SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Ranný brífing: Parketári mierili aj do „vyššej spoločnosti“, Rusi si koledujú o katastrofu

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Drogy nakupovali podľa obvinenia vo Viedni od mexicko-rumunského kartelu, mali ochutnávača a sieť dílerov. Polícia v akcii Parketár získala na svoju stranu troch obvinených, ktorí sa priznali a teraz opisujú štruktúru skupiny. Jeden z nich opísal, že drogy distribuoval do „vyššej spoločnosti“ aj bezpečnostný manažér futbalového Slovana.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruská vojenská prítomnosť v Záporožskej elektrárni znamená aj riziko katastrofy, ktorá by mohla vypuknúť, ak by elektráreň zasiahli rakety. Ukazuje sa, že toto riziko je až príliš reálne.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Kauza Parketár: Drogy z Mexika sa vraj dostali až k ľuďom okolo Slovana

Kokaín a pervitín podľa obvinenia nakupovali vo Viedni od mexicko-rumunského kartelu, mali ochutnávača a sieť dílerov, ktorých riadili cez premyslenú šachovnicovú schému tak, aby sa ľudia zo skupiny navzájom nepoznali.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia v akcii Parketár získala na svoju stranu troch obvinených, ktorí sa priznali a teraz opisujú štruktúru skupiny.

Jeden svedok opísal, že drogy distribuoval do „vyššej spoločnosti“ aj bezpečnostný manažér futbalového klubu Slovan Bratislava Martin Kuráň, s ktorým Slovan už rozviazal spoluprácu.

Uznesenie sudcu Špecializovaného trestného súdu Miroslava Mazúcha, ktorý poslal siedmich obvinených v polovici júla do väzby, má SME k dispozícii v anonymizovanej forme.

Polícia vie najmenej o 167 kilách predaného pervitínu za viac ako štyri milióny eur. Počas akcie zaistili drogy, ktoré by sa dali predať za 250-tisíc eur a hotovosť viac ako 300-tisíc eur.

Sú späť a opäť šíria proruskú propagandu, no štát už nereaguje

O vojne na Ukrajine píšu ako o špeciálnej vojenskej operácii a o Zelenskom ako o vodcovi neonacistického režimu. Nekriticky preberajú ruské a proruské zdroje, ignorujú informácie z druhej strany či ospevujú ruské zbrane použité na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Dezinformačné médiá sa ani po niekoľkých mesiacoch blokovania nezmenili a naďalej šíria v súvislosti s vojnou proruskú propagandu. Štát má možnostiach zablokovať až do konca septembra, no ani po viac ako mesiaci ju nevyužil.

Národný bezpečnostný úrad sa bráni tým, že neskúma len titulky a obsah v týchto médiách, ale aj ich širší kontext. Napríklad to, či sú stále financované z Ruska. To bol v marci prípad Hlavných správ.

„Ako štát sme tým nevyslali dobrý odkaz,“ myslí si bezpečnostný analytik Daniel Milo. „Na štyri mesiace zablokujeme nejaké weby, lebo sú dezinformačné, a po uplynutí platnosti blokovania sa nedeje nič,“ hovorí.

Denník SME analyzoval obsah štyroch odblokovaných dezinformačných médií a zistil, že ak by štát chcel, našiel by dôkazy o šírení proruskej propagandy a dezinformácií.

SkryťVypnúť reklamu
 • Štát kapituloval: V takomto nastavení sa ľahko môže stať, že časť spoločnosti jednoducho vypovie poslušnosť a bude chcieť zaviesť poriadky, ktoré poznajú vďaka týmto propagandistickým kanálom. Proti tomu sa musí demokracia brániť, lebo zrazu ruský fašizmus zaplaví aj naše ulice a nebude potrebovať ani tanky, píše Jakub Filo.
 • Vitaj, ruská propaganda: Ešte aj keby sa medzi priaznivcami „alternatívnych médií“ prekvapujúco našiel človek, ktorému pri marcovom vypnutí dezinfowebov zablikala kontrolka, či to predsa len nebude škodná, teraz sa môže smelo nazdávať, že vypnutie bolo neoprávnené, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

 • Psychologické taktiky podvodníkov: Na sociálnej sieti sa žena v strednom veku z Topoľčian zblížila s mužom, ktorý sa vydával za amerického vojaka. Vylákal z nej 110 000 eur. Keď polícia prípad zdieľala, ľudia v komentároch ju odsúdili, že je hlúpa a im by sa to nikdy nestalo. V rozhovore klinický psychológ a súdny znalec Dušan Kešický vysvetľuje, ako žena mohla podvodníkovi naletieť či aké taktiky podvodníci používajú.
 • Máme tri lieky proti covidu: Liek Paxlovid, vďaka ktorému sa americký prezident Joe Biden za päť dní vyliečil z covidu, tento týždeň prišiel aj na Slovensko. Jeho účinnosť proti tomuto ochoreniu je porovnateľná s vakcínami. Okrem neho máme ešte ďalšie dva lieky proti covidu, Lagevrio a Veklury. Denník SME pripravil súbor otázok a odpovedí o týchto antivirotikách.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 418 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 003 testov. V nemocniciach aktuálne leží 629 pacientov, pribudlo aj šesť obetí ochorenia Covid-19.

Útok na jadrovú elektráreň oživil obavy o zopakovanie Černobyľu

Záporožskú jadrovú elektráreň, najväčšiu v Európe, obsadili Rusi krátko po invázii z konca februára. Nechali tam pracovať miestnych zamestnancov, ku ktorým dodali niekoľko vlastných.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku konfliktu sa hovorí o tom, že ruská vojenská prítomnosť znamená aj riziko katastrofy, ktorá by mohla vypuknúť, ak by elektráreň zasiahli rakety. Na Ukrajine sa nachádza aj neslávne známy Černobyľ. V piatok sa ukázalo, že toto riziko je až príliš reálne.

Rakety totiž elektráreň naozaj zasiahli, poškodili niekoľko budov, aj keď k úniku radiácie podľa dostupných informácií nedošlo. Ukrajinská aj ruská strana sa zo zodpovednosti za útok obviňujú navzájom, nie je teda jasné, kto útočil.

Ostreľovanie pokračovalo aj v sobotu a podľa ukrajinských zdrojov pri ňom zranili jedného zamestnanca elektrárne. Strely zasiahli úložisko, kde skladovali 174 kontajnerov použitého jadrového paliva.

Kyjev obviňuje Rusko, že areál stále funkčnej elektrárne premieňa na svoju vojenskú základňu. Necháva tam regenerovať vojakov, skladuje tam ťažké zbrane. Očakáva totiž, že aj keby odtiaľ útočili, ukrajinská armáda by paľbu neopätovala, lebo by sa obávala jadrovej katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Kontroverzná správa Amnesty International: Medzinárodná ľudskoprávna organizácia tvrdí, že vysledovala postup ukrajinskej armády, ktorá využíva civilné objekty ako základne alebo miesta útokov a potom pri ruskej odvete zomierajú civilisti. Správa potešila Rusov a pobúrila Ukrajincov. V skutočnosti však ukrajinská armáda nemusí porušovať žiadne pravidlá.
 • Vojna ako environmentálna katastrofa: Prítomnosť ruských jednotiek a ich techniky na Ukrajine nie je len ľudskou, ale aj environmentálnou katastrofou. Následky vojny na životné prostredie môžu navyše negatívne ovplyvniť zdravie ľudí vrátane tých za hranicami Ukrajiny.
 • Protiofenzíva v Chersonskej oblasti: Protiofenzíva Ukrajiny v Chersonskej oblasti núti ruskú armádu k zmenám. Ukrajina sa pravdepodobne chopí iniciatívy a Rusko bude musieť prerozdeliť sily a prehodnotiť priority, informuje americký Inštitút pre výskum vojny. Ak sa Kyjevu bude aj naďalej dariť tlačiť na ruské sily, čakajú Moskvu zložité rozhodnutia.
 • Sankcie na Janukovyčovcov: Európska únia uvalila sankcie na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a jeho syna Olexandra. Dôvodom sú obvinenia z účasti na ohrozovaní bezpečnosti Ukrajiny. Sankcie znamenajú zákaz vydania víz EÚ a zmrazenie ich majetku v Únii.
 • Atentát na kolaboranta: Po atentáte zomrel zástupca chersonskej okupačnej správy Vitalij Gura, ktorý kolaboroval s Moskvou. Guru postrelili pred jeho domov v Novej Kachovke, zomrel v nemocnici na následky strelných poranení.
 • Ruské útoky na východe: Ruskí vojaci sa na východe Ukrajiny snažia o útočné operácie, na juhu sa chystajú k obrane už obsadených území, tvrdí Kyjev. Ruská armáda a separatisti na východe pokračujú podľa ukrajinského štábu v snahe o útok predovšetkým v okolí Bachmutu a Avdijivky neďaleko Donecka.
 • Americká pomoc za miliardu: USA pripravujú ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy dolárov. Balík pomoci by mal obsahovať muníciu do mobilných raketových systémov HIMARS, až 50 pásových obrnených transportérov M113 a muníciu do systémov protivzdušnej obrany NASAMS.
 • Zničená ruská logistika: Ukrajinské jednotky "zaznamenali dôležité výsledky v ničení logistiky ruskej armády", uviedol Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že každý útok na sklady munície či veliteľské stanovištia nepriateľa zachraňuje ukrajinské životy. Zároveň vyzdvihol kľúčovú úlohu, ktorú vo vojne zohrávajú zbrane dodané západnými krajinami.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Nedostavajú byty ani cesty. Štát reaguje neskoro a nejasne, sťažujú sa starostovia

Rezort investícií predstavil návod pre samosprávy, ako žiadať o zvýšenie eurofondových príspevkov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Využiť ho majú v prípade, ak cena projektu stúpla nad rámec zazmluvnenej sumy.

Metodika má podľa šéfky rezortu Veroniky Remišovej zachrániť približne 625 ohrozených projektov za 585 miliónov eur vrátane rekonštrukcií škôl, škôlok, opráv ciest, ale aj budovania centier zdravotnej starostlivosti.

"Prichádzame s konkrétnym riešením, ako tieto projekty vďaka dofinancovaniu dotiahnuť včas do úspešného konca," povedala ministerka.

Samosprávy však až také optimistické nie sú. Dokument ministerstva síce vítajú, prichádza však podľa nich dávno po tom, ako situáciu museli začať riešiť a nie je ani natoľko podrobný, aby si primátori a starostovia mohli byť istí, že projekty nacenili správne.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, dokument MIRRI nerieši všetky eurofondové projekty. S vlastným návodom musí prísť každé jedno ministerstvo, ktoré európske peniaze spravuje. Mnohé projekty tak stále čakajú.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Zhoršený výhľad Slovenska: Rating Slovenska zostáva rovnaký, agentúra Moody’s však zhoršila výhľad zo stabilného na negatívny. Vyplýva to z najnovšieho hodnotenia. Analytici varujú, že Slovensko dopláca na energetickú závislosť od Ruska.
 • Turecké banky v ruskom Mire: Päť tureckých bánk sa pripája k ruskému platobnému systému Mir, uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na spiatočnej ceste z ruského Soči, kde rokoval so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Platobný systém Mir je ruská analógia k zahraničným službám, ako sú Visa alebo Mastercard.
 • Nemci musia plynom šetriť: Ak chce Nemecko odvrátiť hrozbu nedostatku plynu počas zimy, budú musieť obyvatelia Nemecka výraznejšie obmedziť energetickú spotrebu. Povedal to šéf Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur Klaus Müller, ktorý nevylúčil, že vláda v úsporných opatreniach ešte pritvrdí.

Alonso? Vybabral so všetkými a na konci leta sa opäť vráti s úsmevom

Fernando Alonso patrí medzi najtalentovanejších pilotov v histórii formuly 1. Získal dva majstrovské tituly a aj vo veku 41 rokov dokáže v priemernom monoposte pravidelne bodovať.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho meno sa však spája aj s horkokrvnou náturou, zlými rozhodnutiami pri prestupoch a tiež nekompromisnou až zákernou zákulisnou politikou.

Napríklad, po prvom titule v Renaulte podpísal zmluvu s McLarenom, hoci šéf tímu a zároveň jeho vtedajší manažér Flavio Briatore o tom netušil. V roku 2007 bol zase súčasťou aféry Spygate, ktorá súvisela s nelegálnym získavaním informácií McLarenu o konkurenčnom Ferrari.

Po nečakanom návrate do F1 pred sezónou 2021 sa zdalo, že skrotol. Na "kráľovnú motošportu" už nehovoril v zlom ako predtým a užíval si návrat.

Pred aktuálnym ročníkom predĺžil zmluvu s tímom Alpine (bývalý Renault) a vyjadril sa, že sa tam cíti ako doma. Avšak tím, s ktorým získal oba tituly, zradil. A nie prvýkrát.


Klimatická zmena môže spustiť kolaps civilizácie. Nie sme pripravení na najhoršie

Ako skončí svet? Biblia hovorí, že prídu štyria jazdci apokalypsy, ktorí dostanú moc, aby Zem vyhubili mečom, hladom, morom a dravými šelmami. Aj keď ide o náboženskú metaforu, práve k moci týchto biblických postáv prirovnali vedci aj najzávažnejšie následky klimatickej zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

V tých najhorších scenároch budú ľudia umierať najmä pre hladomor a podvýživu, extrémne počasie, konflikty a choroby prenášané zvieratami.

Vedci v štúdii vo vedeckom časopise PNAS varujú, že aj keď sa o týchto následkoch hovorí, sú až „nebezpečne nepreskúmané“. Podľa nich by sa ľudia mali pripravovať aj na možnosť, že klimatická zmena bude znamenať zánik ľudstva.

A skúmať túto alternatívu by sme mali aj napriek tomu, že ešte stále nie je tou najpravdepodobnejšou.

V krátkosti z vedy a techniky:

 • Prvé syntetické embryá: Keď sa vedci pozreli do mikroskopu na ôsmy deň, videli zdravé embryá. Mali bijúce srdce aj zárodky mozgu. Vyzerali presne tak, ako by mali. Nič nenasvedčovalo, že sú niečím výnimočné. Myšacie embryá však nevznikli spojením spermie a vajíčka.
 • Lacné mäso zo skúmavky: Kultivované mäso by mohlo vyriešiť etické aj klimatické problémy chovu zvierat. Pestovaniu mäsa, známemu aj ako kultivované, umelé či mäso zo skúmavky, sa venuje aj český start-up Bene Meat Technologies. Jeho zakladateľ Roman Kříž pre SME hovorí o tom, ako mäso pestujú a kedy ho uvedú na trh.
 • Galaxia Koleso voza: Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť s nezvyčajnou jasnosťou galaxiu, ktorá je pre svoj jedinečný vzhľad známa ako Koleso voza. Od Zeme je vzdialené asi 500 miliónov svetelných rokov a leží v súhvezdí Sochár. Svoj nezvyčajný tvar získalo po zrážke dvoch galaxií.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Lečo je klasika, ktorou v lete nič nepokazíte. Vyskúšajte taliansku verziu s cuketou a mozzarelou.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 2. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 5. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 8. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 196
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 791
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 787
 4. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 4 711
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 746
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 647
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 644
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina).

Peniaze nie sú limit, budú na 40-tisíc nájomných bytov, tvrdí vicepremiér.


7 h
Majiteľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík st. so svojim synom.

Ako reagovali údajní záujemci o futbalový Slovan?


4 h
Policajné kontroly na rakúskych hraniciach.

O rastúcich číslach nelegálnej migrácie vieme dlho.


6 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu