BRATISLAVA. Štátna ochrana prírody chcela tento týždeň upokojiť verejnosť, preto požiadala Pavla Hulvu z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, aby zverejnil výsledné číslo z aktuálneho monitoringu populácie medveďa hnedého na Slovensku.
SME si však všimlo, že v rámci monitoringu pracujú vedci s nižším počtom vzoriek, než to pri takýchto typoch výskumu odporúča Štátna ochrana prírody.
Paradoxné na tom navyše je, že vzorky trusu a srsti z medveďa zbierali práve zamestnanci Štátnej ochrany prírody s dobrovoľníkmi.
Dialo sa to medzi rokmi 2019 a 2021 a vzorky priebežne putovali do laboratórií na katedre zoológie Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, kde sa robí analýza DNA a finálna štúdia.
Napriek tomu, že v zmluve medzi Štátnou ochranou prírody a Karlovou univerzitou sa píše, že ochranári majú doručiť 3900 vzoriek DNA, dodali ich len 2179.
Číslo 3900 pritom nebolo stanovené náhodne, ale vychádzalo z vlastných metodických odporúčaní ochranárov.
Strategický dokument Ochrana a manažment veľkých šeliem na Slovensku z roku 2015 tvrdí, že podľa zahraničných štúdií je potrebné vyzbierať 2,5 - 3 násobok počtu vzoriek v porovnaní s predpokladaným počtom jedincov.