BRATISLAVA. Predseda Sme rodina Boris Kollár urobil z predčasných parlamentných volieb jednu z dvoch najpravdepodobnejších možností, ako sa skončí koaličná kríza.
V relácii TA3 vysielanej v nedeľu volal radšej po predčasných voľbách. Inak by sa podľa neho koalícia potácala s menšinovou vládou a nedokázala by schvaľovať zákony v parlamente.
Aká by bola cesta k predčasným voľbám?
Predčasné voľby a ústava
Ústava nateraz pozná šesť spôsobov, ako by sa na Slovensku mohli konať parlamentné voľby v skoršom než riadnom termíne, teda skôr než štyri roky od posledných volieb:
- Predčasné voľby môžu nasledovať potom, ak nová vláda po voľbách ani šesť mesiacov od vymenovania nedokáže získať v parlamente dosť hlasov na podporu svojho programového vyhlásenia. Vtedy prezident parlament rozpustí a nasledujú voľby.
- Predčasné voľby by nastali aj vtedy, ak by vláda nedokázala viac ako tri mesiace v parlamente zabezpečiť rozhodnutie o návrhu zákona, s ktorým spojila hlasovanie o dôvere.
- Voľby v predčasnom termíne by vyvolala aj situácia, ak by parlament nebol schopný uznášania aspoň tri mesiace. Stalo by sa tak vtedy, ak by sa nenašlo aspoň 76 poslancov, ktorí by zahlasovali za program parlamentnej schôdze.
- Predčasné voľby by vyvolalo aj prerušenie zasadania parlamentu na viac ako štyri mesiace, teda aspoň taký čas by nebola zvolaná schôdza.
- Ak by parlamentná väčšina rozhodla o odvolaní prezidentky v ľudovom hlasovaní, a voliči by následne prezidentku neodvolali, tá by bola následné povinná rozpustiť parlament. Nasledovali by predčasné voľby.
- Predčasné voľby môžu vyvolať aj rozhodnutie Ústavného súdu, ak by po parlamentných voľbách rozhodol, že boli neústavné.
Poslednou možnosťou, ako vyvolať predčasné voľby, by v budúcnosti malo byť úspešné hlasovanie v parlamente alebo v referende za skrátenie volebného obdobia. Na túto možnosť je však potrebná zmena ústavy.
Zdroj: Marek Domin, ústavný právnik, Časopis Comenius 2017

Beata
Balogová
