BRATISLAVA. Poslanec Juraj Krúpa odchádza z klubu hnutia OĽANO. Informoval o tom na sociálnej sieti.
Výhrady má podľa svojich slov najmä k hodnotovým obratom OĽANO a príklonu hnutia k ultrakonzervativizmu.
Červená čiara
Za červenú čiaru označil úvahy o pripustení možnosti vytvorenia menšinovej vlády s podporou "rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov" počas koaličnej krízy.
"Pilierom tejto štvorkoalície bola kľúčová zhoda na obrane demokratických hodnôt a tej sa ani po odchode z klubu OĽANO nemienim vzdať. Ale principiálne odmietam legitimizovať extrémistov ich prizývaním k reálnej moci. Na takýchto krokoch vedúcich ku korózii vnímania zásadných demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola táto koalícia štyroch vládnych strán postavená, sa odmietam podieľať," vyhlásil poslanec.

Ako dodal, nemôže patriť do spoločnosti poslancov, ktorí hrozili popravnými čatami a stavali v čase proticovidových opatrení šibenice pred domami zdravotníkov, ktorí zachraňovali životy iným.
Krúpa podľa svojich slov zistil, že OĽANO v roku 2022 už nie je tým hnutím, ako v roku 2020.
"Za niečo viac ako dva roky pri kormidle vládnej moci urobilo toľko hodnotových obratov, že sa v spätnom zrkadle spreneverilo zásadám, z ktorých vzišlo a prečo mu tak veľa ľudí dalo dôveru vo voľbách. Hnutie, ktoré sa prezentovalo tolerantne k rôznym názorovým prúdom, zultrakonzervatívnelo," tvrdí.
Namiesto protikorupčnej agendy sa v klube začína podľa neho stupňovať boj proti tzv. "liberálnemu peklu".
"V poslaneckom klube sa prekvapujúco začali tolerovať prvky 'orbánovského nacionalizmu' a koketovať so spoluprácou s extrémistami. S tými, ktorí počas náročných rokov pandémie, zvyšujúcej sa inflácie, energetickej krízy a agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine sústavne podkopávali legitimitu tejto vládnej koalície," skonštatoval.
Za vyvrcholenie príklonu k ultrakonzervativizmu v klube OĽANO považuje pripustenie možnosti vytvorenia menšinovej vlády za ad hoc podpory rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov počas koaličnej krízy.
"Uvažovať o pokračovaní vo vláde aj za takýchto neprijateľných podmienok sa stalo pre moje poslanecké svedomie červenou čiarou. Nedokážem ju preklenúť," uviedol.
Čekovský a Stančík
Ďalší poslanci OĽaNO Kristián Čekovský a Andrej Stančík považujú toto rozhodnutie za predčasné, keďže rokovania o budúcnosti koalície stále pokračujú a strana SaS je naďalej jej súčasťou. Ich vyjadrenie poskytol Martin Kalužák, asistent Kristiána Čekovského.
„Premiér Eduard Heger jasne hovorí o snahe zachovať štvorkoalíciu a v tomto má našu plnú podporu,“ zhodli sa Čekovský so Stančíkom, ktorí odmietajú akékoľvek úvahy o menšinovej vláde s podporou ĽSNS. Takáto koalícia opierajúca sa o hlasy opozičných, nezaradených či fašistických poslancov by podľa nich nemala dlhú trvanlivosť.
„Ja sám som už niekoľkokrát pre médiá vylúčil, že by som bol súčasťou vlády, ktorá by sa opierala o hlasy Kotlebovcov,“ zdôraznil Čekovský s tým, že táto vláda ukázala jasné proeurópske a prozápadné smerovanie a od začiatku vojny sa postavila za pomoc Ukrajine. „Neviem si predstaviť, ako by poslanci ĽSNS tieto postoje podporovali,“ doplnil Stančík
Viaceré odchody
Klub OĽANO už opustilo viacero poslancov, po odchode Krúpu by mal mať 47 členov. Ako prvý odišiel z klubu Martin Čepček, ktorého vylúčili v lete minulého roka.
Čepček podľa OĽANO nerešpektoval pravidlá koaličnej zmluvy a opakovane hlasoval za opozičné návrhy. V októbri 2021 odišiel Ján Krošlák, keďže dlhodobo nesúhlasil so spôsobom a štýlom lídra OĽANO Igora Matoviča.
V januári klub opustil Ján Mičovský, ako dôvod uviedol najmä dianie v rezorte pôdohospodárstva. Ako posledné klub OĽANO opustili poslankyne Romana Tabák a Katarína Hatráková. Vylúčili ich po tom, čo nehlasovali za súhlas s vydaním Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie.