BRATISLAVA. Keď šéf strany Republika Milan Uhrík minulý týždeň predstavil nového člena strany Jána Rejdu, opísal ho ako čestného policajta, ktorý časť informácií z Gorily potvrdil ako prvý, a preto sa ho snažili skompromitovať. Podstatnú časť jeho príbehu však zamlčal.
Spis Gorila zachytáva stretnutia Jaroslava Haščáka z Penty s politickou špičkou, počas ktorých diskutujú o províziách zo štátnych obchodov či o politickom zákulisí. Okrem Haščáka sa však v byte stretávali aj iní ľudia.
Rejdu spis spomína ako policajta, ktorý v roku 2006 chodieval za majiteľom konšpiračného bytu na Vazovovej ulici Zoltánom Vargom, ktorý s Haščákom spolupracoval. Rejda takto cez Vargu odovzdával Pente informácie o dianí na polícii a za to dostával štvrťročne po stotisíc korún (3300 eur). Rejda bol v tom čase šéfom oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii.

Keď sa koncom roka 2011 spis Gorila objavil na internete, Rejda bol vtedy naozaj prvým, kto potvrdil pravosť niektorých informácií z Gorily. Zároveň však prezentoval aj vlastný príbeh o tom, prečo sa v spise spomína ako skorumpovaný policajt. Išlo podľa neho o snahu SIS diskreditovať ho.
„Tú šalátovinu, ktorá je na internete, vysvetlím asi tak, že spravodajské služby pracujú s polopravdami, nepravdami a pravdami. A to v pomere, že dajú 20 percent pravdy, 40 percent poloprávd a zvyšok sú lži. Keď sa to zmieša, tak vznikne z toho taký grc, ako je na internete,“ povedal vtedy Rejda v rozhovore pre denník SME.
Od októbra 2019 však médiá majú k dispozícii aj 39-hodinovú nahrávku z odpočúvaní bytu, ktorá potvrdzuje a aj dopĺňa množstvo rozhovorov zachytených v spise. Na nahrávke je zachytená aj Rejdova návšteva vrátane rečí o úplatkoch.