Bratislava 5. februára (TASR) - Viac ako tristo miest na území štátov Európskej únie (EÚ) už prijalo zákaz používania materiálov z PVC vo verejných budovách.
Predseda Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody a člen Strany zelených na Slovensku (SZS) Ladislav Ambróš sa domnieva, že tento krok jasne naznačuje smer, ktorým sa treba uberať. Preto prijatie zákazu výroby a dovozu výrobkov PVC od roku 2008 v SR vôbec nie je nesplniteľným cieľom.
Podľa Ambróša nemožno za touto snahou hľadať zastavenie chemickej výroby na Slovensku. Uviedol, že náhrady za PVC existujú a zmena technológií sa dá zabezpečiť. Poznamenal, že napriek tomu, že zástupcovia tohto priemyslu nesúhlasia s týmto krokom, ktorý parlament schválil minulý rok v rámci zákona o odpadoch, pravda je taká, že im výroba PVC spôsobuje stratu.
Predseda SZS Pavel Petrík dnes pred novinármi zdôraznil, že odstaveniu výroby PVC musia predchádzať predovšetkým odborné rokovania. Zelení sa mienia v tejto súvislosti zapojiť do diskusie s predstaviteľmi chemického priemyslu a užšie spolupracovať aj s ochranárskymi organizáciami.
Petrík vyhlásil, že SZS nepodporuje návrh SDĽ na zmenu privatizácie SPP. Myslí si, že zrušenie tendra v záverečnej fáze by mohlo poškodiť záujmy SR a zaradiť ju medzi nestabilných partnerov. Návrh, aby 25 percent získala Sociálna poisťovňa na dôchodkovú reformu, zelení v zásade neodmietajú, no vidia v ňom určité riziká. Jedným z nich je nejasný spôsob rozdeľovania majetku poistencom.