BRATISLAVA. Jim Morrison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain či Amy Winehouse sú najznámejší členovia takzvaného Klubu 27. Združuje umelcov, ktorí v tomto veku z rôznych príčin zomreli.
Koncom augusta má 27 rokov aj jedna z najvážnejších káuz v histórii Slovenska - únos prezidentovho syna štátnou tajnou službou. SME pri tejto príležitosti zisťovalo, či už tiež umrela. Prečo sa ani po zrušení Mečiarových amnestií stále nedostala pred súd a či ešte je reálne, že sa tak niekedy stane.
Únos
Je koniec augusta 1995. Slovenská informačná služba už niekoľko dní sleduje pohyb syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, aby ho zdiskreditovala počas vyhroteného konfliktu s premiérom Vladimírom Mečiarom.
Tajná služba je podriadená predsedovi vlády a riadi ju Mečiarov nominant Ivan Lexa. Dňa 31. augusta 1995 zorganizovala akciu, počas ktorej podnikateľa Michala Kováča juniora uniesla na ceste z domu vo Svätom Jure do Bratislavy.
"Podobné akcie som robil na polícii bežne v špeciálnej skupine. Pre každého z nás to bola rutinná záležitosť," opísal SME v decembri 2017 jeden z priamych aktérov únosu Ľuboš Kosík.

Príslušníci SIS potom Kováča mladšieho zmlátili, naliali alkoholom a previezli do Rakúska, kde ho nechali v kufri auta pred policajnou stanicou v Hainburgu.
Cieľom bolo umožniť vydanie Kováča mladšieho na trestné stíhanie do Nemecka, kde polícia vyšetrovala podvod, do ktorého bol údajne zapletený. Domovská krajina totiž svojich občanov inému štátu nevydáva.

Amnestie
Prečo sa aktéri únosu doteraz nedostali pred súd? Hlavnou prekážkou bolo zmanipulované počiatočné vyšetrovanie a následne Mečiarove amnestie. Chcel nimi navždy zabrániť tomu, aby sa ukázala pravda.
Situáciu aspoň čiastočne zachránil Mečiarov nástupca vo funkcii premiéra Mikuláš Dzurinda, ktorý v decembri 1998 vydal rozhodnutie o zrušení amnestií.

Aj keď neskôr súdy na podnet Lexovcov rozhodli, že Dzurindov krok neplatí, polícii sa medzičasom podarilo prípad dôkladne objasniť a prokurátor Michal Serbin podal obžalobu. Rozhodnutie o neplatnosti zrušenia amnestií totiž malo účinok len do budúcna.
Až v roku 2017 sa v parlamente podarilo amnestie zrušiť tak, že postup odobril aj Ústavný súd. Aj tak sa súdny proces doteraz nezačal. Z nových zistení SME vyplýva, že ak by niekto chcel, môže kauzu blokovať ďalšie roky.