Šikanovanie a vyhrážky cez internet mávajú následky v skutočnom živote a tento problém sa ešte zväčšil počas pandémie. Trestný čin kyberšikanovania funguje už rok, teraz má prvého odsúdenca.
Mimoriadne krutá skupina wagnerovcov sa usadila na futbalovom štadióne v Kadijivke v Luhanskej oblasti, Ukrajinci ho však presným zásahom zničili. Pomohol im pri tom miestny informátor.
Ľudia nad 50 rokov sa môžu dať zaočkovať štvrtou dávkou vakcíny proti covidu. Dôvod je jednoduchý - každým dňom sa zvyšuje počet nakazených. Prečo piata vlna prišla cez leto, ako nakazení zvládajú nové subvarianty a čo robí štát? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Intímne fotografie a vyhrážky. Nový paragraf o kyberšikane má prvého odsúdenca
- V minulosti bola aj na kandidátke KDH. Spravodajstvu RTVS bude šéfovať Hlucháňová
- Dostávajú tipy od miestnych. Ako sa Ukrajine podarilo zničiť základňu ruských žoldnierov?
- Drahšie bude kúrenie aj jazda autom. Kto bude mať nárok na dotácie?
- Najdrahší hráč Slovana sa uhýbal pohárom. Pomstil sa famóznym gólom
- Na Honte objavili významný úsek starodávnej cesty via magna. Ľudia po nej nevedomky chodili dodnes
Torty od mamy: Ak si v dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený prvý slovenský časopis pre milovníkov tort Torty od mamy. Dozviete sa, čo je forward cake a ako ho upiecť. Môžete sa tiež inšpirovať receptami na svieže letné dezerty a nepečené zákusky. SME na celý víkend spolu s magazínom stojí len 1,50 eur.
Intímne fotografie a vyhrážky. Nový paragraf o kyberšikane má prvého odsúdenca

Svoju bývalú partnerku polroka obťažoval SMS správami a vyhrážal sa, že rozpošle jej intímne fotografie známym a susedom. Len v januári tohto roka jej za deň poslal 83 správ.
„Zaplatíš za všetko, j..b po papuli za to, čo si urobila, prisahám, že budeš pozerať, jak škrtím (...) myslíš, že ťa nechytím?, zle skončíš, prisahám ti keď nedvihneš, zle skončíš, dvihni, lebo dneska ťa nájdem, vbehnem dnu a uvidíš čo ti urobím...," písal jej.
Správy spomína pravdepodobne historicky prvé súdne rozhodnutie, ktorým samosudkyňa Okresného súdu Humenné Lucia Lacová 10. júna odsúdila muža za nový trestný paragraf o elektronickom obťažovaní. Anonymizovaná verzia rozsudku je na portáli otvorenesudy.sk.
Za obťažovanie v súbehu s nebezpečným vyhrážaním mu sudkyňa udelila trest 18 mesiacov za mrežami s podmienečným odkladom na jeden rok.
Táto novela Trestného zákona platí od 1. júla 2021. Poslanci ho schválili pre čoraz vypuklejší problém s kyberšikanou počas pandémie covidu-19. Prioritne mal riešiť najmä detskú šikanu, no zatiaľ zo štatistík prokuratúry vyplýva, že za paragraf stíhajú dospelých páchateľov.
V minulosti bola aj na kandidátke KDH. Spravodajstvu RTVS bude šéfovať Hlucháňová

Nový generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj potvrdil, že za riaditeľku spravodajstva vymenuje novinárku Máriu Hlucháňovú, ktorá v minulosti pracovala aj pre politikov.
Hlucháňová, ktorá v poslednom čase pôsobila ako redaktorka denníka Pravda, v minulosti pôsobila aj ako riaditeľka komunikačného odboru KDH, šéfka prezidentskej kampane Pavla Hrušovského a jeho odborná poradkyňa. Objavila sa aj na volebnej kandidátke KDH.
Dosluhujúci generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník si pritom vyslúžil kritiku aj za to, že sa počas jeho šéfovania do vedenia spravodajstva dostávali bývalí hovorcovia, čo vzbudzovalo obavy, nakoľko budú títo novinári, kedysi previazaní s politikmi, nezávislí.
Machaj už potvrdil aj ďalšie mená, ktoré sa dostanú do vedenia telerozhlasu. Na pozíciu programového riaditeľa televízie sa dohodol s Vincentom Štofaníkom, programovým riaditeľom rozhlasu sa má stať Ľuboš Černák.
V krátkosti z domova:
- Kollár chce pokračovať: Vláda funguje v poriadku, je na lídroch OĽaNO Igorovi Matovičovi a SaS Richardovi Sulíkovi, či koalíciu rozbijú. Skonštatoval to predseda Národnej rady a šéf Sme rodina Boris Kollár. Deklaroval záujem na dovládnutí kabinetu a partnerom odporučil cestu kompromisov a rokovaní.
- Zahraničné zločinecké skupiny na Slovensku: Aj v roku 2021 sa členovia zločineckých skupín z Balkánu snažili získať povolenia na pobyt na Slovensku. Prípadne sa na území Slovenska legálne zdržiavali. Vyplýva to z neutajovanej verzie Správy o činnosti SIS za rok 2021. Zvýšil sa aj prienik ruskojazyčných organizácií.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 016 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 2 302 testov. V nemocniciach aktuálne leží 404 pacientov, pribudlo aj päť obetí ochorenia Covid-19.
Dostávajú tipy od miestnych. Ako sa Ukrajine podarilo zničiť základňu ruských žoldnierov?

O príchode kremeľských žoldnierov do ukrajinskej Kadijivky sa Oleh dozvedel medzi prvými. Zistil totiž, že wagnerovci sa usadili na miestnom futbalovom štadióne. „A ja som túto informáciu posunul správnym ľuďom,“ hovorí pre denník Kyjiv Indepdendent.
Novinári z ukrajinského denníka Olehovo pravé meno poznajú, nezverejňujú ho však s cieľom chrániť jeho identitu. Oleh totiž nie je len obyvateľom Kadijivky, ktorú Rusi okupujú už osem rokov. Je najmä významným zdrojom informácií o pohybe okupantov, ktoré poskytuje ukrajinským úradom.
Kyjiv Independent zverejnil rekonštrukciu operácie, ktorej výsledkom bol zásah a zneškodnenie bunky wagnerovcov v Kadijivke.
Niektorí Ukrajinci, ktorí zostali na územiach okupovaných Ruskom, pomáhajú identifikovať ruské jednotky, ich vybavenie, základne aj sklady, vysvetľuje pre Kyjiv Independent príslušník Ukrajinských síl pre špeciálne operácie, ktorého denník z bezpečnostných dôvodov cituje pod pseudonymom Anton. Práve on sa o prítomnosti wagnerovcov v Kadijivke dozvedel od Oleha ako prvý.
Anton predpokladá, že pri útoku zahynulo približne 250 kremeľských žoldnierov. Olehove odhady, ktoré sa opierajú o informácie získané v teréne, sú však zdržanlivejšie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruská televízia Dožď sa vracia: Novinár Tichon Dziadko si na vyslovenie pár jednoduchých slov musel počkať štyri a pol mesiaca. Neurobil tak však z Ruska, ale z televízneho štúdia v Lotyšsku. Navyše, počas viac ako dvojhodinového programu sa divákom neprihováral z televíznych obrazoviek, ale z kanála na platforme youtube.
- Dohoda o vývoze obilia: Ukrajina a Rusko podpíšu dnes dohodu o obilí v Turecku. Dohoda by mala zahŕňať spoločné kontroly obilia v prístavoch a v Turecku, ktoré zabezpečia bezpečnosť čiernomorských vývozných trás pre ukrajinské obilie.
- Nord Stream 1 opäť funguje: Po pravidelnej údržbe plynovodu Nord Stream 1 boli obnovené dodávky plynu. Agentúre DPA to potvrdil hovorca prevádzkovateľa Nord Stream AG. Plynovod bol mimo prevádzky od 11. júla.
- Devalvácia ukrajinskej meny: Ukrajina devalvovala menu o 25 percent, kvôli vojne s Ruskom sa chce sústrediť na ochranu svojich devízových rezerv. Centrálna banka oznámila, že kurz voči doláru oficiálne stanovila na 36,5686 hrivny. Doterajší kurz predstavoval 29,25 hrivny, kde ho banka držala posledných päť mesiacov.
- Donbas nie je stratený: Ukrajina ešte nestratila východoukrajinský región Donbas, uviedol predseda zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl Mark Milley. "Ukrajinci nútia Rusov platiť za každý centimeter územia, ktorý získajú," povedal. V Luhanskej oblasti sa podľa jeho slov vedie opotrebovávacia vojna, v ktorej sú vysoké náklady a veľmi nízke zisky.
- Útoky na sklady v Chersone: Ukrajinská armáda zasiahla ďalších šesť ruských muničných skladov v Chersone. Oznámila to hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalia Humeniuk. Podľa velenia sa ruské sily pokúsili o protiútok v okolí osady Lozove, no neúspešne.
Zo zahraničných webov:
- The Irish Times: Rusko by urobilo dobre, ak si zapamätalo, že vojnových zločincov zvyknú chytiť
- NPR: Ako stíhanie vojnových zločinov na Ukrajine vyzerá v porovnaní s lovením nacistov
- The Atlantic: Afrika je novým frontom v ruskej informačnej vojne
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
♀️ Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Drahšie bude kúrenie aj jazda autom. Kto bude mať nárok na dotácie?

Jazdiť na aute so spaľovacím motorom a kúriť plynom či uhlím v dome alebo v byte o pár rokov už vôbec nebude také výhodné. Európska komisia totiž chce, aby aj výrobcovia neekologických palív platili svoj emisný účet, preto sa ich chystá zaradiť do systému nákup emisných povoleniek - tzv. ETS 2.
Ten má síce fungovať na princípe "znečisťovateľ platí", firmy však s najväčšou pravdepodobnosťou nové výdavky presunú rovno na plecia spotrebiteľov, ktorým stúpnu účty za kúrenie či tankovanie.
Podľa analýzy Svetového fondu na ochranu prírody by novinka zvýšila spotrebné výdavky slovenských domácností v priemere o 1,1 percenta. Dosahy má pomôcť tlmiť Sociálny klimatický fond EÚ.
Koľko peňazí má z neho dostať Slovensko a ktoré skupiny obyvateľstva ich pravdepodobne získajú? Bude fond fungovať predtým, ako sa doprava a budovy spoplatnia? INDEX prináša odpovede na najdôležitejšie otázky.
V krátkosti z ekonomiky:
- Čínski investori sa búria: Ekonomickým správam z Číny v júli dominovali protesty sporiteľov a hypotekárne bojkoty. Hoci oba problémy majú odlišný priebeh, dosah a riešenie, medzi kľúčové dôvody patria spomalenie čínskej ekonomiky a proticovidové opatrenia. Čínska vláda používa viaceré klasické, ale aj netradičné spôsoby na ich riešenie.
- ECB zvýšila základnú úrokovú sadzbu: Európska centrálna banka po prvý raz za 11 rokov zvýšila základnú úrokovú sadzbu. Pridala sa tak ku krokom, ktoré už skôr podnikol americký Federálny rezervný systém i ďalšie centrálne banky. Očakáva sa pritom, že po zvýšení úrokov o pol percentuálneho bodu pre 19 krajín využívajúcich euro, bude nasledovať ďalšie.
- Rusi viac bankrotujú: Počet ruských občanov, ktorí v prvej polovici tohto roka vyhlásili bankrot a čelia likvidácii majetku, medziročne stúpol o 37,8 percenta. Vyplýva to zo správy ruského ministerstva ekonomického rozvoja. Od začiatku januára do konca júna bankrot vyhlásilo 121 313 ruských občanov a ich majetok išiel do likvidácie s cieľom splatiť dlhy.
Najdrahší hráč Slovana sa uhýbal pohárom. Pomstil sa famóznym gólom

V aréne bol taký rachot, že nič iné nebolo počuť. Emotívna a búrlivá atmosféra. Megalomanské a provokatívne choreo. Oba tábory priaznivcov sa vzájomne urážali, ale najhoršie obavy sa nepotvrdili. Rizikový zápas sa dohral bez vážnych incidentov.
Keď sa slovanista Tigran Barseghyan chystal zahrať ešte v prvom polčase rohový kop, tak sa musel uhýbať. Chuligáni Ferencvárosu po ňom z tribúny hádzali rôzne predmety. Plastové fľaše i poháre. Chvíľu sa akoby aj bál hrať.
Nakoniec bol arménsky krídelník v službách slovenského majstra hrdinom zápasu. V 86. minúte dal víťazný gól a bol parádny. Akciu famózne vymyslel a rozbehol Gruzínec Giorgi Chakvetadze, prihrával. Vzápätí si pýtal loptu späť, ale tá už neprišla. Barseghyan to zobral na seba a loptu poslal presne do rohu brány.
Do Slovana prestúpil v novembri minulého roka z Astany. Podľa serveru Transfermakrt má hodnotu 2,2 milióna eur, čo je najviac zo všetkých futbalistov Slovana.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Na Honte objavili významný úsek starodávnej cesty via magna. Ľudia po nej nevedomky chodili dodnes

Spomedzi odpadkov a krovia vytŕčala nepatrná klenba kamenného mosta. Ponad ním viedla poľná cesta, ktorú roky používali ľudia pri obci Devičie na strednom Slovensku. Ani len netušili, že kráčajú po zostatkoch via magny - veľkej cesty, ktorú spomínajú už listiny z 12. storočia.
Úsek tejto starodávnej cesty nedávno objavili pri rekonštrukcii na ceste prvej triedy 66 na strednom Slovensku. Archeológ Lukáš Trnkus zo Slovenského archeologického a historického inštitútu zatiaľ odhaduje, že ľudia mohli cestu používať už pred minimálne štyristo rokmi.
Via magna bolo v minulosti označenie pre väčšie cesty. Cez Slovensko viedla napríklad východozápadná aj severojužná trasa. Prvá spájala Sliezsko a Moravu so Spišom a Košicami. A druhá, ktorej súčasťou bol aj nový nález, spájala centrálne časti Uhorska s Poľskom, a teda Baltským morom.
O ceste, ktorá smerovala popri rieke Krupina (dnešnej Krupinici) do Zvolena, sa píše už v bzovickej listine z roku 1135, ktorá potvrdzovala založenie kláštora v Bzovíku. A práve z tejto oblasti pochádza aj nový nález významnej cesty.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Na klímu budú miliardy: Na klimatické opatrenia aj riešenie dosahov na obyčajných občanov má Slovensko z EÚ miliardy eur. Bude však nevyhnutné prijímať zásadné opatrenia. Na rokovaniach za rezort životného prostredia zastupoval Slovensko štátny tajomník Michal Kiča. Pre denník SME rozprával o výsledkoch rokovaní.
- Lebka ďatľov nie je ako helma: Vedci dlhé roky predpokladali, že lebka ďatľov je ako perfektne navrhnutá helma. Špecializovaný zobák a lebečné kosti majú odkloniť väčšinu sily z úderov do celého tela. Mozog by mal byť preto v bezpečí. V novom výskume však vedci zistili, že lebka nemá žiadnu schopnosť vstrebávať otrasy z úderov.
- Hra Stray je veľmi krátka: Dlho očakávaná hra Stray s mačkou v hlavnej úlohe poteší nielen milovníkov týchto zdomácnených „šeliem“. Príbeh zasadený do zabudnutého kybermesta zabaví každého, kto má rad adventúry a logické hádanky. Nečakajte však dlhé hodiny hrania.
Rozhovory ZKH

Prečo novela stojí dva roky? A kto za to môže? Brzdí nový zákon Igor Matovič preto, že Slovalco vlastní aj Penta? A čo by pomohlo udržať 300 miest v Žiari nad Hronom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom hlinikárne Slovalco Milanom Veselým.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Fero Joke o práci v zdravotníctve a o tom, ako mu pomohla terapia
- Index: Hlinikáreň Slovalco sa chystá prepúšťať. Dalo sa tomu zabrániť?
Karikatúra

Recept dňa

Známe aj netradičné. Pozrite si recepty na šalátové zálievky, ktoré sa nezunujú.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
