Ľudia bez domova žijú aj v lete v podmienkach ohrozujúcich ich život a zdravie, hovorí riaditeľ organizácie Depaul Slovensko JOZEF KÁKOŠ.
Okrem toho, že sa často spália či dostanú úpal, skupina ľudí bez domova nemá prístup k pitnej vode a neraz vonku skolabujú, lebo nepoznajú svoj zdravotný stav. Často majú dlhy na zdravotnom poistení, a preto nechodia k lekárom.
Ak niekto zbadá človeka bez domova ležať nehybne na slnku, je dobré sa mu prihovoriť. "Bežne sa ľudia nemajú čoho báť. Skúste ho najprv upozorniť z nejakej vzdialenosti - pozdraviť, že nechcete vyrušovať, ale máte obavu, či sa cíti dobre. Treba s nimi komunikovať normálne ako s každým iným," vraví Kákoš.
Majú ľudia bez domova v horúčavách čo piť?
Časť ľudí s tým má naozaj problém. V Bratislave máme totiž početnú skupinu ľudí, ktorí žijú v chatkách, skvotoch či stanoch niekde v záhradkárskych či odľahlejších oblastiach. Často tam majú problém s dostupnosťou k pitnej vode.
Potom je tu aj časť ľudí, ktorí napriek horúčavám trávia čas v rôznych častiach mesta. Napríklad tam majú jedinú možnosť si privyrobiť žobraním alebo zberom železa či papiera.