Pred šiestimi rokmi pripomenul mobilný operátor O2 Slovakia svojim zákazníkom, že sloboda a demokracia neboli za bývalého režimu samozrejmosťou.
„Pred rokom 1989 bolo prekročenie štátnej hranice trestným činom,“ operátor upozorňoval v SMS správach poslaných zákazníkom, ktorí prekročili 17. novembra 2016 štátnu hranicu Slovenska. Podobná informácia sa zákazníkom zobrazila pri návšteve zahraničných webov.
Za svoju vtedajšiu jednodňovú kampaň, ktorá zasiahla 1,7 milióna ľudí, si spoločnosť odniesla niekoľko reklamných ocenení. V roku 2017 získala za rovnaký počin a za „odvahu otvoriť citlivé spoločenské témy“ aj cenu Via Bona v kategórii Férový hráč na trhu.
História víťazov kategórie Férový hráč na trhu
- 2021 – O2 Slovakia
- 2020 – Plzeňský Prazdroj
- 2018 – N Press*
Cena sa udeľuje každé dva roky
Mobilný operátor svoj úspech v rovnakej kategórii zopakoval s ďalšou osvetovou kampaňou. Tentoraz o dezinformáciách, ktorú spustil v máji minulého roka.
Ocenenie Férový hráč na trhu je udeľované Nadáciou Pontis firmám, ktoré môžu byť inšpiráciou pre iné spoločnosti vo férovom prístupe k zákazníkom a partnerom alebo pri zvyšovaní zodpovednosti spoločnosti.
Okrem kontroverznej témy, ktorá slovenskú spoločnosť rozdeľuje dodnes, rozhodol o víťazstve O2 Slovakia do finále podľa ambasádorky kategórie Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu aj fakt, že si firma „priznala a zamerala sa na slabé stránky biznisu, v ktorom sa pohybuje“.
Porotu, ktorá o tohtoročných nomináciách v kategórii Férový hráč na trhu rozhodovala, zaujal aj ekologický projekt rodinnej farmy pri Partizánskom, online konferencia prepájajúca IT s priemyslom z dielne Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a LGBT+ kampaň od spoločnosti Dedoles.
„Privítala by som, ak by prihlášok bolo viac,“ priznala však Petková.
Deepfake video so Zlaticou Puškárovou
Spoločnosť O2 Slovakia hovorí, že potrebu bojovať proti dezinformáciám a nenávistným prejavom v online priestore vníma citlivo a venuje sa jej niekoľko rokov.
„Uvedomujeme si tienisté stránky nášho podnikania, preto sa dlhodobo a strategicky venujeme rozvoju kritického myslenia a mediálnej gramotnosti,“ vysvetlila Natália Tomeková, manažérka spoločnosti pre komunikáciu a korporátnu spoločenskú zodpovednosť.
Firma vytvára vlastné projekty a spolupracuje aj s organizáciami a vzdelávacími inštitúciami. S kampaňou Zdieľaj s rozumom, ktorá nadväzovala na v minulosti už realizované projekty, sa technologická spoločnosť uchádzala o cenu Via Bona v tomto roku.
Projekt odštartovalo falošné video s herečkou a moderátorkou Kristínou Tormovou, ktorú vďaka umelej inteligencii tvorcovia kampane a popularizátor umelej inteligencie Martin Spano zmenili na moderátorku televízneho spravodajstva Zlaticu Švajdovú Puškárovú. Tá vo videu hovorí o zbytočnosti nosenia rúšok a očkovania.
Video zasiahlo dva milióny ľudí a stalo sa najvirálnejším šotom v histórii spoločnosti.
Nepresviedčať, ale naučiť rozpoznať pravdu
Operátor dodáva, že sa snaží polarizačnú tému dezinformácií komunikovať prívetivo a jasne.
„V kampani prehovorili influenceri, ale aj bývalí autentickí konšpirátori, ktorí na základe faktov zmenili svoj názor,“ povedala Tomeková.
Operátor použil v kampani rovnako rady psychológov Dušana Ondrušeka a Vladimíry Čavojovej.

V rámci projektu mobilný operátor spustil kvíz mediálnej gramotnosti, ku ktorému pripojil rady a návody ako overovať správy. Zapojilo sa doň 27-tisíc ľudí. O2 Slovakia hovorí, že nechcelo ľudí presviedčať o tom, čo je alebo nie je pravda.
„Chceli sme ich naučiť jednoduché postupy a rozpovedať príbehy, ktoré im ukážu, že nie je hanba naletieť, ale nepoučiť sa,“ vysvetlila Tomeková. Dodala tiež, že kampaňou sa snažili priblížiť aj ľuďom, ktorí nesledujú iba mienkotvorné médiá.
Nadácia operátora, Férová Nadácia O2, podporila minulý rok 12 iniciatív zameraných na boj proti hoaxom sumou 60-tisíc eur. Aktuálne nadácia plánuje ešte vyššou sumou podporiť projekty, ktoré napomôžu zmierniť rozdelenie spoločnosti na Slovensku.
Návrat rozumu
O2 Slovakia cíti spoluzodpovednosť za to, ako ľudia používajú mobilné dáta.
„Chceme urobiť, čo je v našich silách, aby sme na internet vrátili rozum, posilňovali kritické myslenie a pomáhali kultivovať informačné prostredie na Slovensku,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Igor Tóth.
Kampaň O2 Slovakia oslovila aj Petkovú, ktorá v minulosti pracovala ako novinárka. Priznala, že ju dlhodobo trápi dezinformáciami a hoaxami rozdelená spoločnosť a negatívny vplyv sociálnych sietí na duševné zdravie Slovákov.
Kriticky vníma aj fakt, že sa do kategórie Férový hrač na trhu hlásia zväčša veľké firmy s obrovskými rozpočtami a to opakovane.
„Kladiem si otázku, či sa okruh zodpovedných firiem nerozširuje alebo len nemajú odvahu súťažiť,“ pýta sa Petková.
Vyzvala zároveň malé a stredné firmy, aby sa nebáli prihlásiť sa do spomínanej kategórie.
Férovosť má rôzne podoby
Téma dezinformácií v kategórii venovanej férovým hráčom na trhu, ktorej sa O2 Slovakia vo svojej kampani venovala, nie je novinkou. Vydavateľstvo N Press si v roku 2018 odnieslo ocenenie za vydávanie publikácií cielených na mladých ľudí. Venovali sa v nich práve konšpiráciám, fungovaniu médií či kritickému mysleniu.
V minulosti cenu získali spoločnosť Metro Cash&Carry za ich dlhodobú podporu drobných lokálnych dodávateľov a pracovný portál Profesia s projektom Edujobs.sk. Školy na ňom zverejňujú pracovné ponuky v školstve dodnes. Pred spustením webu sa pracovné ponuky zo zákona zverejňovali predovšetkým na weboch krajských školských úradov.
Pandemickým a zatiaľ posledným víťazom spomínanej kategórie sa v roku 2020 stala spoločnosť Plzeňský Prazdroj za pomoc odberateľom v čase krízy. Exspirované sudy firma vymenila na svoje náklady, odložila splatnosti faktúr, zastavila vymáhanie pohľadávok, tisíckam prevádzok poskytla ochranné prostriedky, a aby motivovala ľudí na návrat do podnikov po ich znovuotvorení, firma každému zákazníkovi venovala jedno čapované pivo.

Beata
Balogová
