Bratislava 13. júla (TASR) - Slovenské spravodajské služby v uplynulom roku nezistili indikátory prípravy priameho teroristického útoku v SR, zvýšili sa však riziká teroristickej hrozby proti SR a jej záujmom v zahraničí.
Vyplýva to zo správy o bezpečnosti SR za rok 2004, ktorú dnes schválila vláda. Okrem potenciálnej hrozby teroristického útoku naďalej pretrvávalo aj zneužívanie územia Slovenska ako možnej logistickej základne pre teroristické aktivity.
Tajné služby vlani zaznamenali kontakty a komunikáciu príslušníkov rizikovej komunity v SR s členmi a sympatizantmi extrémistických a teroristických organizácií. Zvýšila sa tiež migrácia osôb čečenskej národnosti na Slovensko, niektoré sa zúčastnili na ozbrojených aktivitách vrátane teroristických útokov. Okrem toho sa vyskytli aj otvorené vyhrážky islamistov na adresu Slovenska za aktívnu účasť Ozbrojených síl SR v operácii Iracká sloboda, útoky na príslušníkov ochrany slovenskej ambasády v Iraku, ako podozrivý záujem o strategické objekty na našom území, vrátane jadrových elektrární.
V uplynulom období spravodajské služby monitorovali najmä aktivity služieb krajín bývalého ZSSR a KĽDR. Na základe zistení tajných služieb museli opustiť územie Slovenska dvaja diplomati bývalého ZSSR. Aktivity spravodajskej služby KĽDR sa sústreďovali na nákup vojenskej techniky, materiálov dvojakého určenia, prípadne na snahu o tranzit takýchto materiálov cez slovenské územie.
V súvislosti so šírením zbraní hromadného ničenia, materiálov dvojakého určenia a technológií ich výroby spravodajské služby zaevidovali niekoľko prípadov, ktoré signalizujú zneužívanie Slovenska ako tranzitnej krajiny nebezpečných materiálov prevažne z krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Zaznamenali sa aj prípady možného zneužitia dovážaného materiálu na ďalšie spracovanie na výrobu výbušnín.
V minulom roku spravodajské služby opäť zaregistrovali pokusy o nelegálne obchody s vojenským materiálom a o jeho vývoz do rizikových regiónov sveta. Postup štátnych orgánov Slovenska, ktoré rozhodujú o povolení obchodov, pri niektorých kontroverzných obchodoch do týchto oblastí kritizovali na diplomatickej úrovni aj niektoré členské krajiny NATO. mij mab tal