BRATISLAVA 15. júla (SITA) - Stále viac odsúdených v ústavoch na výkon trestu je zamestnaných. Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka ministerstva spravodlivosti Ľubomíra Miklovičová, v minulom roku pracovalo 3 414 odsúdených, čo je 67% odsúdených schopných pracovať. "Ide o doteraz najvyšší počet zamestnaných odsúdených," konštatuje. Predvlani pracovalo takmer 65% práceschopných odsúdených.
Zamestnávanie odsúdených je podľa Miklovičovej pozitívnym výchovným prvkom, ktorý vytvára predpoklady na úspešné zaradenie odsúdených do života po prepustení z výkonu trestu. Znamená tiež nižšie náklady pre štátny rozpočet. Okrem toho odsúdení nestrácajú pracovné návyky.
Odsúdení väčšinou vykonávajú práce, ktoré si nevyžadujú vysokú odbornú kvalifikáciu alebo mimoriadnu zručnosť. Šijú napríklad odevy, obuv alebo vyrábajú a montujú nábytok. Časť pracuje v poľnohospodárstve. Odsúdení v Leopoldove pracujú v pekárni a v tlačiarni. Väčšina odsúdených pracuje v strediskách vedľajšieho hospodárstva. Tieto strediská si vytvárajú ústavy na výkon trestu odňatia slobody, majú tak vlastnú výrobu tovarov a poskytujú služby. Niekoľko odsúdených pracuje vo vnútornej prevádzke ústavov, napríklad v kuchyni, v práčovni alebo ako údržbári, opravári či upratovači. Môžu však pracovať aj u právnických osôb vo vlastníctve štátu a v štátnych rozpočtových a príspevkových organizáciách.
Priemerný hodinový zárobok odsúdeného v minulom roku bol približne 17 korún. Odsúdení podľa zákona nemusia dostávať minimálnu mzdu, keďže nemajú výdavky na živobytie. Zo svojej odmeny za prácu čiastočne prispievajú na ubytovanie, stravu, ošatenie a lekársku starostlivosť.
V roku 2004 malo najviac odsúdených - 36% stredoškolské vzdelanie, 33% odsúdených malo základné vzdelanie a 19,4% neúplné základné vzdelanie. Viac ako osem percent odsúdených malo úplné stredoškolské vzdelanie, dve percentá z celkového počtu bolo negramotných. Vysokoškolské vzdelanie malo takmer jedno percento odsúdených.