BRATISLAVA. Včelárenie ohrozuje včely samotárky, motýle aj čmeliaky. Pre opeľovanie sú pritom dôležitejšie ako včela medonosná. Dokážu totiž opeliť viac rastlín.
"Včela medonosná sa stala akýmsi maskotom opeľovania, iné opeľovače sú však omnoho efektívnejšie," hovorí entomológ Marek Semelbauer zo Slovenskej akadémie vied (SAV).
Za posledné tri roky na Slovensku pribudlo takmer 35-tisíc včelstiev. V každom z nich je počas leta asi 50- až 60-tisíc včiel.
Keď včela medonosná vytlačí čmeliaky alebo včely samotárky, zostane časť rastlín neopelená. Napríklad rajčiny peľ uvoľňujú pri vibrácii, ktorú robí čmeliak. Včely ju nerobia, preto rajčiny neopelia.

Na niektorých miestach však už včela medonosná začína výrazne vytláčať iné opeľovače. Najmä na západe, kde je mestské včelárstvo čoraz populárnejšie, sa objavili prvé náznaky, upozornil Peter Svitek z projektu Mestské včely neziskovej organizácie Živica.
Na Slovensku je v priemere sedem včelstiev na štvorcový kilometer. Pri priemere tri a pol včelstva na štvorcový kilometer sa môže počet iných opeľovačov začať znižovať, závisí to však od krajinného kontextu.