Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Ollie Kostanjevec.
"Množstvo zrážok, ktoré padá v priebehu roka, je v podstate rovnaké, ale je inak rozdelené v čase. Jemné dažde, ktoré padali aj päť dní za sebou, sú nahrádzané tým, že to isté množstvo spadne celé napríklad v priebehu pol hodiny," vysvetľuje problém vstrebávania a tvorby podzemných vôd krajinná architektka MAGDALÉNA HORŇÁKOVÁ.
Na celom Slovensku je extrémne sucho. Vplyvom klimatickej zmeny sa mení spôsob zrážok, sú nárazové a chýbajú dažde, ktoré by boli dlhšie. Na Slovensku tak začali vysychať pramene či studne a problémy majú aj poľnohospodári.
Aké zlé je momentálne sucho?
Myslím si, že je veľmi zlé. Do éteru to dávajú klimatológovia, ktorí upozorňujú, že sucho je teraz dlhodobé, je už od minulého roka. Je jedno z najhorších za posledných 100 - 150 rokov.
Magdaléna Horňáková
- je krajinná architektka, pôsobí v ateliéri Duma v Bratislave,
- v minulosti pôsobila v ateliéri Kosa v Zlíne či Florart Šimek v Uherskom Brode, absolvovala aj stáž v Toledo Botanical Garden v Ohiu v USA,
- vyštudovala odbor záhradná a krajinná architektúra na Záhradníckej fakulte Mendelovej univerzity v Brne.
Ľudia vnímajú najmä sucho okolo nich, ale ako sa meria, aké vážne je sucho? Ide o vyschnuté podzemné vody?
Sú rôzne druhy sucha. Máme pôdne sucho aj hydrologické sucho, ktoré sa týka tokov a podzemných vôd. Vplyvom klimatickej zmeny sa zvyšujú teploty.
Množstvo zrážok, ktoré padá v priebehu roka, je v podstate rovnaké, ale je inak rozdelené v čase. Jemné dažde, ktoré padali aj päť dní za sebou, sú nahrádzané tým, že to isté množstvo spadne napríklad v priebehu pol hodiny.
Problém je, že podzemná voda sa tvorí tak, že dážď spadne na pôdu a postupne do nej vsakuje. Ak pršalo malé množstvo niekoľko dní, pôda dokáže vodu vstrebať a poslať ju cez kapiláry do podzemnej vody. Ak je jej dosť, objavuje sa formou prameňov a začínajú sa tvoriť rieky.
Veľa riešime, čo robiť v mestách. Povedali ste, že mestá predstavujú len pár percent územia Slovenska, takže sa musíme sústrediť na väčšiu plochu. Ide o polia a lesy? Čo by sme mali robiť?