BRATISLAVA. Víťazstvo Ukrajiny v boji proti ruským inváznym silám je v záujme nielen Slovenska, ale aj celej Európy. Prinesie to totiž stabilitu do celého regiónu.
Vyhlásil to v pondelok vo Viedni slovenský premiér Eduard Heger na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom.
"Je pre nás dôležité, aby každá (naša) susedná krajina bola slobodná," povedal Heger.
Slovensko aj z tohto dôvodu poskytuje Ukrajine takú rozsiahlu pomoc, konštatoval. Predseda vlády SR ocenil, že solidarita funguje nielen v rámci EÚ, ale aj celého demokratického sveta.
Korektné vzťahy s Rakúskom
Heger vyzdvihol kvalitu vzájomných vzťahov SR a Rakúska, ktoré sú podľa jeho slov "priateľské, korektné a prehlbujúce sa".
Rakúsku sa poďakoval za prijatie zákona o spätnom vyplatení rodinných prídavkov občanom iných členských krajín EÚ pracujúcim v Rakúsku, keďže sa to týka aj občanov SR.
Heger tiež priblížil, že obe krajiny sú prepojené ekonomicky aj pracovne a vďaka otvorenej komunikácii dokážu riešiť problémy, ktorým čelia.
Poznamenal, že v roku 2020 svet vstúpil do obdobia kríz. Po pandémii nového koronavírusu prišiel začiatok vojny na Ukrajine a takisto ekonomická kríza, inflácia a stúpajúce ceny energií.
Spolupráca v oblasti energetiky
Ako povedal, spolupráca v rámci EÚ je dôležitá aj v oblasti energetiky, keďže viaceré krajiny vrátane SR, ČR, Rakúska či Nemecka sú závislé aj od dodávok plynu z Ruska. V tejto súvislosti vyzdvihol potrebu vybudovania adekvátnej infraštruktúry.
Heger aj v súvislosti s náporom utečencov z Ukrajiny ocenil solidaritu v rámci EÚ a pomoc jednotlivým štátom. Na záver svojho vyhlásenia vo Viedni zdôraznil, že "21. storočie by malo byť storočím mieru".
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine