SME

Ranný brífing: Johnson vyvodil zodpovednosť, matovičovci zatiaľ prekrúcajú realitu

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada odchod ministra financií Igora Matoviča. Sulík práve povalil tretiu vládu, reagujú na to poslanci OĽaNO. Pravdou je, že SaS aj naďalej zostáva súčasťou vlády a jej dôležité návrhy chce podporovať.

Boris Johnson oznámil, že odstupuje z postu britského premiéra. Vo funkcii plánuje ostať, kým si strana nezvolí nového lídra. Toho by mali konzervatívci vyberať na jeseň. V strane však rastie tlak na jeho okamžitú rezignáciu.

Európsky parlament schválil dve smernice, ktoré regulujú firmy ako Google či Facebook. Riešiť chce dezinformácie, nenávisť, ale aj dominantné postavenie na trhu. Pomôžu nové smernice k tomu, aby na internete nebol priestor zahltený nenávisťou? Alebo je to len ďalšia malá aktivita, ktorá nenávisť na internete nezmení? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Súťaž o letnú dovolenku: V dnešnom tlačenom vydaní denníka SME uverejníme kupón s SMS kódom, ktorý nám stačí poslať poštou alebo cez SMS a my vás zaradíme do žrebovania o skvelú letnú dovolenku. Tento víkend môžete vyhrať letecký zájazd na ostrov Madeira.


Sulík vraj zvalil ďalšiu vládu, tá ešte existuje. Čo znamená vypovedanie koaličnej zmluvy?

Richard Sulík už stihol rozbiť vládu, šíria niektorí poslanci OĽaNO, aj keď kabinet premiéra Eduarda Hegera naďalej existuje. „Sulík práve povalil tretiu vládu, v ktorej bol!“ napísal na facebooku blízky spolupracovník Igora Matoviča, poslanec OĽaNO György Gyimesi.

SkryťVypnúť reklamu

„Šesťpercentná strana opäť diktuje personálne podmienky a rozbíja ďalšiu vládu,“ ozvala sa aj jednotka volebnej kandidátky OĽaNO Mária Šofranko.

OĽaNO síce vo svojom stanovisku núka SaS zmier a pokračovanie spolupráce, aj ďalší poslanci OĽaNO však pokračujú v útokoch na SaS.

Sulíkova strana v stredu vyzvala premiéra Hegera, aby do konca augusta zabezpečil, že Igor Matovič už nebude ministrom financií ani členom vlády. SaS toto ultimátum podčiarkla vypovedaním koaličnej zmluvy, naďalej však zostáva súčasťou vlády a jej dôležité návrhy chce podporovať.

Čo teda znamená vypovedanie koaličnej zmluvy zo strany SaS? Bude koalícia v kríze schopná reagovať na opäť sa zhoršujúcu pandemickú situáciu? Ako ďaleko je Slovensko od predčasných volieb? Denník SME pripravil odpovede na najčastejšie otázky ku koaličnej kríze.

SkryťVypnúť reklamu
  • OĽaNO neplánuje ustúpiť: OĽaNO neplánuje splniť požiadavky SaS, ktoré si stanovila na zotrvanie vo vláde, vyhlásil šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Je teda podľa neho na SaS, aby 1. septembra opäť nepovalila vládu. Kritizoval tiež SaS za vypovedanie koaličnej zmluvy a zopakoval, že výzvy na odvolávanie ministrov nominovaných hnutím OĽaNO sú neprijateľné. Nevidí dôvod, aby najsilnejšie hnutie ustupovalo koaličnému partnerovi.
  • Počkajme si na Kollára: Kollár sa tvári, že je mu to jedno a pokojne pôjde do predčasných volieb, ale v situácii, keď sa hotuje budovať nájomné byty, to preňho nie je želateľný variant. A jeho vplyv je teraz enormný, keď v prípade jeho odchodu od Matoviča vláda definitívne končí, píše Peter Tkačenko.
  • Odstúpenie je nad Matovičove sily: Dávať OĽaNO ultimáta, aby strana odvolala Igora Matoviča z pozície ministra financií, je asi také ako očakávať od ľudí vo výťahu, že sa zbavia výťahára, ktorý stláča všetky gombíky, vyvezie ich na najvyššie poschodie a dokonca výťah ešte aj vlastní, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

V krátkosti z domova:

  • Sulík platí pokutu za smerácky IT systém: Nominanti Smeru na ministerstve hospodárstva nakupovali v utajenom režime IT systém za takmer 24 miliónov eur, ktorý nielenže nevyužili, ale ani nepotrebovali. Systém, ktorý nakupovali od roku 2013, najprv v roku 2020 skritizoval Najvyšší kontrolný úrad a teraz ho preveril aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý udelil ministerstvu pokutu 81-tisíc eur.
  • Prvý prípad opičích kiahní: Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní. Osoba, ktorej laboratórne potvrdili ochorenie, je izolovaná a hospitalizovaná. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková zdôraznila, že príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil všetky úzke kontakty.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 673 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 637 testov. V nemocniciach aktuálne leží 304 pacientov, pribudli aj dve obete ochorenia Covid-19.

Boris Johnson pre klamstvá ako premiér končí. Chamberlaina určite prekoná

Boris Johnson obdivuje Winstona Churchilla, o ktorom napísal životopisnú knihu. Churchill bol vo svojej ére oponentom premiéra Nevilla Chamberlaina a jeho appeasmentu k nacistickému Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie ustupovať Adolfovi Hitlerovi a umožniť mu rozbiť Československo Johnson kritizoval. Nakoniec sa však v minimálne jednom ukazovateli zapíše do britskej histórie lepšie ako kritizovaný Chamberlain.

Johnson totiž vo štvrtok vyrovnal historický zápis Chamberlaina, ktorý bol na čele britskej vlády dva roky a 348 dní. Na otázku, či vydrží v kresle premiéra dlhšie, sa však Johnson ráno asi nezameriaval.

Bol práve na rokovaniach s Výborom 1922, ktorý v Konzervatívnej strane združuje poslancov, ktorí nemajú vládny angažmán, a dozerá na dodržiavanie straníckych pravidiel.

Na rokovaní sľúbil, že z premiérskej funkcie odstúpi, čo na obed potvrdil. Okamžite sa vzdal postu predsedu Konzervatívnej strany, na čele vlády bude dovtedy, kým si konzervatívci nezvolia nástupcu.

SkryťVypnúť reklamu

Letecká doprava v Európe kolabuje. Letiská sa na návrat pasažierov nepripravili

Najväčšie problémy zažívajú cestujúci do Amsterdamu, Frankfurtu a Paríža. Odbavenie pasažierov sa však komplikuje takmer na všetkých európskych letiskách. To bratislavské muselo najať viac než stovku brigádnikov, aby si dokázalo poradiť s rastúcim počtom cestujúcich v dovolenkovej sezóne.

Všetky letiská pritom aktuálnym problémom čelia z rovnakého dôvodu – pre pandémiu covidu masovo prepúšťali svojich zamestnancov, pretože letecká doprava zaznamenávala výrazný útlm. Dnes, keď sa dostáva na úroveň spred koronavírusovej krízy, letiskám personál chýba.

Zvyšní pracovníci letísk či aerolínií sa zasa opakovane uchyľujú k štrajkom, pretože návrat k režimu spred pandémie pre nich znamená vysoký pracovný nápor, ktorý musia zvládať napriek nedostatku zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

„Letiská ani dopravcovia sa nepripravili na skokový návrat pasažierov, ktorých majú niektoré aerolinky viac ako pred pandémiou,“ hovorí pre SME Katarína Šuchterová zo spoločnosti Pelikán.sk, ktorá zákazníkom ponúka letenky desiatok leteckých spoločností.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Poľský dvojaký meter: Poľská vláda minulý týždeň dokončila výstavbu plota na hranici. Aktivisti ju kritizujú za kontrast medzi pomocou utečencom z Ukrajiny oproti tým z Blízkeho východu či zo severu Afriky. Zatiaľ čo Ukrajincov víta, pohraničníci iných na hranici s Bieloruskom často násilne zatláčajú späť.
  • Silnejúci tlak na Sloviansk: Ruská armáda zosilňuje tlak na Sloviansk a okolie v Doneckej oblasti. Mesto čelí ťažkému ostreľovaniu, uviedol ukrajinský generálny štáb. Ukrajinským vojakom sa však zatiaľ darí ruskú ofenzívu odrážať.
  • Rusi zničili univerzitu: Ruský raketový útok zničil pedagogickú univerzitu v Charkove. Rakety zasiahli hlavnú budovu, prednáškové sály, univerzitné múzeum aj vedeckú knižnicu. Tento útok podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského so "stopercentnou presnosťou charakterizuje ruskú inváziu" a najviac vystihuje "definíciu barbarstva".
  • Zelenskyj chváli západné delostrelectvo: Prezident Zelenskyj chválil výsledky delostrelectva dodaného zo Západu. Vojenská technika už podľa ukrajinského prezidenta dosahuje hmatateľné výsledky a výrazne znižuje bojové schopnosti ruskej armády. Vďaka delám a raketometom s dlhým dostrelom sa ukrajinská armáda mohla zamerať aj na ciele hlboko v tyle nepriateľa.
  • Turecko povolilo vyplávať ruskej lodi s obilím: Turecko povolilo vyplávať ruskej lodi naloženej obilím, ktoré podľa Kyjeva ukradli z Ukrajiny. Ministerstvo zahraničia si predvolalo tureckého diplomata. Loď bola v Berďansku naložená nákladom 4 500 ton obilia, ktoré patrí Ukrajine.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Pri Trnave je nádejné ložisko plynu, chcú tam vŕtať

Slovensko je na 98 percent závislé od dovozu zemného plynu zo zahraničia, no na svojom území má aj vlastné ložiská. Plyn sa na Slovensku ťaží už sedemdesiat rokov, ale ide zvyčajne o nenápadné miesta s malou rozlohou.

Za ťažbou stojí spoločnosť Nafta. Zaoberá sa podzemným skladovaním zemného plynu, ale aj prieskumom a jeho ťažbou.

Plyn sa aktuálne ťaží na Záhorí pri Plaveckom Štvrtku a na východe pri Michalovciach a Kráľovskom Chlmci. Lukratívne miesto je okolie Trnavy, kde Nafta tiež ťaží plyn už niekoľko desaťročí a chce pridať nové lokality.

Veľký potenciál Nafta vkladá do nového ložiska, ktoré sa nachádza pri obci Malženice. Ide zrejme o poslednú nádejnú lokalitu, ktorá ukrýva bohatšie zásoby zemného plynu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Dopad Volva na HDP Slovenska: Nový závod automobilky Volvo pri Košiciach zvýši hrubý domáci produkt Slovenska o 1,3 percenta. Podľa Inštitútu finančnej politiky by mohla investícia celkovo priniesť vznik 12-tisíc nových pracovných miest. IFP pripomína, že Volvo na Slovensku do roku 2026 preinvestuje viac ako jednu miliardu eur a priamo vytvorí 3 300 pracovných miest.
  • Volkswagen naleje do batérií miliardy: Volkswagen plánuje s partnermi investovať do výroby batérií viac než 20 miliárd eur. Investícia, prostredníctvom ktorej sa chce automobilka stať lídrom na tomto rastúcom trhu, by mala vytvoriť približne 20-tisíc pracovných miest. Do roku 2030 by mala investícia zabezpečiť ročné tržby v hodnote nad 20 miliárd eur.
  • Čína rekordne nakupuje ruskú ropu: Čína pokračovala v júni v rekordných nákupoch ruskej ropy, Peking pritom znížil dovoz z krajín Blízkeho východu a západnej Afriky. Rusko si tak druhý mesiac po sebe udržalo pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy do Číny, keď v máji z tejto pozície vytlačilo Saudskú Arábiu.

Slovanu hrozí pád o dva levely. Zápasy vonku často prehráva

Slovan vstúpil do novej sezóny rozpačito. Domáca remíza s gruzínskym šampiónom v kvalifikácii Ligy majstrov síce nie je hanbou, ale nepotešila.

SkryťVypnúť reklamu

Slovan už na európskej scéne viackrát zlyhal a ešte častejšie na ihriskách súperov. A ak prehrá aj v Gruzínsku, slovenskému majstrovi hrozí pád o dva európske levely.

Od minulej sezóny sa hrajú až tri európske pohárové súťaže. Ligu majstrov a Európsku ligu rozšírila v hierarchii tretia, Európska konferenčná liga (EKL).

Keďže koeficient slovenskej ligy je až na chvoste tretej desiatky, elitné súťaže hrá iba šampión, ktorý štartuje v prvom kole kvalifikácie Ligy majstrov. Všetky ostatné slovenské kluby idú priamo do kvalifikácie EKL.

A keďže Európska liga sa po novom začína až od 3. kola, neúspešný tím z 1. kola kvalifikácie Ligy majstrov zostupuje až do EKL, teda do tretej najvyššej európskej súťaže.


Vytrhnú im pečeň aj srdce. Roztrhané telá žralokov majú na svedomí dve kosatky

V roku 2017 sa na pobreží juhoafrického mesta Gansbaai objavili mŕtve telá piatich žralokov. Mali roztrhané telá a štyrom z nich chýbala pečeň. Stali sa obeťami útoku dvoch samcov kosatky dravej. Zdá sa, akoby si dvojica dala za cieľ vyhnať žralokov z oblasti. A darí sa im to.

SkryťVypnúť reklamu

Za päť rokov samci Port a Starboard zabili už minimálne osem žralokov modrých, o ktorých vedci vedia. Skutočné počty sú zrejme vyššie, keďže nie každú zdochlinu vyplaví more na pobrežie. Poslednú našli na konci júna 2022.

Vytrhnuté pečene majú svoj význam. U žralokov modrých sú totižto veľmi veľké a tučné, sú teda dobrým zdrojom energie pre útočníkov. Niektorým žralokom chýbali aj srdcia.

Hoci kosatky nie sú nebezpečné pre človeka, často zabíjajú iné morské živočíchy vrátane uškatcov či vráskavcov obrovských. Na žraloky modré však zvyčajne kosatky neútočia, hoci sa zdá, že pri Južnej Afrike sa vyskytuje poddruh, ktorý sa práve na túto korisť zameriava.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Verejnosť očakáva zmenu: Obyvatelia Slovenska chcú zmenu spoločnosti, očakávajú veľkú transformáciu, majú z nej obavy, no vidia v nej aj obrovskú príležitosť. Vyplýva to z veľkého a doteraz jedinečného prieskumu Slovenská klíma 2022, ktorý mapoval postoje obyvateľov Slovenska k otázkam klimatickej zmeny. Teraz je rad najmä na politikoch, či si túto príležitosť uvedomia a aký príbeh pre túto zmenu zvolia.
  • Nástupca nerozbitnej klasiky: Nemá výkonný hardvér, úžasný AMOLED displej a nerobí ani dokonalé nočné fotografie. Nokia XR20 nie je typickým smartfónom dnešnej doby, lákajúcim na najlepšie parametre a čo najkompaktnejší dizajn. Vracia sa totiž ku klasike, ktorá nás aj dnes baví vo vtipných videách na Tik Toku – k nezničiteľnému smartfónu.
  • Google podporuje právo žien na potrat: Americká internetová spoločnosť Google bude mazať históriu pohybu užívateľov, ktorí sa vydajú na potratovú kliniku. Inak by si ju mohla vyžiadať polícia pri vyšetrovaní. Google sa k tomuto kroku rozhodol po tom, ako Najvyšší súd USA v júni anuloval ústavné právo na potrat.

Podcasty SME

  • Ľudskosť: Párová terapeutka: ak mi niekto vraví, že mu niečo vadí, je to v istom zmysle dar
  • Index: Rebríček developerov: Kto postavil najviac bytov?

Karikatúra

Recept dňa

Aký je najlepší nepečený cheesecake? Z desiatich receptov si vyberiete.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 784
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 629
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 787
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 730
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 619
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 121
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu