Príjemný víkend! Režisér Peter Serge Butko cestuje a tvorí po svete, domácej verejnosti bol však doteraz neznámy.
Ako sám vraví, Slovensko nenávidel. Tento pocit sa u neho zmenil, až keď zavítal medzi srbských Slovákov. Teraz o nich nakrútil letnú komédiu s balkánskou atmosférou. Aká je? Aj o tom píšeme. A nevynechávame ani recenziu na pokračovanie populárnej série Hry o tróny či remake Veľkého víťazstva s Madonnou.
Režisér Butko: Na Slovensku považujeme za slušnosť zdrobneniny, kazíme si pritom jazyk

Slovensko nenávidel a hrdým Slovákom začal byť, až keď prišiel do Srbska. Režisér Peter Serge Butko našiel medzi srbskými Slovákmi našiel nečakaný svet, kde ani fyzikálne zákony nemajú celkom dosah a aj slušnosť tam vyzerá inak.
„Zapôsobilo na mňa prostredie, vzťahy, aké tam ľudia medzi sebou mali, ich otvorenosť a najmä slušnosť,“ hovorí. S Petrou Polnišovou v úlohe herečky aj producentky o miestnom živote nakoniec nakrútil komédiu Vitaj doma, brate! o Slovákoch, ktorí sa túžia presláviť po celom svete.
Na otázku, či sa aj on niekedy cítil v menšine, podobne ako Slováci žijúci v Srbsku, odpovedá jednoznačne áno. „Už len preto, akú sexuálnu orientáciu mám. Som gay a keďže som vyrastal počas komunizmu, nemal som sa s kým o tom ani porozprávať,“ vysvetľuje s tým, že vždy žil na okraji spoločnosti, vo svojom vnútornom svete.
„Samota mi neprekážala. Čím som bol starší, tým viac som si uvedomoval, že samotu mám najradšej, že samotu si najviac užívam. Tridsať rokov cestujem po svete - a aj vtedy som najradšej sám. To platí napriek tomu, že som veľmi spoločenský človek,“ hovorí.
„Žijem štyri mesiace v Rio de Janeiro, potom v Belehrade, na Srí Lanke, či v Buenos Aires. Neviem, či chcem byť na jednom mieste. Keď som niekde dlhšie, cítim hlad po tom, aby som už bol niekde inde. Tam potom idem a vtedy som šťastný,“ dodáva.
Slováci z Báčskeho Petrovca sú v strehu. Čo s Maďarom, ktorý nepije? A čo s ním, keď začne?

„Veď ja som o vás doteraz ani nevedel,“ hovorí vo filme spisovateľ zo Slovenska vojvodinským Slovákom z Báčskeho Petrovca, keď mu vyčítajú, že o nich nič nenapísal. Možno tým hrdina filmu hovorí za mnohých Slovákov.
V príbehu sa obec chystá na oslavy 280. výročia príchodu Slovákov na Dolnú zem. A hoci sa v ňom sem-tam zalamentuje, ako ťažko sa im žije a že každý by odtiaľ najradšej odišiel, snímka chce ukázať najmä čaro prostredia, kde zastal čas a ľudia sú tam bezprostrední, emotívni až uletení.
Keď má film nálepku letná komédia, väčšinou treba očakávať niečo energické až bláznivé. Takú nálepku má aj nový slovenský film Vitaj doma, brate!.
Komédia, ktorú tvorcovia okorenili balkánskym temperamentom. Odohráva sa totiž v Báčskom Petrovci v srbskej Vojvodine, kde žije silná komunita Slovákov.
Vyzerá to ako sľubný nápad.
Z pohľadnicového raja sa stalo peklo. V Arktíde sa topí ľad a Kremeľ tu chce stavať vojenské základne

"Topenie polárneho morského ľadu je proces, ktorý navždy zmení mapu sveta. Návštevou všetkých postihnutých oblastí a krajín v rámci jednej expedície a zobrazením toho, ako rôzni hráči – počnúc Ruskom a USA – pracujú na dobytí severného pólu, odhaľujeme, aký globálny význam má vplyv klimatických zmien v Arktíde pre celý zvyšok sveta," hovoria držitelia prestížnej ceny World Press Photo Kadir van Lohuizen a Yuri Kozyrev.
V poslednom období skúmali premeny Arktídy. A podľa nich to nie je len územie topiaceho sa ľadu, ale aj mocenských vplyvov.
Fotografie držiteľov ocenení World Press Photo predstaví v Bratislave výstava Arktída: Nová hranica.
Zvyšujúca sa hladina morí pritom nie je len priamou hrozbou pre ľudské obydlia, ale záplavová morská voda ničí zdroje pitnej vody a poľnohospodársku pôdu. Je jasné, že tento problém prinúti milióny ľudí k sťahovaniu, takže sa naň naviaže veľká migračná kríza.
Fotografi prinášajú množstvo obrazových dôkazov o tom, že sa to už deje a že je najvyšší čas urobiť všetko pre to, aby sa tento proces aspoň spomalil, keď už sa nedá zvrátiť.
Odvážnejší ako film s Madonnou. Remake Veľkého víťazstva ukazuje viac sexu

„Zoznámte sa s Rockfordskými Broskynkami. Zatiaľ čo ich chlapci odrážajú útoky fašistov, ony odpaľujú loptičky a svojím zvodným vzhľadom priťahujú davy fanúšikov,“ nadšene hlásalo americké spravodajstvo. Dobová reportáž zo 40. rokov minulého storočia o ženskej bejzbalovej lige snímala tváre aj stehná mladých žien.
Bojovné a pritom rozkošné, ochotné zastúpiť mužov a zároveň stiahnuť sa v správny čas do úzadia.
Čiastočne o tom hovoril už slávny film režisérky Penny Marshallovej z roku 1992 s Geenou Davisovou, Tomom Hanksom a Madonnou. Ženská sexualita tu dostávala priestor najmä prostredníctvom postavy Mea stvárnenej Madonnou, ktorá ostatné hráčky "kazí" vyzývavým správaním a čítaním červenej knižnice.
V roku 2022 išli tvorcovia oveľa ďalej. Tohtoročný seriálový remake slávneho filmu Veľké víťazstvo však ukazuje, že hráčkam išlo o viac. Liga pre ne nebola len zábava. Vďaka nej získavali sebavedomie, vlastné peniaze, osobnú aj sexuálnu slobodu.
Výpravné akčné scény nečakajte. Pokračovanie Hry o tróny sa vracia k začiatkom

Keď sa pred troma rokmi Hra o tróny lúčila s televíznymi divákmi a diváčkami, zanechala trpkú pachuť. Seriál sa v posledných epizódach totiž menil na nepoznanie.
Z poctivo a pomaly budovaných príbehov jednotlivých postáv zostalo niekoľko ohromných akčných sekvencií, ale aj chaos. Ako sa často stáva, scenáristi Benioff a Weiss chceli uspokojiť priveľa túžob, a preto sa im seriál rozpadol pod rukami.
Tlak nie je o nič menší, možno práve naopak, keď sa teraz Hra o tróny vracia v podobe prequelu s názvom Rod draka. Príbeh sa vrátil do minulosti, takmer o dvesto rokov, a snaží sa chyby svojho predchodcu napraviť. Zatiaľ však s nejasným výsledkom.
Rod draka zatiaľ trpí chorobou väčšiny súčasnej hollywoodskej produkcie. Tým, že sa príbeh odohráva v známom prostredí, kontexte a pracuje s nostalgiou k pôvodnému seriálu, bojí sa priniesť niečo skutočne nové a originálne.
Správam RTVS bude šéfovať bývala markizáčka, o svojej vízii hovoriť nechcela

Novou šéfkou televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS bude od 1. septembra Andrea Fajnorová.
V telerozhlase už pôsobila aj za minulého vedenia Jaroslava Rezníka, od marca 2021 viedla redakciu investigatívnej relácie Reportéri.
Fajnorová, v minulosti Paulínyová, je známa divákom ako dlhoročná redaktorka TV Markíza, no vo verejnoprávnom médiu pôsobila aj v minulosti.
Redakcia denníka SME ju oslovila s otázkou, aký má názor na doterajšiu podobu televízneho spravodajstva a či si vytýčila ťažiskové body, ktoré by chcela prednostne riešiť. Na otázky odpovedať nechcela, odkázala nás na tlačové oddelenie RTVS.
Víkendový recept

Tvaroh s ovocím, čokoládou, želatínou, so sušienkovým korpusom alebo krehkým cestom, všetky chutia vynikajúco. Ponúkame vám desať overených receptov na cheesecake.
Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
