BRATISLAVA. Je dôležité dokončiť volebné obdobie v štvorkoalícii. Do tohto scenára vyriešenia vládnej krízy vkladá premiér Eduard Heger (OĽANO) celé svoje úsilie.
Povedal to po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci.
Spor podľa Hegera začal prieskumom popularity. Matovič v ňom prepadol
Nevylučuje menšinovú vládu, ale nechce s týmto scenárom pracovať. Je podľa neho dôležité pripraviť Slovensko na ďalšie voľby tak, aby aj po nich zostavovali vládu demokratické strany.
Zdôraznil, že koaličný spor je zhmotnený len do osoby lídra OĽANO Igora Matoviča a do prieskumu, z ktorého vyplynula jeho nepopularita.
"Som otvorený akémukoľvek riešeniu, ktoré pomôže štvorkoalícii, aby dokončila toto volebné obdobie," povedal premiér s tým, že sa zaoberá aj ďalšími alternatívami, pričom za realistický označil aj scenár menšinovej vlády.
“Očakávam, že finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a posledné hodiny.
„
"Rozprávali sme sa o tomto, momentálne neviem nič garantovať," odpovedal na otázku, či vedel hlave štátu garantovať, že by po odchode SaS mala vláda podporu v parlamente.
Spor sa podľa premiéra spustil prieskumom popularity, z ktorého vyšiel Matovič ako najnepopulárnejší politik. Zdôraznil, že v demokratických krajinách by nemali určovať zostavenie koalície prieskumy popularity a preferencií.
"V demokratických krajinách majú o tom rozhodovať voliči vo voľbách, v ktorých dávajú mandát na štyri roky," povedal s tým, že na to treba pamätať, ak chceme demokraciu posilňovať. Voliči tiež vo voľbách podľa neho rozhodujú, kto koalíciu zostaví.
Premiér dodal, že protiinflačný balík bol dohodnutý tak, že bude mať podporu troch koaličných strán. Šéf SaS Richard Sulík podľa Hegera povedal, že nemá problém, aby balík prešiel s podporou opozície. To teda nemal byť dôvod na odchod Matoviča.
Najbližšie týždne do konca leta chce premiér využiť na rokovania s partnermi. "Očakávam, že finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a posledné hodiny," doplnil.

Kríza podľa Čaputovej nevznikla náhodou
Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva skoré vyriešenie koaličnej krízy, za ktorú je zodpovedná vláda. Povedala to po stretnutí s premiérom.
Očakáva od neho kroky na zabezpečenie stability vlády. Výmenu ministrov označila za jednu z možných alternatív riešenia krízy. Vládna kríza nie je podľa nej následkom náhody.
“Jednou z možných alternatív v septembri je výmena ministrov.
„
"Nie je to vírus, je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a vyjadrení, ktorých podcenenie viedlo k tomu, že sme v situácii, že náš štát čelí veľkým vonkajším problémom a zároveň vnútornej nestabilite a nejasnému vývoju," vyhlásila hlava štátu.
Krízy podľa Čaputovej nesmú paralyzovať štát. Od Hegera očakáva kroky na zabezpečenie stability vlády alebo aby došlo k umožneniu iných ústavných možností.
"Jednou z možných alternatív v septembri je výmena ministrov, čo si vyžaduje aj moju súčinnosť," dodala.
Prezidentka zdôraznila, že nie je rozhodcom tohto sporu. Príčina bola podľa nej identifikovaná pomerne presne. Dodala, že ide už o druhú vážnu vnútropolitickú krízu od volieb.
Deje sa v kontexte iných globálnych problémov, ako je inflácia, pandemická, bezpečnostná či energetická kríza. Vnútorné spory sa podľa nej zároveň dejú na pozadí domácich problémov, ktorých nevyriešenie viedlo k štrajkovej pohotovosti samospráv, hrozbe štrajku učiteľov či k hrozbe výpovedí zo strany lekárov.
Je rada, že s odbormi už vláda našla riešenia na niektoré problémy.
Podľa SaS sú len dve riešenia
SaS pripomína premiérovi, že dôvodom vypovedania koaličnej zmluvy je správanie Matoviča. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca SaS Ondrej Šprlák.
„Napriek mnohým osobným urážkam a evidentným klamstvám o mne a ďalších členoch SaS som urobil pre urovnanie sporu všetko,“ napísal v stanovisku predseda SaS Richard Sulík a doplnil, že na stretnutí s predsedom parlamentu a premiérom poprosil o jediné, a to aby Igor Matovič prestal s nezmyselným 'kopaním' do SaS.
“Ak premiér uprednostní menšinovú vládu pred odchodom jedného problematického človeka, nemožno hovoriť o záujmoch krajiny.
„
Avšak krátko nato to podľa lídra liberálov celé pokazil obvinením SaS zo spolupráce s fašistami.
„Nie, tadiaľto cesta už nevedie a informoval som o tom ako premiéra, tak aj pani prezidentku. Ak premiér uprednostní menšinovú vládu pred odchodom jedného problematického človeka, nemožno hovoriť o záujmoch krajiny, ale čisto o záujmoch hnutia OĽaNO,“ doplnil Sulík.
Po slovách prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá očakáva skoré vyriešenie vládnej krízy, zostávajú podľa SaS len dve riešenia - odchod toho, kto ju spôsobil, alebo odchod SaS.
"Bez akéhokoľvek kalkulu opakujem, že zotrvanie súčasného ministra financií je pre krajinu extrémne škodlivé, najmä pre rozvrat verejných financií, aktívnu spoluprácu s fašistickými poslancami a znásilňovanie legislatívneho procesu. Premiér to vie, keďže som mu to povedal osobne. Preto ho prosím, aby verejnosť informoval korektne,“ uzavrel Sulík.
Problematický Matovičov balíček

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami.
Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.
SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.
Sulík sa už v tejto súvislosti stretol s premiérom. Heger vyzval SaS, aby urobila krok späť. Obe strany ďalej trvajú na svojich stanoviskách, predčasné voľby nateraz odmietajú.