V Británii minulý týždeň od umelej ventilácie odpojili 12-ročného Archieho Battersbeeho, ktorý bol v dôsledku poškodenia mozgu v kóme. Chlapca našla v apríli v bezvedomí doma jeho mama. Pravdepodobne sa zapojil do takzvanej Blackout challenge, ktorej cieľom bolo vydržať sa čo najdlhšie dusiť.
Koncom marca tohto roku hospitalizovali v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave niekoľko detí s otravou paracetamolom. Liek paralen, ktorý túto látku obsahuje, jedli deti v nadmerných množstvách dobrovoľne ako súčasť takzvanej paralenovej výzvy.
Internetové výzvy alebo challenges na sociálnych sieťach sú medzi deťmi a mládežou populárne a hrozí, že neodhadnú, kedy sa sa im situácia vymkne z rúk. Pri liekoch a chemikáliách môžu spôsobiť otravy, pri experimentoch s dusením stratu vedomia a kómu.

"Ak je snahou detí zaujať pozornosť, dosiahnuť, že ich video bude najzaujímavejšie, vždy sa budú snažiť prekonať už nastavenú latku, " vraví psychologička Kristína Blažeková o mechanizme, ktorý môže viesť k úrazu, poškodeniu zdravia alebo k smrti.
Pobúrenie vyvolala aj slovenská platforma youdare, ktorá je založená na platení za napĺňanie bláznivých a šokujúcich výziev. Deti tu okrem iného jedli exkrementy svojich domácich zvierat, rozbíjali si klávesnicu o hlavu a vyskytli sa tu aj výzvy so sexuálnym kontextom.
Zjedz alobal a predveď orálny sex
Challenges sa najmä medzi deťmi a tínedžermi začali šíriť s nástupom sociálnej siete tiktok. Tá od začiatku vyzývala na rôzne tanečné choreografie, ale napríklad aj na jedenie veľkého množstva čili papričiek. Výzvy však prenikli na všetky sociálne siete, každá má zvyčajne svoj názov spojený s hashtagom, používatelia sa vzájomne označujú a nominujú na plnenie bláznivých alebo riskantných úloh.
Motívom je zapadnúť medzi rovesníkov, zaujať pozornosť, získať popularitu aj snaha vyrovnať sa influencerom, ktorí neraz výzvy podporujú. Trendy sa pritom rýchlo menia, jedna výzva strieda druhú. Väčšina z nich je neškodná, každoročne sa však objavujú aj veľmi riskantné alebo vyslovene nebezpečné výzvy.

V roku 2018 bol napríklad trendom Tide pod Challenge, pri ktorom deti jedli kapsuly pracích práškov. O niečo neskôr ho na sociálnych sieťach vystriedal The Shell On Challenge, pri ktorej bolo treba zjesť potravinu aj s jej obalom vrátane šupiek, papiera či alobalu.
Na sociálnych sieťach je však možno nájsť aj výzvy na varenie jedál s pridaním liekov či najrôznejšie výzvy na balansovanie, skákanie a lezenie na vysoké či inak nebezpečné miesta.
Špecifické sú aj výzvy so sexuálnym podtextom. Napríklad také, v ktorých dievčatá a ženy predstierajú, že idú mužovi poskytnúť orálny sex, alebo v ktorých majú vo veľmi krátkych šatách vyliezť na kuchynskú linku.