SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Ranný brífing: Blíži sa Matovičov koniec? Koalícia rozhodne o svojom osude

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Viacerí členovia SaS naznačujú, že s Igorom Matovičom to naozaj nejde a tlačia na odchod lídra OĽaNO z postu ministra financií. Sulíkova strana dnes oznámi, za akých podmienok zostane v koalícii. Premiér Eduard Heger sa snaží situáciu upokojiť a prichádza s pravidlami pre koaličnú radu.

Historicky najsuchšie, mimoriadne teplé a slnečné. Takéto titulky o lete na Slovensku nám už neprídu ničím zvláštne. Letné mesiace sú čoraz teplejšie a každým rokom sa situácia zhoršuje. Zažívame naozaj najchladnejšie leto svojho života? Ako sa pred horúčavou chrániť a čo robia tropické dni s naším telom? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


V SaS hovoria o konci Matoviča, Heger predkladá pravidlá pre koaličnú radu

Situácia je vážna - opisoval vzťahy v koalícii šéf SaS Richard Sulík pred vyše týždňom. Vládna koalícia sa teraz priblížila k momentu, keď rozhodne o svojom ďalšom osude.

SkryťVypnúť reklamu

Teda, či vo vláde ostane aj SaS s jej 19 poslancami, alebo či strana odíde a vláda stratí v parlamente väčšinu. Dnes zasadne dôležitý orgán SaS - republiková rada spolu s ministrami a poslancami a prijmú rozhodnutie.

Tesne predtým prišiel premiér Eduard Heger z OĽaNO s "reformou fungovania koaličnej rady". V relácii RTVS Sobotné dialógy začal hovoriť o nastavení nových pravidiel, podľa ktorých by sa riadili rokovania lídrov štyroch koaličných strán.

"Procesy by sprehľadnila, priniesla by viac pokoja," sľubuje si premiér.

Viacerí členovia a poslanci SaS si však podľa informácií SME myslia, že pre upokojenie situácie je nevyhnutný odchod ministra financií a Hegerovho straníckeho šéfa Igora Matoviča. Predpokladajú, že republiková rada by mohla prijať rozhodnutie o tom, že odchod Matoviča z funkcie bude jednou z podmienok SaS pre jej zotrvanie vo vláde.

SkryťVypnúť reklamu

"O tom, že potrebujeme nového ministra financií, som plne presvedčený, inak by som o tom nehovoril," vraví člen republikovej rady SaS Marián Viskupič. Dodáva, že ide o jeho osobný názor a rozhodne sa dnes.

 • Niekto musí odísť: Premiér Heger hovorí o nastavení nových pravidiel, podľa ktorých by rokovali všetci štyria koaliční lídri. To je idea pekná a vhodná v situácii, keď skutočne len absencia kvalitných pravidiel zneprehľadňuje procesy a prináša nepokoj. Teraz je to ako čítať pretrhnutej priehrade Občiansky zákonník, aby vedela, že nemá páchať škody, píše Nataša Holinová.
 • SaS má právo na výhradu vo svedomí: Ak minister financií stratil dôveru členov SaS, pričom premiér za ministrom pevne stojí, je priam politickou a morálnou povinnosťou konať v súlade so svedomím a vyvodiť z toho praktické dôsledky v podobe odchodu z vlády, a teda aj koalície, píše Peter Tkačenko.

Ignorovali moč aj svedectvá. Odsúdenie Macka za fekálne útoky bolo podľa Najvyššieho súdu chybné

V novembri 2015, keď sa ráno v električke viezol Martin Macko, syn generála Pavla Macka, prišla si poňho polícia. Opitý a pod vplyvom marihuany v nej zaspal a ostatní cestujúci si všimli, že je na chrbte zašpinený od fekálií.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to týždeň po tom, ako došlo k ďalšiemu útoku takzvaného fekálneho fantóma, ktorý viac ako pol roka útočil v uliciach Bratislavy na ženy fekáliami a močom.

Po zadržaní Macka polícia vypočula a on sa priznal. Neskôr tvrdil, že už po dvoch hodinách priznanie odvolal, pretože na výsluchu bol stále ešte pod vplyvom omamných látok a ani si poriadne nepamätal, čo robil. Navyše podľa Macka vyšetrovatelia tlačili na priznanie a on sa počas výpovede psychicky zrútil.

Podobné útoky aj po zadržaní pokračovali a po takmer roku bol za ne odsúdený fitnes tréner Dušan Seliga. Ten sa k skutkom priznal a oľutoval ich.

Kauza okolo Macka sa odvtedy ťahala viac ako sedem rokov. Okresný súd ho síce najprv uznal za nevinného, no Krajský súd v Bratislave mal iný názor. Najvyšší súd nakoniec po rokoch vyhlásil, že Macka odsúdili v rozpore so zákonom a vec vrátil krajskému súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Senát najvyššieho súdu predošlým sudcom vyčítal, že ignorovali svedecké výpovede, psychologický posudok Macka, analýzy moču na obetiach aj rozpory medzi tým, ako útoky opísal Macko počas priznania a ako sa reálne stali podľa ostatných dôkazov.

V krátkosti z domova:

 • Kováčik už sedí v Dubnici: Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika umiestnili do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom. Práve tu si má odpykať osemročný trest, na ktorý ho odsúdil Najvyšší súd. Väčšina väzňov tu šije pracovné odevy alebo spracúva plasty, laná či káblové zväzky.
 • Nové pojednávania s Trnkom: Budúci týždeň by mal na Okresnom súde Bratislava I pokračovať súdny proces s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v kauze zatajovania nahrávky Gorila. Súd má vypočúvať trojicu znalcov a prehrávať zvukové záznamy známe ako Gorila.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 667 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 777 testov. V nemocniciach aktuálne leží 313 pacientov, pribudla aj jedna obeť ochorenia Covid-19.

Krajní pravičiari ušli, oni ostali. Gejovia získavajú uznanie aj na bojisku

„Gejropa, gejropa!“ Škrieka reportér v ruštine v televízii. Slovo, ktoré Rusi vymysleli ako jeden z pilierov svojej protieurópskej propagandy.

SkryťVypnúť reklamu

Perverzní gejovia na našom Donbase. Homosexualisti. Dokonca aj v Mariupoli, hlási s vážnou tvárou z Donecka ruský novinár. Na bojisku majú aj vlastný pluk, s ktorým teraz bojujú naši statoční ruskí vojaci.

Viktor Pylypenko, 36-ročný vojak 72. ukrajinskej brigády, momentálne na bojisku neďaleko Turecka v Doneckej oblasti, je prvým otvorene homosexuálnym vojakom v ukrajinskej armáde. A svoj príbeh doma rozpráva už štyri roky.

Dobre teda vie, že niečo ako ruská nenávistná propaganda sa človeka môže dotknúť aj priamo. „Ruská armáda je extrémne homofóbna. Niektoré ich tvrdenia sú až hlúpe a absurdné. Napríklad, že máme pluk gejov a ja mu velím,“ hovorí.

Nie je ani veliteľ a žiadna gej jednotka v ukrajinskej armáde, samozrejme, neexistuje. Viktor je vojnový zdravotník a zároveň ostreľovač. S Rusmi sa však na bojisku viackrát dostal do priameho a ostrého kontaktu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Týždeň na Ukrajine: Igor "Strelkov" Girkin pokračuje v kritizovaní krokov ruskej armády na Ukrajine, ktorej stále vyčíta to, že nepovoláva na bojisko dostatok vojakov. Najnovšie sa Kremeľ a Girkin nezhodujú vo výklade posledných bojov v Luhanskej oblasti. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
 • Boje na východnom fronte: Spálené lesy, so zemou zrovnané mestá a bojovníci s amputovanými končatinami. Bombardovanie tak neúprosné, že jedinou možnosťou je ležať v zákope, čakať a modliť sa. Ukrajinskí vojaci, ktorí sa vracajú z frontových línií na Donbase, kde Rusko vedie zúrivú ofenzívu, opisujú život počas bojov ako apokalypsu.
 • Útok na Sloviansk: Ruské sily zaútočili na trhovisko vo východoukrajinskom meste Sloviansk v Doneckej oblasti, hlásené sú obete aj zranení. Starosta mesta vyzýva obyvateľov, aby utiekli z mesta, keďže ruskí útočníci zintenzívnili ostreľovanie frontového ukrajinského mesta po dobytí Lysyčanska.
 • Zelenského optimizmus: Ukrajina sa ničoho nevzdáva a územia, o ktoré prišla, získa späť, povedal v príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že mu v tom pomôže taktika a dodávky moderných zbraní.
 • Vlajka na Haďom ostrove: Na Haďom ostrove v Čiernom mori opäť vztýčili ukrajinskú vlajku, uviedla ukrajinská armáda po tom, čo sa ruské jednotky minulý týždeň stiahli zo strategickej základne.
 • Vývoz ukrajinského obilia: Ukrajina rokuje s Tureckom a OSN, snaží sa získať záruky na vývoz obilia z prístavov. "Je veľmi dôležité, že niekto garantuje bezpečnosť lodí pre tú či onú krajinu – okrem Ruska, ktorému neveríme," uviedol prezident Zelenskyj.
 • Obnova infraštruktúry: Zelenskyj vyzval na to, aby sa s obnovou zničenej infraštruktúry Ukrajiny nečakalo na koniec ruskej invázie. Mnohé je potrebné urobiť bezodkladne, zdôraznil. Poukázal na to, že v oblastiach, ktoré po obsadení ruskými jednotkami znovu ovládli ukrajinské sily, boli zničené desaťtisíce domov. Je tiež podľa neho potrebné už teraz začať prípravy na zimu.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku šesť percent, na Slovensku nad 12. Prečo máme vyššiu infláciu?

Rozdiely v inflácii medzi krajinami eurozóny sú priepastné. Kým na Slovensku v júni podľa údajov Eurostatu dosiahla 12,5 percenta, v Litve to bolo 20,5 percenta a v Estónsku dokonca 22 percent.

Na druhej strane, na Malte a vo Francúzsku sa inflácia za ten istý mesiac udržala niečo nad šiestimi percentami. Dôvodom je percentuálne zloženie takzvaného spotrebného koša, na základe ktorého sa inflácia vyratúva.

Tovary a služby v spotrebnom koši sú v metodike Eurostatu pre každú krajinu rovnaké, rozdiely sú vo váhach. Slovensko má napríklad jeden z najvyšších podielov potravín v EÚ. Okrem nich však Slovensko ťahajú nahor aj ďalšie faktory.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Posledná dovolenka za kuny: Obľúbenú letnú destináciu Slovákov čaká od januára veľká zmena. Chorvátsko splnilo kritériá vstupu do eurozóny, záver tohto roka by tak mal znamenať aj koniec platenia miestnou menou, teda chorvátskymi kunami. Viacerí odborníci sa zhodujú, že rok 2023 je pre krajinu ideálny.
 • Neznáme zákutia Slovenska: Slovensko skrýva miesta, ktoré aj skúseného cestovateľa príjemne prekvapia a zároveň udivia. Oplatí sa investovať do objavovania čarovných zákutí a regiónov, o ktorých sa vraví, že tam na videnie či zažitie nič nie je. Michal Hertlík vytipoval šesť netradičných lokalít na Slovensku.
 • Nemecký Legoland: Z pohľadu slovenského zákazníka je Legoland pri Günzburgu v podstate najbližším zábavným parkom špičkovej svetovej úrovne. A práve nemecký Legoland sa v mnohých rebríčkoch zaraďuje medzi najlepšie zábavné parky v Európe i vo svete. V niektorých prípadoch dokonca prekonáva aj svoju dánsku predlohu.

Je tu najdrahší Slovan v dejinách. Taký tu ešte nebol, tvrdí Kmotrík

Všetko nasvedčuje tomu, že ide o najnákladnejší káder v dejinách slovenskej ligy. A tiež najdrahší Slovan všetkých čias. „Takýto Slovan tu ešte nebol. Pre klub sme odviedli veľa. Fanúšik by si to mal vážiť a oceniť. Chýba mi klubizmus,“ mentoroval generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík mladší.

SkryťVypnúť reklamu

Najluxusnejšia posila prestúpila do hlavného mesta priamo z Premier League, čiže z najlepšej ligy sveta. Pri jeho mene svieti cenovka zhruba dva milióny eur.

Stredopoliar Juraj Kucka síce prišiel ako voľný hráč, čiže bez odstupného, ale výdavky na jeho plat môžu byť tiež rekordné. „Jeho angažovanie svedčí o klubových ambíciách,“ dodal Kmotrík mladší.

Slovan opäť netají svoje plány v európskych pohároch. „Cieľom je skupinová fáza európskej súťaže,“ povedal Kmotrík junior. Je plný plánov, ale tiež sa cíti nedocenený.

O Slovane sa pritom už dlhšie špekuluje, že je na predaj. Aká je pravda?


Objav českej vedkyne môže pomôcť budúcim mamičkám. Presnejšie odhalí rizikové tehotenstvo

V posledných rokoch pribúda počet rizikových tehotenstiev. Odborníci tento jav pripisujú viacerým okolnostiam: nárastu civilizačných ochorení, vyššiemu veku rodičiek aj ich horšiemu zdravotnému stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci z Karlovej univerzity objavili metódu, ktorá by mohla tehotným ženám pomôcť. Vyvinuli nové testy, ktorými dokážu už v prvom trimestri s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať vážne komplikácie v neskorších fázach tehotenstva.

Autori hovoria, že dokážu odhaliť viac rizikových tehotenstiev, než prvotrimestrálny skríning.

"Lekár žene odoberie vzorky periférnej krvi. Ide o veľmi malé množstvo krvi zo žily. Prakticky by nám stačil iba jeden mililiter, ale aby sme mali záruku, že máme dostatok biologického materiálu, keby bolo treba testy opakovať, tak odoberáme dva mililitre," vysvetľuje postup pre SME Ilona Hromadníková, profesorka na 3. Lekárskej fakulte Karlovej univerzity, ktorá stojí na čele výskumného tímu. ​

V krátkosti o zdraví:

 • Vývoj lieku na obezitu: "Čísla sú alarmujúce a ani trendy v budúcnosti nie sú optimistické, práve naopak. Počty pacientov trpiacich nadváhou a obezitou budú podľa predpovedí rásť," hovorí pre SME vedkyňa Lucia Balážová, ktorá pracuje v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied a skúma metabolické vlastnosti tukového tkaniva.
 • Surová zelenina nie je vždy zdravšia: Nie všetky potraviny sú výživnejšie, keď sa konzumujú v surovom stave. Niektoré druhy zeleniny sú výživnejšie, keď sú varené. Vedkyňa Laura Brownová na základe odborných štúdií vytvorila zoznam deviatich druhov zeleniny, ktoré sú zdravšie po tepelnej úprave.
 • Pandémia tretieho tisícročia: Cukrovka sa v posledných rokoch šíri ako jedna z pandémií tretieho tisícročia. Lekárka Gabriela Hulinová hovorí o tom, aké druhy cukrovky poznáme, prečo vzniká, ako sa lieči a aké sú najnovšie poznatky.

Rozhovory ZKH

O koľko príde Bratislava a čo to znamená pre občana? Stíha Bratislava petržalskú električku? Ako zasiahla hlavné mesto inflácia? A ako sa pozerá na to, že nemá zatiaľ žiadneho protikandidáta? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s primátorom Matúšom Vallom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

 • Svet medzi riadkami: Sexbiznis je práca ako každá. Niekto ju robí pre peniaze, iného napĺňa
 • Všesvet: Na Gemeri nájdete malý Tádž Mahal, pri Dubaji zase hory

Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte kurča s citrónom a cesnakom. Chuťou neurazí ani kráľa a prípravu zvládne i začiatočník.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Trenčín potrebuje nový impulz!
 2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 593
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 962
 3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 323
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 331
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 6 903
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 452
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 767
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 918
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlavný akcionár finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

Finančná skupina prežila dva roky s obrovskými dlhmi. Veritelia z nej chcú dostať viac peňazí.


8 h
Peter Schutz.

Z Arcy zrejme vyvádzali milióny už pred bankrotom.


10 h
Kanadský hokejista Connor Bedard.

Do kanadskej juniorskej zostavy sa pred osemnástkou dostanú len výnimoční.


Nikola Baďová 14 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu