BRATISLAVA. Ak bezpilotné lietadlo nepovolene preletí nad vojenským objektom, armáda ho bude môcť zostreliť. Túto možnosť dáva vojakom a vojenským policajtom novela zákona o Ozbrojených silách Slovenskej republiky, ktorá sa práve nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Ministerstvo obrany, ktoré návrh predkladá, zmeny odôvodňuje nárastom počtu nepovolených preletov dronov nad vojenskými objektmi. Od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára, bolo takýchto nelegálnych preletov podľa hovorkyne ministerstva Martiny Kovaľ Kakaščíkovej tridsať.
Majitelia dronov narúšajú vojenské objekty z neznalosti, zo zvedavosti, ale aj s úmyslom vyfotografovať objekty ozbrojených síl, pripomína Kovaľ - Kakaščíková.
Šéf Asociácie bezpilotných lietajúcich prostriedkov UAVAS Juraj Dudáš vraví, že existujú rozumnejšie možnosti ako spacifikovať takýto dron, než ho zostreliť.
K jednému z posledných prípadov zneškodnenia dronu na Slovensku došlo minulý rok počas septembrovej návštevy pápeža Františka. Podomácky vyrobené bezpilotné lietadlo však izraelská spoločnosť D-Fend Solutions nezostrelila, ale ho "prinútila" pristáť na zemi tým, že nad ním prevzala rádiovú kontrolu.
Ak parlament schváli novelu o zostrelení dronov, mala by začať platiť od začiatku roka 2023.
Nevidím pilota, strieľam
Vojak alebo vojenský policajt môže použiť zbraň alebo technický prostriedok na prerušenie činnosti lietadla spôsobilého lietať bez pilota, ak nemožno inak prerušiť jeho činnosť na mieste, kde je zakázaná, píše sa v novele zákona o zostrelení dronu.