Bratislava 13. júla (TASR) - Vláda sa dnes bude zaoberať návrhom novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie SR, ktoré reagujú na zásadné zmeny bezpečnostného prostredia, ako i členstvo Slovenska v NATO a Európskej únii.
Terorizmus a šírenie zbraní hromadného ničenia predstavujú pre Slovensko podľa týchto dokumentov hlavnú globálnu hrozbu. V dlhodobom časovom horizonte SR nehrozí bezprostredný rozsiahly konvenčný vojenský konflikt a znižuje sa závažnosť a rozsah ďalších hrozieb vojenského charakteru. Bezpečnosť Slovenska je pritom neoddeliteľne spätá s bezpečnosťou jeho spojencov a je vystavená obdobným hrozbám a výzvam, akým čelia ostatné štáty v euroatlantickom priestore. Ozbrojené sily doposiaľ určené predovšetkým na obranu teritória štátu rozšíria svoju pôsobnosť tak, aby prispievali aj k obrane spojencov a spolu s nimi dokázali predchádzať konfliktom a urovnávať krízové situácie vo svete.
Premiér Mikuláš Dzurinda predloží na rokovanie vlády správu o bezpečnosti SR za rok 2004. Slovenské spravodajské služby podľa nej v uplynulom roku nezistili indikátory prípravy priameho teroristického útoku v SR, zvýšili sa však riziká teroristickej hrozby proti SR a jej záujmom v zahraničí. Naďalej pretrvávalo aj zneužívanie územia Slovenska ako možnej logistickej základne pre teroristické aktivity.
Tajné služby vlani zaznamenali kontakty a komunikáciu príslušníkov rizikovej komunity v SR s členmi a sympatizantmi extrémistických a teroristických organizácií. Zvýšila sa tiež migrácia osôb čečenskej národnosti na Slovensko, z ktorých sa niektoré zúčastnili na ozbrojených aktivitách vrátane teroristických útokov. Okrem toho sa vyskytli aj otvorené vyhrážky islamistov na adresu Slovenska za aktívnu účasť Ozbrojených síl SR v operácii Iracká sloboda, útoky na príslušníkov ochrany slovenskej ambasády v Iraku, ako podozrivý záujem o strategické objekty na našom území, vrátane jadrových elektrární. Minister vnútra Vladimír Palko predloží zasa správu o stave boja proti terorizmu za minulý rok, ktorá je však vyhradená.
Ministri by mali tiež rozhodnúť o ďalšom bezodplatnom prevode prebytočného vojenského majetku na územné samosprávy. Deväť miest a obcí by malo získať majetok v celkovej hodnote takmer 182 miliónov Sk.
Kabinet by mal okrem toho odsúhlasiť vyčlenenie 800 tisíc korún z rozvojového programu externej integračnej komunikačnej stratégie na financovanie tohtoročnej činnosti Národného konventu o Európskej únii.
Vládny kabinet posúdi vznik súkromnej vysokej školy (VŠ) v Štúrove. Poradný orgán vlády - Akreditačná komisia odporúča neudeliť štátny súhlas tejto VŠ. Dôvodom je podľa komisie nedostatočný počet vysokoškolských pedagógov na zabezpečenie jediného študijného programu - ekonomika a manažment podniku.
Na programe ja ďalej správa o stave oddlženia zdravotníckych zariadení a poisťovní prostredníctvom spoločnosti Veriteľ a návrh zákona o verejnom zdravotníctve.