BRATISLAVA. Ani v sobotu vládne strany riešenie koaličnej krízy nenašli. Všetko podľa predsedu SaS Richarda Sulíka speje k tomu, že ministri SaS podajú k 31. augustu demisiu. Sulík o tom informoval po stretnutí vo vládnom hoteli Bôrik.
"Prejavy Igora Matoviča nenaznačovali, že by chcel zmeniť svoj postoj," vyhlásil šéf SaS.
Ďalšie stretnutie zástupcov koaličných strán má byť v piatok, Sulík v ňom však veľký zmysel nevidí. "Pozície sú dané a nevyzerá to tak, že by jedna zo strán mienila ustúpiť," povedal Sulík. Napriek tomu na stretnutie podľa vlastných slov príde.
Sulík ponúkol svoju rezignáciu ako cenu za odchod Matoviča
SaS naďalej trvá na odchode ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády. Návrhy na zmeny v koaličnej zmluve, ktoré predstavil premiér Eduard Heger, sú podľa Sulíka oproti tejto požiadavke "kozmetikou".
"Sme pripravení o týchto bodoch diskutovať, sú to racionálne, rozumné riešenia. Myslím si, že nájdeme dohodu, ale toto všetko až po tom, keď bude splnená naša základná požiadavka," vyhlásil Sulík.
Sulík podľa vlastných slov ponúkol koaličným partnerom aj svoju rezignáciu, ak by to mala byť cena za odchod Matoviča z funkcie. "Tento návrh však nejako nazarezonoval," prezradil.
Minister hospodárstva odmieta, že svojou rezignáciou chce utekať pred zodpovednosťou. Opätovne vyhlásil, že v aktuálnych náročných časoch sa nedá byť s Matovičom vo vláde. "Také chaotické vládnutie som nezažil," poznamenal. V predčasných voľbách riešenie nevidí.
Odchodom SaS podľa Sulíka vláda nepadá a môže vládnuť ďalej. "Návrhy, ktoré budeme považovať za rozumné, podporíme. Takýto istý prístup budeme čakať aj od našich bývalých koaličných partnerov," skonštatoval šéf SaS.

Návrhy Hegera na riešenie koaličnej krízy
Najlepším riešením koaličnej krízy by podľa premiéra Eduarda Hegera bolo ustúpenie SaS a prijatie jedného z ním navrhnutých riešení. Strana SaS bola tá, ktorá vyvolala koaličnú krízu začiatkom leta, vyhlásil Heger.
Premiér navrhol výmenu štátnych tajomníkov na ministerstve financií a hospodárstva. Ďalej navrhol koaličné rady bez účasti Sulíka a Matoviča.
Medzi ďalšie návrhy patrí zriadenie "rozhodcovskej komisie", ktorá by rozhodovala o konfliktoch. Mala by 12 hlasov, pri remíze by mala rozhodujúci hlas strana SaS.
Štvrtým návrhom boli sankcie, strata predsedu výboru alebo strata ministra. Posledným návrhom bolo navrhnutie konkrétnych plánov a návrhov na zvládnutie energetickej krízy.
Matovič: Smerujeme k menšinovej vláde
Podľa Matoviča koalícia smeruje k menšinovej vláde, keďže neplánuje odstúpiť. "SaS doskakuje ďalej, ako si zarobila vo voľbách," uviedol šéf OĽaNO.
Matoviča sa dotklo vyjadrenie Sulíka, že ministrom za OĽaNO môže byť hocikto, kto ide okolo. Podľa neho niekto, kto chce urovnať konflikt, neútočí na svojho koaličného partnera. Na rokovanie údajne priniesli dva šanóny dôkazov, ako na nich strana SaS útočí. Hovoril o posadnutosti nenávisťou voči jeho osobe Sulíkom.
Zároveň chce zverejniť nahrávky z koaličných rád, kde podľa Matoviča je Sulík jediný, ktorý útočí na jeho osobu, inak tam panuje priateľská atmosféra.
Kollár: Menšinová vláda nebude funkčná
To, čo premiér navrhol, je podľa predsedu Sme rodina Borisa Kollára rozumné. "Sme rodina je pripravená podporiť akékoľvek riešenie, na ktorom sa dohodnú OĽaNO a SaS," uviedol Kollár.
Zdôraznil, že Sulík a Matovič musia urobiť kompromis, menšinová vláda podľa neho nebude funkčná.
Podľa podpredsedu Za ľudí Juraja Šeligu koalícia prešľapuje na mieste. Strana apeluje na zdravý rozum v súvislosti s blížiacou sa zimou a energetickou krízou.
Koaličná kríza
Stretnutie v hoteli Bôrik malo prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra Matoviča.
Ministri za SaS prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.
SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.