BRATISLAVA. Keď chcel Peter Pellegrini dosiahnuť odchod Robera Fica z čela Smeru, varoval ho, že môže skončiť rovnako neslávne ako Vladimír Mečiar.
Z absolútneho vrcholu popularity, keď vo voľbách 1992 Mečiarovo HZDS volilo 37 percent ľudí, skončil Mečiar ako politik, ktorého o 20 rokov neskôr porazila vo voľbách aj strana Nory Mojsejovej. A stačilo jej na to získať 1,2 percenta hlasov.
„Pán predseda má dnes poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Vladimíra Mečiara,“ vyhlásil v máji 2020 Pellegrini ešte ako člen Smeru.
Po tom, ako Fico musel na jar 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka odísť z postu premiéra a po rozštiepení strany a odchode Pellegriniho v lete 2020, sa Smer v prieskumoch prepadol na dvadsaťročné minimá – k podpore na úrovni deviatich percent.
„Žiadny drajv sa nevytratil,“ uisťoval Fico, hoci pôsobil unavene. „Mám nejakú nádchu, neviem sa toho zbaviť. A inak som úplne v pohode, pripravený,“ presviedčal.
Podľa preferencií Smeru za ostatný rok a pol však šéf Smeru dáva zadosť svojim slovám, ktoré povedal prezidentovi Andrejovi Kiskovi pri podávaní demisie. „Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam,“ vravel s úsmevom na tvári.

Smer sa od septembra 2021 v prieskumoch drží na hranici 14- až 15-percentnej podpory. Pravidelne sa umiestňuje na druhom mieste za stranou Hlas. V januári sa dokonca v prieskume agentúry Focus vyšplhal nad 16 percent a na vedúcu Pellegriniho stranu vtedy strácal iba 1,5 percenta.
„Pred voľbami 2020 to naozaj vyzeralo tak, že by Robert Fico už najradšej v politike skončil. Potom ale prišiel zlom, keď sa vymenilo vedenie Policajného zboru a špeciálnej prokuratúry a začalo sa vo veľkom vyšetrovanie ľudí blízkych Smeru,“ vraví politológ Pavol Baboš z Univerzity Komenského v Bratislave.
„Vtedy začal zaberať, zvolávať tlačovky, hovoriť svojim voličom, čo si o stíhaniach majú myslieť,“ dodal.
Vývoj preferencií ukazuje, že Smeru sa podarilo odraziť od najnižších ziskov nameraných od roku 2000 a osud Mečiarovho HZDS Fico ešte dokázal zvrátiť. Dokonca sa netají ambíciou po najbližších voľbách zostavovať vládu.
Denník SME sa pozrel na to, prečo je to tak a aké udalosti v minulosti sprevádzali pád HZDS a nástup Fica, ktorý po ňom trikrát zostavoval vládu.