Žena, ktorá podvodníkovi poslala 110-tisíc eur, nemusí byť hlúpa
Na sociálnej sieti sa žena v strednom veku z Topoľčian zblížila s mužom, ktorý sa vydával za amerického vojaka. Vylákal z nej 110 000 eur. Keď polícia prípad zdieľala, ľudia v komentároch ju odsúdili, že je hlúpa a im by sa to nikdy nestalo.
V rozhovore klinický psychológ a súdny znalec Dušan Kešický vysvetľuje, ako žena mohla podvodníkovi naletieť, aké taktiky podvodníci používajú alebo prečo niektorým ľuďom nepripadajú podozrivé maily od afrických princov.
"Ak ľudia pošlú stotisíc americkému vojakovi, je pre nich oveľa prijateľnejšie pripustiť, že padol na bojisku, ako to, že ich oklamal," hovorí.
Závidím ľuďom, ktorí prežili normálnu mladosť
V novembri 2015 sa Martinovi Mackovi zmenil život. V čase fekálnych útokov v Bratislave ho zadržala polícia s tým, že bundu má špinavú od fekálií a je teda podozrivý. Bulvár ho označoval za fekálneho fantóma, ktorému pomáhal prominentný otec, generál Pavel Macko.
Trvalo skoro sedem rokov, kým Najvyšší súd nedávno definitívne uznal, že dôkazy, ktoré proti nemu nazbierala prokuratúra, nemajú logiku a sú neprijateľné. Vec vrátil Krajskému súdu na opätovné rozhodnutie.
V rozhovore pre denník SME Macko opisuje, ako vyzeral čas strávený vo väzbe, liečba deviácie, ktorú u neho znalci nenašli, a návrat do bežného života.
Mäso zo skúmavky bude lacné. Jeho výrobca tvrdí, že čoskoro osloví mnohých
Kultivované mäso by mohlo vyriešiť etické aj klimatické problémy chovu zvierat. Nemusí preň zomrieť zviera, vyrastie v laboratórnych podmienkach.
Pestovaniu mäsa, ktoré je známe aj ako kultivované, umelé či mäso zo skúmavky, sa venuje aj český start-up Bene Meat Technologies. Jeho zakladateľ Roman Kříž pre SME hovorí o tom, ako mäso pestujú a kedy ho uvedú na trh.
Brusnicový nápoj zápal močového mechúra nevylieči
"Antimikrobiálna rezistencia (odolnosť baktérií voči antibiotikám, pozn. red.) je v súčasnosti veľkým problémom a naozaj sa u pacientov vyskytuje. Niekedy nás to prekvapí, pretože je neskutočné, že sa môže vyskytovať aj u mladých žien. Je to naozaj až zarážajúce, ako môžu mať baktériu, ktorá je až taká odolná, že na ňu zaberajú len vnútrožilové antibiotiká," vysvetľuje pre SME urologička Patrícia Häuserová.
V ambulanciách pribúdajú pacienti a pacientky, u ktorých sa zápal močových ciest cyklicky opakuje a nie je vždy ľahké ho vyliečiť.
Muž sa najviac bojí, že ho žena vysmeje. Žena, že ju muž zabije
„Musím si nad tým hnusom, čo sa tu vydáva za všedný deň, odpľuť, veď si
pamätáme život v krajšom svetle než v tomto šedivom hliene, ktorý nám tu
maľuje chrcheľnatý dážď.“
Na tieto slová z knihy Hallgrímura Helgasona Ženská na 1000 stupňů (Argo 2021) som si spomenula, keď sa po niekoľkých týždňoch dohadovania na termíne online rozhovoru, ktorý sa mal odohrať pri príležitosti Mesiaca autorského čítania – tento rok venovaného islandským umelcom – konečne zjavila na monitore jeho tvár. Aj keď teda tvár je možno silné slovo.
Spod kapucne a vlnenej čiapky vykúkali Helgasonovi ledva oči. Keď sa však za
skučania islandského vetra, z ktorého naskakovali zimomriavky i v tritisíc
kilometrov vzdialenej Bratislave, po chvíli nadšene rozhovoril o tom, odkiaľ sa
v Islanďanoch berie tá neutíchajúca potreba rozprávať príbehy, uvedomila som
si, že viac ako oči aj tak z človeka vidieť nepotrebujete.
Barónka Ashtonová mi povedala, že Rusko je nebezpečnejšie ako Čína, ale ja som jej neveril
Je autorom viacerých bestsellerov a hoci prvýkrát prerazil so špionážnym románom Oko ihly, svetovú slávu mu priniesli až viacdielne ságy Piliere zeme a Storočie.
Nedávno mu vyšiel dramatický špionážno-politický triler Nikdy, v ktorom séria nedorozumení vyústi až do globálneho jadrového konfliktu. Vďaka vydavateľovi sa nám podarilo urobiť rozhovor s anglickým spisovateľom Kenom Follettom.
Bál by som sa toho, mať v rukách veľkú moc
Keď si ho ľudia mýlia s postavou, ktorú hrá, nevadí mu, ani keď ho považujú za pripečeného tajtrlíka. Pretože to znamená, že tú rolu uveriteľne zahral.
Sedem rokov nakrúcal Panelák, štyri roky Búrlivé víno, päť rokov denný seriál Oteckovia. Ten TV Markíza zrušila rovnako, ako šou Dobre vedieť. Neobjaví sa ani v druhej sérii Druhej šance, hoci aj jeho postava by si druhú šancu zaslúžila.
Obľúbený herec Vladimír Kobielsky si tak konečne užíva voľno, leto, deti a plody stromov, ktoré zasadil. A teší sa na nové projekty.
Podcasty SME
- Pravidelná dávka: Dobrý novinár chráni ľudskú dôstojnosť, hovorí Štefan Hríb
- Všesvet: Vo Fínsku vraj žijú najšťastnejší ľudia na svete, napriek tomu, že tam je polroka tma, hovoria Michal Kasarda a Miriam Žitňáková
- Vedecký podcast SAV: Karol Fröhlich: Vedu som si začal užívať po revolúcii

Beata
Balogová
