SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Lobistka Mareková: Neriešme prorodinné balíčky. Ľuďom vieme pomôcť peniazmi určenými na klímu

O klimatickej agende a veľkých príležitostiach.

Dana Mareková (Zdroj: Foto: Archív DM)

"Namiesto toho, aby sme tu riešili rodinné balíčky, nastavme politiky tak, aby riešili reálne problémy ľudí, napríklad aby cielene podporovali tých, ktorí sa prepadajú až do energetickej chudoby," hovorí zelená lobistka, environmentálna právnička a kampanierka Klimatickej koalície DANA MAREKOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležité je podľa nej podporiť ľudí, aby vedeli nahradiť auto fungujúcou a pohodlnou hromadnou dopravou. Aby sa vedeli postupne odpojiť od plynu, hĺbkovou obnovou svojich domov znížiť spotrebu, ktorú budú pokrývať z alternatívnych zdrojov.

"Toto sú skutočné riešenia. Nie sú populistické, sú ťažké, bude to chvíľu trvať, ale nástroje treba nastavovať teraz," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore vysvetľuje, ako vyzerá európska politika pre boj s klimatickou krízou, ako Slovensko na ceste k uhlíkovej neutralite zaspalo a ako nás to môže dobehnúť. Hovorí o potrebe transformovať spoločnosť, o modernej energetike a automobilovom priemysle aj o tom, ako pomôcť bežným ľuďom politikou a prostriedkami z Bruselu. A tiež, ako sa naša vláda točí v hádkach a rezortizme.

Zastavenie predaja áut so spaľovacími motormi po roku 2035 alebo emisné povolenky. To sú hlavné témy, o ktorých sa hovorí na Slovensku v súvislosti s najväčšou európskou témou v oblasti klimatickej politiky - balíčkom legislatívnych návrhov Fit for 55. Ale Fit for 55 je v skutočnosti oveľa viac. O čo ide?

Tím predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej prišiel po jej zvolení s akoby programovým vyhlásením, ktoré sa volá Zelená klimatická dohoda. Sľúbili v nej konkrétne úpravy na to, aby sa Európa stala prvým neutrálnym kontinentom. A tie úpravy sa zhmotnili v podobe návrhov s názvom Fit for 55.

Ide o najväčšiu tému v Bruseli a vo viacerých členských štátoch. Fit for 55 je rozsiahly balík legislatívy, nových predpisov aj úpravy tých existujúcich. Navrhla ich Európska komisia a upravujú všetky dôležité oblasti v klimatickej agende. Je to široko plošná úprava predpisov tak, aby Európa smerovala k zníženiu emisií aspoň o 55 percent do roku 2030. A potom k uhlíkovej neutralite najneskôr v 2050.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sme však v tomto smere zaspali. Kým Komisia nasleduje vo svojom "programovom vyhlásení" to, čo sľúbila, na Slovensku to tak celkom nie je.

Prečo je tento balík dôležitý pre Slovensko?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ľudia z vlakovej súpravy neutrpeli žiadne zranenia a evakuovali ich do priestorov železničnej zástavky.


TASR 16m
Podľa Úradu pre verejné obstarávanie košická župa i jej správa ciest kupovali prístroje, ktoré nechceli. Kontrolórom totiž nesedia technické parametre teplomerov s tým, čo požadovali obstarávatelia v zadaní.

Tí pochybenie priznali. Kraj sa odvolal.


52m
Rýchlo idúci fiat zastavili vlani až výstrely z policajnej zbrane, ktoré mu prestrelili pneumatiku.

Výchylky v zdraví vodičov hlásia polícii lekári.


52m
Anestéziológia v minulosti a dnes sa priam ani nedajú porovnať.

História anestéziológie je pútavá.


52m
SkryťZatvoriť reklamu