BRATISLAVA. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré si od roku 2015 každoročne pripomínajú 2. august ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu.
V statuse na sociálnej sieti si ho pripomenula aj prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej je rómsky holokaust nepoznaný a stále málo zdokumentovaný.
Aby sa história neopakovala, podľa hlavy štátu je potrebné porozumieť tomu, čo znamená nenávisť, ponižovanie a diskriminácia pre konkrétnych ľudí a ich rodiny, ktorí ju zažívajú.
„A ako sa dá skĺznuť od slov posilňujúcich predsudky a nenávisť až k vyvražďovaniu," zdôraznila prezidentka.
Hlava štátu spomenula stretnutie s Adelou Makovou z Badína, ktorej mama a stará mama rozprávali príbehy z vojny. „Mala len rok, keď gardisti zabili jej otca, partizána. Rozprávala mi, ako Rómov na sklonku vojny gardisti chytali na uliciach a popravovali v Kremničke. Ako po zavraždených ostali siroty,“ píše v statuse Čaputová.
Adela Maková jej mala rozprávať aj o tom, ako Rómovia spoznávali svojich blízkych po vojne pri exhumácii v masových hroboch len podľa oblečenia, či ako jej otčim, ktorý prežil dva koncentračné tábory, o týchto spomienkach pred rodinou a deťmi nechcel nikdy hovoriť.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) radí holokaust medzi najhrôzostrašnejšie udalosti v dejinách ľudstva.
„Pripomeňme si tento deň preto, aby sme nestrácali schopnosť rozoznávať pomýlené a často zamaskované rasové ideológie, ktoré dnes šíria extrémisti všetkého druhu," vyzýva. Heger si myslí, že Rómovia čelia rôznym predsudkom, viackrát sú už vopred odsúdení na neúspech či odvrhnutí na okraj spoločnosti. Premiér napomína, že s takýmto stavom sa nesmieme zmieriť, pretože nikto nemôže byť diskriminovaný za svoj pôvod.
„Viera v ľudskosť mi dodáva silu. Aj pre pamiatku tých, ktorí zomreli v príšerných podmienkach koncentračných táborov, ale aj pre prítomnosť, ktorú máme v rukách," uzavrel premiér.
Tragédia rómskeho holokaustu bola v slovenskej spoločnosti dlho zabudnutá a ignorovaná, dôsledkom čoho čelia rómske komunity ešte aj v súčasnosti predsudkom a diskriminácii. Upozornil minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).
V tejto súvislosti zdôraznil, že práve pripomínanie si tragických udalostí je nevyhnutné na poučenie sa z histórie.
"Pri tejto príležitosti vzdávam úctu všetkým Rómom, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny, a taktiež oceňujem ich aktívne zapojenie sa do protifašistického odboja, ako aj účasť v Slovenskom národnom povstaní," uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Pripomenul, že témou rómskeho holokaustu sa zaoberá Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu.
"Slovensko je jej dlhoročným aktívnym členom a aktívne pristupuje k medzinárodnej spolupráci v oblasti vzdelávania, zachovania pamiatky a výskumu genocídy Rómov počas holokaustu," dodal Korčok.