ktorý nastáva, keď človek ide na diétu, a to napríklad aj zo zdravotných dôvodov," vysvetľuje.
Miřetinská robí koučku pre ľudí s poruchami príjmu potravy. Sama prekonala anorexiu a dnes funguje ako sprievodkyňa životnými situáciami, ktoré ľuďom s podobnými problémami vysvetlí najlepšie práve niekto, kto si tým sám prešiel. Na Slovensku je zatiaľ jediná, ktorá takto pracuje aj so zahraničným certifikátom. Odborné kruhy jej prácu zatiaľ vnímajú so skepsou, hoci v zahraničí je bežná.
Upozornili, že káva na chudnutie obsahuje dopingové látky. Výrobca ich zažaloval
Sociálne siete už dávno nie sú miestom, kde ľudia zdieľajú iba zážitky a fotografie. Influencerky a influenceri ich masívne využívajú na predaj rozličných produktov, počnúc oblečením, končiac placentárnymi kapsulami.
Pred približne troma rokmi sa stala hitom na instagrame a facebooku káva na chudnutie Valentus Optimum.
Český Inštitút modernej výživy v sérii článkov upozornil na to, že nejde len o produkt, ktorý ľuďom sľubuje bez námahy zázraky na počkanie. Káva totiž obsahovala dve dopingové látky, pričom jedna z nich bola silným stimulantom zo skupiny amfetamínov.
„Ak by ste boli účastníčkou autonehody, určite by vám urobili testy na drogy. Ak by ste predtým pili túto kávu na chudnutie, zistia, že ste pozitívna na amfetamíny,“ hovorí pre SME Lukáš Roubík, riaditeľ českého Inštitútu modernej výživy.
Organizácia čelila nielen agresívnej reakcii zo strany influenceriek, ale aj žalobe od americkej spoločnosti Valentus, ktorá špeciálnu kávu vyrába. Minulý týždeň Inštitút modernej výživy súdny spor vyhral.
O najčastejšom neurologickom ochorení ste pravdepodobne nikdy nepočuli
Cítite bolesť, ako keby vám niekto vŕtal do kostí, v žilách vám bublalo alebo vám pod kožou liezli červy. Aj takto pacienti opisujú syndróm nepokojných nôh.
„Ak má pacient silný syndróm nepokojných nôh, tak preň nespáva celé noci. Každú noc musí pochodovať: odkedy si ľahne do postele až do jednej, druhej, tretej hodiny rannej. A naozaj zaspí až od únavy,“ hovorí pre SME neurológ Michal Minár, ktorý pracuje na II. neurologickej klinike LF UK a UNB v Bratislave.
Dodáva, že ak nemôžete zaspať niekoľko nocí za sebou, určite by ste to mali povedať svojmu obvodnému lekárovi.
S tými, ktorí na nás zanevrú preto, že podporujeme Ukrajinu, si neporozumieme
Pohoda je oslava slobody a vždy ňou bola, hovorí jej zakladateľ Michal Kaščák.
"A keď má byť niečo oslavou slobody, tak je zrejmé, že reagujeme na zásadné porušovanie práva na slobodu, aké zažívajú Ukrajinci práve teraz," hovorí.
"Už druhý ročník Pohody v roku 1998 bol súčasťou zápasu proti mečiarizmu. Máme to v DNA," dodáva.
Pohoda si za dvadsaťpäť rokov svojej existencie vybudovala povesť nielen jedného z najkvalitnejších hudobných festivalov v Európe, ale aj miesta, ktoré zásadným spôsobom buduje verejnú mienku a stará sa o hodnoty demokracie.
Nebojí sa ani stretnutia ukrajinských, ruských a bieloruských hudobníkov, ktorí na Pohode vystúpia.
"Snažím sa vždy myslieť na to, čo sa nám dialo v 80. rokoch, keď sme boli súčasťou komunistického bloku. Mnohí ľudia na Západe vtedy podporovali takzvané ostrovy pozitívnej deviácie na Slovensku a myslím si, že toto je teraz naša úloha voči Rusku a Bielorusku," zdôrazňuje Kaščák.
Vypchávali mi bruško, teraz mám ozajstné
Jej snom bolo mať veľkú rodinu. Nevedela, že to bude až také náročné, ale tretie tehotenstvo považuje za svoj najväčší splnený sen, obrovský dar, zmysel života, hoci ho vôbec neplánovala.
Predtým si stihla zahrať tehotnú manželku v novom seriáli Šťastná rybka. Aby sa od rozrušenia nezosypala, seriálový manžel sa v ňom snaží až do pôrodu utajiť pred ňou obrovskú výhru.
V skutočnom živote herečka Zuzana Porubjaková po žiadnych miliónoch netúži, nemyslí si, že by peniaze prinášali šťastie. Sníva skôr o tom, aby sa mohla poriadne vyspať, zasmiať sa s priateľmi a tvoriť tanečné choreografie.
Niektoré veci sa dokážu objaviť len v tichu
Bergmanove filmy považuje za nadčasové, pri každom novom pozeraní nachádza nové odkazy. Režisérka Jana Bučka nakrútila filmy pre dokumentárny cyklus Ostrovy, ktorý aktuálne vysiela RTVS. Na jeseň to bude zas ŠtB: Prísne tajné, Môj emigrant a Fetiše republiky.
Útoky na zdravotníkov ju zatiaľ neodradili. Bývalá tenistka študuje medicínu
Keď v roku 2014 prešla do finále juniorského Wimbledonu, zdalo sa, že slovenský tenis bude mať novú hviezdu. Medzi ženami to však dotiahla najvyššie do piatej svetovej stovky.
Až prišla v roku 2018 správa, že vo veku 21 rokov končí kariéru. Rozhodla sa totiž študovať medicínu. Kristínu Schmiedlovú sme požiadali o rozhovor v závere skúškového obdobia. Ochotne súhlasila, hoci je mimoriadne vyťažená štúdiom. Povedala, že už zakrátko sa chystá do zahraničia.
Bývalá tenistka často počúvala, že je talentovanejšia ako jej staršia sestra Anna Karolína. Tá je dnes slovenskou tenisovou jednotkou.
"Nikdy som sa nepovažovala za lepšiu hráčku. To, čo Kaja dosiahla, si plne zaslúži a má môj obdiv," hovorí v rozhovore pre Sportnet.
Rozhovory ZKH
- Poradca premiéra pre Ukrajinu Alexander Duleba: Ukrajina bude silnejšou, Putin skončí
- Poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga: Heger do tohto musí vstúpiť, jedno z riešení je rekonštrukcia vlády
- Člen Rozpočtovej rady Juraj Kotian: Matovičov balíček je poriadny balík peňazí bez krytia
Podcasty SME
- Ľudskosť: Zuzana Smatanová o tlaku na výkon a o vyhorení: Terapia mi veľmi pomohla
- Index: Vláda nemá ani len riadny plán pre učiteľov, hovorí analytik Michal Rehúš
- Pravidelná dávka: Liberáli a konzervatívci musia byť spojenci, hovorí sociológ Michal Vašečka

Beata
Balogová
