BUDAPEŠŤ 13. júla (SITA) - Premiéri krajín Visegrádskej štvorky chcú rokovať o finančnej perspektíve EÚ na roky 2007 až 2013 aj s britským premiérom Tonym Blairom, ktorého krajina v súčasnosti predsedá únii, a tiež predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Ako dnes uviedol pred novinármi po skončení summitu V4 plus Slovinsko a Rakúsko premiér SR Mikuláš Dzurinda, takéto rokovanie by mal iniciovať Ferenc Gyurcsány, ktorý je premiérom predsedajúcej krajiny zoskupenia V4. "Stretnúť by sme sa mohli niekedy po nemeckých parlamentných voľbách," uviedol Dzurinda. Podľa neho na summite rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel zdôraznil potrebu reformovať nielen výdavky, ale aj príjmy rozpočtu EÚ.
Premiéri sa venovali aj otázke ratifikácie návrhu ústavnej zmluvy EÚ. "Po schválení euroústavy Luxemburskom máme šancu na druhý dych," konštatoval slovenský premiér.
Dzurinda na stretnutí tiež rokoval s Gyurcsánym a jeho spolupracovníkmi o slovensko-maďarských vzťahoch. "Skúmali ako by som reagoval na možnosť pracovného stretnutia," uviedol Dzurinda. Reakcia premiéra SR bola pozitívna, pretože, ako povedal, "keď existuje problém treba ho riešiť". "Nikdy sme sa oficiálnym stretnutiam, ktoré budú orientované na riešenie problémov, nevyhýbali," zdôraznil Dzurinda.
S českým premiérom Jiřím Paroubkom Dzurinda hovoril o možnom ústretovom geste voči sudetským Nemcom, ktoré avizoval Paroubek. Slovenský premiér považuje otázky druhej svetovej vojny za uzavreté. "Kto otvára Postupimské dohody, nerobí dobre. Reči o odškodnení nemôžu viesť k dobrému," povedal Dzurinda. Podľa neho takéto iniciatívy nemajú zmysel a sú to témy pre politikov pred voľbami. Český premiér považuje plánovaný ústretový krok voči nemeckým antifašistom za slušné gesto. Ako uviedol Paroubek pred novinármi po rokovaní premiérov krajín V4, nejde o sudetských Nemcov, ale nemeckých antifašistov, ktorí sú bývalými československými občanmi. "Je to ocenenie nemeckých antifašistov," vyhlásil.