BRATISLAVA. Po invázii Ruska na Ukrajinu parlament umožnil zákonom vypnúť dezinformačné médiá. Národný bezpečnostný úrad vtedy do niekoľkých dní zablokoval tzv. Hlavné správy či Armádny magazín. O týždeň neskôr aj Hlavný denník a Infovojnu.
Blokovanie malo trvať do konca júna, no parlament medzitým schválil, že sa môže predĺžiť do konca septembra. NBÚ však tentoraz nekoná.
Spomenuté servery sú už dlhšie ako mesiac znova zapnuté a s veľkou pravdepodobnosťou aj zostanú. NBÚ by pritom dôvody na blokovanie našiel.
Denník SME analyzoval, či sa obsah v týchto médiách po odblokovaní nejako zmenil. Zameral sa na to, ako informujú o vojne na Ukrajine, keďže práve pre ruskú inváziu prišla iniciatíva, aby im štát znemožnil publikovať.

Píšu o oslobodzovaní
Keď o vojne informujú štandardné médiá, s informáciami narábajú obzvlášť opatrne. Snažia sa ich preverovať alebo aspoň spomenú, že ich nie je možné nezávisle overiť. Vo vojne každá bojujúca strana využíva propagandu a mlčí o svojich neúspechoch, prípadne ich bagatelizuje.
Server Armádny magazín však informácie čerpá výhradne z ruských a proruských zdrojov, neoveruje ich ani nekonfrontuje s informáciami druhej strany. O vojne informuje iba optikou Ruska, čomu zodpovedá aj použitý slovník.
Namiesto pomenovania vojna používa tak ako Rusko pojem "špeciálna vojenská operácia" a o ruskom postupe autori článkov píšu ako o "oslobodzovaní územia", čo je propagandistický slovník Kremľa.
Príkladom sú nedávne výbuchy vo väznici v Olenivke na východe Ukrajiny, kde proruskí separatisti zadržiavali ukrajinských vojenských zajatcov.