Okupácia v roku 1968 nepriniesla len priame obete. Ale aj obdiv k Rusku, pretrvávajúci dodnes
V auguste 1968 obsadili Československo tanky, vojaci „spriatelených krajín“ zabili vyše stovky nevinných ľudí. Okupáciu riadili režiséri z Moskvy a trvala dvadsať rokov.
Tézy komunistickej propagandy o údajnej bratskej pomoci pred kontrarevolúciou začali pred pár rokmi znovu opakovať z putinovskej Moskvy. Dnes odtiaľ režírujú okupáciu Ukrajiny.
Aj u nás tomu nemálo ľudí tlieska. Podľa sociológov je Slovensko dlhodobo hodnotovo aj geopoliticky rozpoltené. A aj pamätníci okupácie z roku 1968 popierajú vlastnú životnú skúsenosť, z mladých ľudí dokonca každý tretí nemá na udalosti z 21. augusta žiadny názor.
Čo sa stalo s historickou pamäťou národa? Sociologička a politologička Soňa Szomolányi hovorí, že ide o dedičstvo normalizácie, ktorá prišla ako následok okupácie.
Rusi zle odhadli svoje bezpečnostné prostredie a ochotu Ukrajincov brániť sa
„Použili ten istý vzorec, ktorý dvakrát fungoval v Československu a v Afganistane. Chceli ho použiť na Ukrajine,“ hovorí o ruskej stratégii výskumník Matúš Halás z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. Ukrajina už niekoľko týždňov hovorí o protiofenzíve. Každý deň sa objavujú správy o horiacich ruských skladoch či veliteľských stanovištiach.
Vysvetľuje, či to znamená, že Rusko začalo prehrávať a že môže Ukrajina získať naspäť stratené územia, ale aj o možných scenároch vývoja alebo o tom, či by mohlo prípadné ukrajinské víťazstvo dopomôcť k zmene režimu v Rusku.
Sme na konci pandémie, aktuálne prežívame jej dozvuky
Slovenský vedec Vladimír Leksa publikoval nedávno štúdiu v odbornom časopise Frontiers in Immunology, v ktorej ukázal, že látka nachádzajúca sa v mlieku môže byť nápomocná pri zablokovaní vírusu SARS-CoV-2.
Napriek tomu v rozhovore pre SME vysvetľuje, že nejde o žiaden výnimočný liek. Našou najväčšou zbraňou proti covidu je stále očkovanie.
„Na jar vyšla v Lancete štúdia , ktorá ukázala, že vakcíny zachránili desiatky miliónov životov. Viem, že ak je niekto antivaxer, tak tomu veriť nebude, ale jednoducho to tak je. Ako hovoril Cimrman, môžete o tom diskutovať, môžete sa o tom hádať, ale to je asi tak všetko, čo môžete robiť,“ hovorí.
Školy by mali vytvoriť priestor, kde by učiteľ mohol povedať, čo ho trápi
Mať ťažkosti sa v súčasnosti nenosí. Všetci sa snažíme ukázať, že sa máme fajn a že nám je dobre. Dva roky pandémie a vojna na Ukrajine však ukázali, že duševné zdravie je veľmi krehké.
"Podporu potrebovali nielen deti a mladí ľudia, ale aj učitelia,“ hovorí v rozhovore pre SME poradkyňa liniek pomoci IPčko Zuzana Juráneková o Linke podpory pre učiteľov.
Zriadenie linky vníma ako veľký krok destigmatizácie témy duševného zdravia aj medzi špecifickou skupinou, akou sú učitelia.
Najčastejšími témami, o ktorých sa potrebovali porozprávať, boli duševné ťažkosti, konflikty, mobbing a bossing, syndróm vyhorenia, Covid-19 a jeho následky, stres či depresívne symptómy a vzťahy na pracovisku.
Manželstvo nezmenilo nič, zmenu očakávam onedlho z iného dôvodu
Zvykla si ísť z úlohy do úlohy, filmovej i divadelnej. Času na oddych mala málo, zväčša ho celý prespala. Teraz sa vydala, čaká prvé dieťa a po prvýkrát v živote sa učí nebyť na sto percent aktívna, ale byť “mimo”.
Herečka Táňa Pauhofová ešte nevie, akou bude mamou a ako si rozdelí čas medzi rodinu a prácu, ale rada by sa aspoň na chvíľu úplne ponorila do svojej rodinnej bunky.
Predtým si ešte stihla zahrať mimoriadne inteligentnú a chaotickú matku troch detí v novom seriáli televízie Markíza Výnimočná Nikol.
Na Slovensku považujeme za slušnosť zdrobneniny, kazíme si pritom jazyk
Režisér Peter Serge Butko zažil niekoľko nevysvetliteľných udalostí. Jednou z nich bolo stretnutie s riaditeľom divadla v Báčskom Petrovci, ktorý mu nechcel dať pokoj a prenasledoval ho s požiadavkou, aby tam prišiel nacvičiť predstavenie.
"Dal som si nesplniteľné podmienky, aby som sa ho zbavil, a on mi ich splnil," hovorí Butko. Už sa nedalo vycúvať, musel baliť kufre.
Keď však medzi srbských Slovákov prišiel, našiel nečakaný svet, kde ani fyzikálne zákony nemajú celkom dosah a aj slušnosť tam vyzerá inak. To miesto ho ohúrilo, dokonca sa vtedy identifikoval so Slovenskom, ktoré dovtedy nenávidel.
S Petrou Polnišovou v úlohe herečky aj producentky o miestnom živote nakoniec nakrútil komédiu Vitaj doma, brate! o Slovákoch, ktorí sa túžia presláviť po celom svete.
Nič také ako americké blues neexistuje
Takmer hodinu bola miestnosť bez pohybu. Ľudia sedeli a nikoho nebolo vidno ani si dupkať nohou. Svetlá boli namierené len na Viuex Farka Tourého a jeho kapelu. Potom malijský hudobník na chvíľu koncert zastavil a poprosil, aby sa svetlá rozsvietili.
“Je tu hudba a pri nej sa treba hýbať!” vyzval publikum počas nedeľného koncertu na World Music Festivale v Bratislave.
Stačilo zopár minút a bez pohybu ostali len zvukári. A vznikol fascinujúci kontrast, keď pod majestátnym krížom v Koncertnej sieni Klarisky diváci bezstarostne tancovali na hypnotickú hudobnú fúziu.
"Ľudia často nazývajú všetku africkú hudbu ako world music, lebo vravia, že hudbu, ktorú hráme, hráme pre celý svet. Ja to vnímam tak, že hrám hudbu pre každého, bez rozdielu. Nie je pre Malijčanov, nie je pre Američanov, nie je pre Európanov," povedal v rozhovore krátko pred koncertom.
Keď nemá Sagan dobrú sezónu, zrazu vnímame dieru za ním
Na pretekoch L'Etape Slovakia by Tour de France si znovu vysadne na bicykel, aby sa previezol spolu so stovkami fanúšikov cyklistiky.
Peter Velits mal viacero sezón stabilné miesto vo svetovom pelotóne. Teraz si cyklistiku užíva skôr z pozície komentátora a fanúšika.
Vníma, že za Petrom Saganom je v slovenskej cyklistike istá generačná diera. "Blíži sa čas, keď na Tour nebude slovenský cyklista. Môže to prísť veľmi skoro. Je to škoda, ale je to realita," vraví.
Podcasty SME
- Všesvet: Dubaj je mesto kontrastov. Väčšina obyvateľov nie sú boháči, ale pracovná sila je z Ázie či Afriky, hovorí Kristína Paholík Hamárová
- Dejiny: O tom, ako sa zmenil obraz Bratislavy v 20. storočí, hovoria Alexandra Kusá, riaditeľkou SNG, a Peter Szalay z Historického ústavu SAV.
- Vedátorský podcast: Astrobiologička Michaela Musilová sa chystá na najvyššie vrchy kontinentov

Beata
Balogová
